Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

Снимка: сайта на Добре дошли в Люблин



Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

“Учете бългрски език… и то къде… в Люблин, Полша”. Да, това е възможно, а се оказва и че е доста дърсена специалност в Университета "Мария Кюри-Склодовска" (UMCS) в Люблин, където преподава и  Камен Рикев, преподавател по български във Факултета по славянски филологии на СУ; от 2011 г.

Балканистиката представлява двугодишна специализация, достъпна за всички студенти от Университета в 4. и 5. курс (т.е. магистърско обучение) и на практика функционира като втора специалност. Учебният план включва български + втори балкански език (по избор между румънски, гръцки и сръбски), както и курсове по история на балканските литератури и по балканска култура.

Успоредно с аудиторната заетост специализацията предвижда ежегодно организиране на Дни на балканските култури, както и двуседмична теренна практика в балканските държави. През 2014 г. се организират третите Дни, които след първоначалния си успех, за първи път този май са включени в големия градски фестивал Мултикултурен Люблин.

" Преподаването на балканската проблематика при нас разчита на цялостен поглед с равноправно отношение към отделните балкански култури, т.е. без етноцентрични нагласи. Същевременно (и без да противоречи на горното твърдение) основният езиков акцент е безспорно българският (изхождайки от убеждението, че при подобно обучение винаги има водещи езици/литератури/култури)." каза  Камен Рикев.

Тазгодишният форум Дни на балканските култури (23-28 май) изпълнява и прагматична цел: от октомври 2014 г. българистичното обучение в Люблинския университет ще се реализира не в рамките на славянската филология (както бе досега), а на балканистика като нова бакалавърска (и впоследствие - дай Боже - магистърска) специалност.

За популяризиране на новата специалност и на българския език Катедрата по славянско езикознание предприе сериозна рекламна кампания: изготвяне на плакати и листовки, стартиране уейбсайт и Ютюб канал специален промоционален клип (с безкористното съдействие на българския музикален лейбъл Music Clinic Records).

Самата програма на Дните през тази година също е особено богата: фотоизложба на студентите от миналогодишната теренна практика, концерт на полската джаз-фолк формация  Саракина, чийто ръководител Яцек Греков (поляк) е възпитаник на Техническия университет в София, но и почитател на кавала и гайдата, в резултат на което групата е изпълнител на великолепна балканска музика (силни български акценти), макар и непозната в България.
Предвидена е също презентация с дегустация на типични балкански ястия (таратор, мусака, кебапчета и лютеница); фолклорни работилници по балкански танци (за студенти, но и за деца от детска градина). Накрая, предвиждат се и презентации и дискусионен панел с балкански учени (сред които българи като проф. Мариана Цибранска (БАН), проф. Галя Симеонова-Конах от Познанския университет, доц. Елена Николова от ПУ - филиал Смолян и др.).

На тържественото откриване със специален плакет и грамота от МОН ще бъде отличен Люблинският и Хелмски православен архиепископ Авел за принос към България и българистиката, както и към поддържане на кирилометодиевската традиция в Полша. Държа също да подчертая, че през последните години се радваме на подкрепата и чудесното сътрудничество с Н. Пр. г-н Василий Такев, българския посланик в Полша.
Цялото интервю на Ирина Недева с Камен Рикев мож да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57