Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

Снимка: сайта на Добре дошли в Люблин



Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

“Учете бългрски език… и то къде… в Люблин, Полша”. Да, това е възможно, а се оказва и че е доста дърсена специалност в Университета "Мария Кюри-Склодовска" (UMCS) в Люблин, където преподава и  Камен Рикев, преподавател по български във Факултета по славянски филологии на СУ; от 2011 г.

Балканистиката представлява двугодишна специализация, достъпна за всички студенти от Университета в 4. и 5. курс (т.е. магистърско обучение) и на практика функционира като втора специалност. Учебният план включва български + втори балкански език (по избор между румънски, гръцки и сръбски), както и курсове по история на балканските литератури и по балканска култура.

Успоредно с аудиторната заетост специализацията предвижда ежегодно организиране на Дни на балканските култури, както и двуседмична теренна практика в балканските държави. През 2014 г. се организират третите Дни, които след първоначалния си успех, за първи път този май са включени в големия градски фестивал Мултикултурен Люблин.

" Преподаването на балканската проблематика при нас разчита на цялостен поглед с равноправно отношение към отделните балкански култури, т.е. без етноцентрични нагласи. Същевременно (и без да противоречи на горното твърдение) основният езиков акцент е безспорно българският (изхождайки от убеждението, че при подобно обучение винаги има водещи езици/литератури/култури)." каза  Камен Рикев.

Тазгодишният форум Дни на балканските култури (23-28 май) изпълнява и прагматична цел: от октомври 2014 г. българистичното обучение в Люблинския университет ще се реализира не в рамките на славянската филология (както бе досега), а на балканистика като нова бакалавърска (и впоследствие - дай Боже - магистърска) специалност.

За популяризиране на новата специалност и на българския език Катедрата по славянско езикознание предприе сериозна рекламна кампания: изготвяне на плакати и листовки, стартиране уейбсайт и Ютюб канал специален промоционален клип (с безкористното съдействие на българския музикален лейбъл Music Clinic Records).

Самата програма на Дните през тази година също е особено богата: фотоизложба на студентите от миналогодишната теренна практика, концерт на полската джаз-фолк формация  Саракина, чийто ръководител Яцек Греков (поляк) е възпитаник на Техническия университет в София, но и почитател на кавала и гайдата, в резултат на което групата е изпълнител на великолепна балканска музика (силни български акценти), макар и непозната в България.
Предвидена е също презентация с дегустация на типични балкански ястия (таратор, мусака, кебапчета и лютеница); фолклорни работилници по балкански танци (за студенти, но и за деца от детска градина). Накрая, предвиждат се и презентации и дискусионен панел с балкански учени (сред които българи като проф. Мариана Цибранска (БАН), проф. Галя Симеонова-Конах от Познанския университет, доц. Елена Николова от ПУ - филиал Смолян и др.).

На тържественото откриване със специален плакет и грамота от МОН ще бъде отличен Люблинският и Хелмски православен архиепископ Авел за принос към България и българистиката, както и към поддържане на кирилометодиевската традиция в Полша. Държа също да подчертая, че през последните години се радваме на подкрепата и чудесното сътрудничество с Н. Пр. г-н Василий Такев, българския посланик в Полша.
Цялото интервю на Ирина Недева с Камен Рикев мож да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30