Тя работи в родилна зала в МБАЛ "Мачин дом" във Варна.
"Това е моето призвание. Там се чувствам най-добре и най-щастлива. Да видиш радостта, щастието и сълзите в очите на майката, когато се появи нейното бебе, е незаменимо и несравнимо с нищо друго".
Родилката има нужда от много грижи, посочи още Янева в предаването "Преди всички".
"Всичко започва още с пристигането в болницата – да бъдем до тях, да ги изслушваме, да сме съпричастни с тяхната болка".
Отношението към родилката обаче не се учи, отбеляза тя.
"Акушерството е призвание".
Веднага след раждането, ако здравословното състояние на новороденото позволява, то се оставя до майката, разказа Янева.
"Не ги отделяме още от първата минута, независимо дали е родено по естествен път, или чрез цезарово сечение".
Тя коментира случая от Сливен, при който акушерка и здравен асистент танцуваха с бебета на ръце.
"Трябва да има промяна в критериите за прием в медицинските университети, които биха гарантирали качествен подбор на етични акушерки.
По време на обучението не се набляга много на контакта на обучаващите се с пациентите. Това се случва, когато влязат в реална среда.
В България акушерките не са достатъчно добре заплатени. Това налага те да работят на още едно или две места и води до преумора. От Алианса на българските акушерки се борим за добро заплащане и отношение.
Акушерките в Сливен са сгрешили, те са млади, все още навлизат в тази професия, но не трябва да остават на улицата, да са без работа. Всеки допуска грешки. Обществото даде прекалено много гласност на това. Но и тяхното поведение не беше съвсем правилно".
Необходимостта от акушерска грижа даде възможност на много хора без медицинско образование да откриват училища за родители, отбеляза още Янева.
"Младите хора им се доверяват. По този начин акушерската грижа би могла да изчезне. Акушерките са важни не само в родилна зала. Кърменето е много важен процес, който е необходимо да се проследи веднага след раждането".
Раждането вкъщи е процес, който се осъществява в другите европейски държави, но то крие своите рискове, обясни още Янева.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..