Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

210 години феминизъм? Това не е шега, а рожден ден на писателката Жорж Санд


Една голяма френска писателка днес става на 210 години днес. Ако ви кажа че това е Амандин Орор Люсил Дюпен, вероятно някои от вас ще се чудят, коя пък е тази.  Ако обаче използвам другото и име, ще ви звучи познато. Жорж Санд е родена на 1 юли 1804 г. в Париж.

210 години феминизъм? Можем ли днес на 1 юли 2014 година да зададем този въпрос когато цитираме думите на изключителната френска писателка Жорж Санд: "Светът ще ме познае и ще ме разбере някой ден."- пише Жорж Санд до критиците си. "Но ако този ден все пак не дойде, това не е толкова важно. Аз ще посоча пътя на много жени."

Мъжкият литературен псевдоним, мъжките дрехи – това са само външен израз на тази революция, която предприема прочутата френска писателка, и то малко след една по-известна революция – Френската.

Освен с литературата, която създава, Санд остава известна с революционното си скандално поведение на еманципирана жена.

Родена в благодорническо семейство, омъжена за такъв, тя бяга от имението им с 8 години по-младия си любовник Жюл Сандо, също писател в Париж. Пишат и подписват заедно текстовете си във Фигаро като Ж.Санд. 

По-късно първия си ключов роман “Индиана”, Амандин Орор подписва като Жорж Санд и от тогава този псевдоним остава в литературната история. След най-известните и винаги по-млади любовници на Жорж Санд са Алфред дьо Мюсе и 5 години по-младият Фредерик Шопен.

С  помощта на гласа на актрисата Виолета Бахчеванова, който се пази в Златния фонд на БНР ще чуем няколко ключови момента от романа "Мопра" на Жорж Санд. Записът е 1984 г. и колкото и да е странно женският глас на актрисата придава особен смисъл на изповедта на Бернар Мопра от чието име се води разказа в романа на Жорж Санд. Този роман, често е определян като  феминистки манифест от преди почти два века, защото авторката - Жорж Санд защитава правото на жените да получат образование и да се омъжват по своя воля и по любов. Лирическият герои Бернар Мопра е благородник, пропит от родово високомерие, а в главната героиня Едме, Жорж Санд въплъщава идеала си за жена - силна, интелигентна и смела. "Тя е безстрашна, защото със словото си може да покорява, подчинява, отдалечава от себе си или привлича всеки", както пише доц. Рени Йотова от СУ. "Не се страхува от общественото мнение, нищо не може да пречупи гордостта й, никога не би могла да понесе любовно насилие или мъжкото господство".

Целият материал на Ирина Недева за Жорж Санд можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30