Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийският градски съд не отстрани от длъжност подуправителя на БНБ Цветан Гунев

Снимка: БГНЕС
Софийският градски съд отказа за отстрани от длъжност подуправителя на БНБ Цветан Гунев. Аргументите на съда за това бяха съвсем лаконични и се свеждат до това, че прокуратурата не е осигурила достатъчно доказателства чрез свидетелски разпити, че ако се върне на работа, Гунев може да въздейства на свидетели. Точно това беше основната теза на държавното обвинение, което напомни, че предстоят разпити на още хора, които работят в БНБ и че те могат да бъдат подложени на психологически натиск от Гунев в качеството му на подуправител на банката.

Съдът записа в мотивите си, че ако е имало такива страхове, прокуратурата е трябвало да ги аргументира чрез разпит или чрез доказателства по отношение на тези свидетели, а не просто да го твърди формално. Освен това в съдебната зала стана ясно, че вчера Цветан Гунев е пуснал поредна молба да бъде в отпуск и тя е до 19-и декември, както и че де факто, че той няма как да изпълнява длъжността подуправител на БНБ, тъй като с акта на повдигане на неговото обвинение, му е отнет допускът до класифицирана информация.

За пореден път и при този благоприятен за него развой на делото той отказа да коментира и разследването, и обвиненията за КТБ, и покровителството, което й е оказвал.

Интересен факт от пледоариите беше изказване на негов адвокат, според когото е редно да си зададем въпроса дали проблемите на КТБ не са започнали именно с отстраняването от длъжност на Цветан Гунев, а не той да е причина за тези проблеми. Така или иначе още една съдебна инстанция ще се произнесе по този казус следващия вторник – Софийският апелативен съд.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на транспорта Гроздан Караджов и председателят на парламентарната комисия по транспорт и съобщения Кирил Добрев

Министър Караджов: Базите за медицинските хеликоптери са напълно подготвени

Базите за медицинските хеликоптери са напълно подготвени, заяви транспортният министър Гроздан Караджов. В края на февруари втората въздушна линейка кацна в България, а третата се очаква до края на март. И двата хеликоптера ще бъдат разположени в регионалната база на HEMS в Сливен, обясни Караджов: "Базите и хангарите са подготвени, но..

публикувано на 04.03.25 в 12:35
Жестокият път

"Жестокият път" - спомен за славната българската експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Чомолунгма, известен като Еверест. Осемнадесет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокият път".  Изключителното усилие е съпътствано..

публикувано на 04.03.25 в 12:35

Тръмп: Предстои въвеждането на мита и върху вноса на селскостопански продукти в САЩ

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви в понеделник вечерта, че от 2-ри април ще влязат в сила мита и върху вноса на селскостопански продукти в страната. "До великите фермери на Съединените щати: Пригответе се да започнете да произвеждате много селскостопански продукти, които да се продават ВЪТРЕ в Съединените щати. Тарифите за..

публикувано на 04.03.25 в 12:22

Извънпарламентарна инициатива за сваляне на правителството и за предсрочни избори

Представители на извънпарламентарни партии, неправителствени организации и граждански активисти се обединяват в обща инициатива за сваляне на правителството и предизвикване на нови предсрочни избори. За целта ще бъдат събирани подписи, които после ще бъдат внесени в НС. Адв. Росен Рашков заплаши с протести, ако управляващите не се съобразят..

публикувано на 04.03.25 в 12:08

Мадрид: Разходите за отбрана да се финансират с еврофондове

Испания предлага разходите за отбрана да се финансират с европейски фондове. Според правителството в Мадрид парите да бъдат предвидени в следващата Многогодишна финансова рамка на съюза.  В писмото, изпратено до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се посочва, че сигурността е "европейско обществено благо" и никоя от..

публикувано на 04.03.25 в 12:01
Елена Попова

18 годишната певица Лени: Не трябва да имаме очаквания към нищо, а да творим с любов

Зимата си отива и става цветно и слънчево. Не забравяйте да наричате мартениците, които подарявате, за да носят силата на вашите пожелания. Тази хубава българска традиция предизвиква радост у всеки, че дарява и получава, заедно с мартеницата хубави думи за здраве и дълъг живот.  Хубавите цветове на пролетта, усмивките, цветята ни карат да..

публикувано на 04.03.25 в 11:37

ДПС - НН иска изслушване на председателите на КЗП и КЗК за цените на храните

Парламентарната група на "ДПС - Ново начало" предлага Народното събрание да изслуша председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова и председателя на Комисията за защита на конкуренцията Юлия Ненкова относно предприетите действия от регулаторите за овладяване на необоснования скок на цените на основните хранителни продукти и..

публикувано на 04.03.25 в 11:16