За втори пореден ден тази сутрин около 50 жители на кюстендилското село Усойка излязоха на предупредителен протест срещу неофициално въведения воден режим в селото им.
Проблемът с питейната вода в Усойка се повтаря всяко лято. По високите части чешмите пресъхват. Спират водата и сутрин и вечер, каза кметът Николов.
От "Кюстендилска вода" поясниха, че прекъсване на тока довело до изключване на помпите и до влошаване на водоподаването в Усойка. Все пак за селото са осигурени 6-7 литра в секунда, а от петък работи и втора помпа, така че дебитът е увеличен до 10 литра в секунда.
При строежа на магистрала "Струма" багерите късали кабели за захранването към Усойка. На два пъти и гръмотевици извадили помпите от строя.
В Усойка много от домакинствата поливат градините си с чешмяна вода и от там е недостигът й през лятото. Това пък коментират общинари в Бобошево.
Междувременно от Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да започнат сондаж и построяване на ново водохващане за Усойка, след като старият каптаж за селото попада в сърцето на изграждащия се ЛОТ-2 на магистрала "Струма", каза кметът Николов.
Новият каптаж ще е към 150 метра до досегашния, а средствата - минимум 10 000 лева, ще са за сметка на Агенция "Пътна инфраструктура".
" Ние сега ще похарчим огромни средства за потушаване на пожарите. Ако ¼ или 1/3 от тези средства бяха използвани разумно за превенция, вероятно нямаше да имаме тези щети и страхове ". Това мнение изказа пред БНР доц. Георги Костов, бивш заместник-министър на земеделието, отговарящ за горите. 138 пожара са ликвидирани през изминалото..
Министерството на образованието и науката обяви третото класиране за прием след 7. клас за следващата учебна. Проверката на резултатите може да бъде извършена чрез онлайн платформата: https://infopriem.mon.bg/ . Записването на приетите ученици е на 31 юли. МОН публикува първото класиране за прием в 8. клас МОН публикува второто..
Такъв законопроект като Закон за еврото за регулиране на цените не трябва да има. Никой няма нужда от такъв закон. Търговците и сега могат да вдигнат цените – днес, вчера . Това каза в интервю пред БНР Никола Янков от икономическия екип на "Синя България". "Цените и сега се вдигат, но не заради еврото, а заради обективни условия, заради..
Правителството ще внесе утре доклад относно придобиването на противопожарна летателна техника, като стои въпросът дали тя да се стопанисва от МВР. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Запрянов прогнозира, че решението на парламента - МВР да стопанисва новата летателна техника, ще се ревизира на базата на реалностите: "Става..
Петнадесет западни държави призовават останалите страни по света да изразят желание за признаване на палестинската държава, предаде Франс прес, като се позова на френския министър на външните работи Жан-Ноел Баро. Франция ще признае палестинска държава Франция, Канада, Австралия, Финландия, Исландия, Ирландия, Люксембург, Малта, Нова..
" При Тръмп нищо не се знае. Твърдя, че неговата непредсказуемост с възрастта започва да става все по-сериозна. Може да очакваме всякакви политически и икономически фойерверки ". Това заяви пред БНР евродепутатът от ГЕРБ-СДС и член на Комисията по международна търговия в ЕП Илия Лазаров в коментар за търговското споразумение между ЕС и САЩ...
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на еврото бяха приети окончателно на второ четене. Ще има гратисен период за бизнеса от два месеца - до 8 октомври, за да въведат двойното етикетиране и касовите бележки с цени в лева и евро...
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..