Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ не планират да изпращат сухопътни военни части в Ирак

Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ не планират да изпращат сухопътни военни части в Ирак, за да помогнат за спирането на джихадистите, обяви говорител на Белия дом. Малко по-рано президентът Барак Обама заяви, че не изключва никакви варианти за действие в близкоизточната държава. Говорителят на Белия дом обясни, че Обама е имал предвид, че не изключва нанасянето на въздушни удари. Американски законодатели призоваха президента за бързи действия в Ирак.

Президентът Обама увери, че екипът му следи постоянно превземането на територии от есктремисти в Ирак и не отхвърли военна намеса: Ние имаме общ интерес в това да направим всичко възможно, за да не позволим на тези джихадисти да стъпят постоянно в Ирак или Сирия.

САЩ вече са предоставили военна помощ на страната, след като изтеглиха войските си оттам преди около три години. Сега очакванията в Ирак са Америка да окаже допълнитело съдействие под формата на безпилотни самолети и въздушни удари срещу бунтовниците.

Темата предизвика политически дебат във Вашингтон. Администрацията на Обама, която не е склонна да въвлича Съединените щати в още една война, освен ако не е засегната пряко сигурността на страната, среща призивите на републиканците за твърди и решителни действия в Ирак, преди да се стигне до превземане на Багдад.

Сенаторът Джон МакКейн, критикувайки президента и решението му да изтегли войските от Ирак през 2011-а, коментира, че случващото се в близкоизточната държава демонстрира колосален провал на американската политика по сигурност. Той каза още, че обстоятелствата в Ирак са най-сериозната заплаха за сигурността от Студента война досега. Подобно мнение застъпи и друг републикански член на Конгреса. Линдзи Граам заяви: Никога не съм бил по-притеснен от още един 11-и септември, колкото в момента. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Съветът за сигурност на ООН осъди всички прояви на тероризъм в Ирак

Съветът за сигурност на ООН осъди всички прояви на тероризъм в Ирак и призова спешно да започне диалог между всички страни в конфликта, предаде Франс прес. 15-те страни членки на Съвета заседаваха в продължение на два часа, през които изслушаха представяне..

публикувано на 13.06.14 в 07:34
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Благовест Стоименов

Д-р Благовест Стоименов: Грижата за сърдечно-съдовото ни здраве е постоянна през времето

През есента времето става по-студено и хроничните заболявания напомнят по-осезаемо за себе си. Върху здравето на сърдечно-съдовата система през есента ще поставим фокус в "Минути за здраве".  Съветите са на д-р Благовест Стоименов, главен..

публикувано на 11.10.25 в 07:00

За 11-и път ще се проведе CineLibri.

11-то издание на международния кино-литературен фестивал "Синелибри" започна преди часове . Откриването беше в зала 1 на НДК с филма на Франсоа Озон „Чужденецът“ по известното произведение на Албер Камю. Събитието беше съпроводено с романтичен..

публикувано на 11.10.25 в 06:50

Протест срещу завода на "Кроношпан" ще се проведе във Велико Търново

Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху..

публикувано на 11.10.25 в 04:47

Празникът на духовната музика започва в Габрово

Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30..

публикувано на 11.10.25 в 04:41

България ще отбележи Европейския ден на донорството

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят.  За да..

публикувано на 11.10.25 в 04:32
Празник на бозата в Радомир през 2024 г.

Безплатна боза ще бъде раздавана в Радомир в деня, посветен на напитката

Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите,..

публикувано на 11.10.25 в 04:09
Доналд Тръмп

Тръмп: Ще увеличим със 100% митата за Китай

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа..

публикувано на 11.10.25 в 03:50