210 години феминизъм? Можем ли днес на 1 юли 2014 година да зададем този въпрос когато цитираме думите на изключителната френска писателка Жорж Санд: "Светът ще ме познае и ще ме разбере някой ден."- пише Жорж Санд до критиците си. "Но ако този ден все пак не дойде, това не е толкова важно. Аз ще посоча пътя на много жени."
Мъжкият литературен псевдоним, мъжките дрехи – това са само външен израз на тази революция, която предприема прочутата френска писателка, и то малко след една по-известна революция – Френската.
Освен с литературата, която създава, Санд остава известна с революционното си скандално поведение на еманципирана жена.
Родена в благодорническо семейство, омъжена за такъв, тя бяга от имението им с 8 години по-младия си любовник Жюл Сандо, също писател в Париж. Пишат и подписват заедно текстовете си във Фигаро като Ж.Санд.
По-късно първия си ключов роман “Индиана”, Амандин Орор подписва като Жорж Санд и от тогава този псевдоним остава в литературната история. След най-известните и винаги по-млади любовници на Жорж Санд са Алфред дьо Мюсе и 5 години по-младият Фредерик Шопен.
С помощта на гласа на актрисата Виолета Бахчеванова, който се пази в Златния фонд на БНР ще чуем няколко ключови момента от романа "Мопра" на Жорж Санд. Записът е 1984 г. и колкото и да е странно женският глас на актрисата придава особен смисъл на изповедта на Бернар Мопра от чието име се води разказа в романа на Жорж Санд. Този роман, често е определян като феминистки манифест от преди почти два века, защото авторката - Жорж Санд защитава правото на жените да получат образование и да се омъжват по своя воля и по любов. Лирическият герои Бернар Мопра е благородник, пропит от родово високомерие, а в главната героиня Едме, Жорж Санд въплъщава идеала си за жена - силна, интелигентна и смела. "Тя е безстрашна, защото със словото си може да покорява, подчинява, отдалечава от себе си или привлича всеки", както пише доц. Рени Йотова от СУ. "Не се страхува от общественото мнение, нищо не може да пречупи гордостта й, никога не би могла да понесе любовно насилие или мъжкото господство".Целият материал на Ирина Недева за Жорж Санд можете да чуете в звуковия файл.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...