Света Божествена литургия на български език, изнесена от български свещеник, събира за първи път сънародниците ни в Кипър на празника Успение на Пресвета Богородица. Службата в чест на Божията майка и водосвет ще изпълни отец Станислав Симеонов в град Паралимни, на източното крайбрежие на острова.
Божията майка се тачи много в Кипър. Според преданието тя е посетила острова по времето, когато праведният Лазар, възкресен от нейния син, е бил епископ тук.
В деня на нейното успение на много места на острова се провеждат големи служби и тържества. Многобройните църкви, наречени на името на Богородица и въздигнати в нейна чест в Кипър, отбелязват храмовия си празник. Едни от най-интересните празнични служби, които събират хиляди хора, са в най-големия и най-известен манастир в Кипър - Кикос и в уникалната скална църква "Панагия Хрисоспилиотиса" край Никозия.
Скалната църква, посветена на Богородица, се смята за един от най-оригиналните примери на църковното изкуство на ранното християнство.
Най-известната забележителност на острова, свързана с Богородица, е нейната плачеща чудотворна икона в манастира Кикос. Смята се, че тя е една от трите оцелели икони, дело на ръката на апостол Лука. Образът на Божията майка е покрит с пелена и не може да се види. Прочутата икона се изнася по време на големи служби и важни за миряните събития. Тя бе начело на литийното шествие след молебена за дъжд, който бе отслужен в манастира през януари тази година заради сушата, обхванала острова.
Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на парламента е..
Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим. Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с..
За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара, заяви на брифинг на летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. По думите му пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени. Остава сложна обстановката в Струмяни, където днес трябва да се включат 6 хеликоптера, както и двата самолета от Швеция...
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..
Сметната палата ще извърши одит на осигуряването на достъп до питейна вода на населението в условия на засушаване за периода от 1 януари 2021 г. до края на тази година, пише в сайта на институцията. Ще бъдат проверени министерствата на регионалното развитие и на околната среда за това как се управляват водните ресурси за питейни нужди,..
Изтече срокът, в който Европейската комисия можеше да обжалва решението на Съда на ЕС във връзка със съобщенията между нейната председателка Урсула фон дер Лайен и изпълнителния директор на "Пфайзер" Албер Бурла, съобщава "Политико". Това означава, че неговото решение от май остава в сила. Съдът на ЕС отмени решението на Европейската..
Депутатите отхвърлиха предложението на "Възраждане" и ПП-ДБ да бъдат изслушани премиерът Росен Желязков и министърът на вътрешните работи Даниел Митов във връзка с отпуснати средства за закупуване на противопожарна техника. Първо на гласуване бе подложено искането на "Възраждане" за изслушване на премиера Росен Желязков. То бе отхвърлено с 88..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..