Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страна, която иска да развива туризма като ключова индустрия, трябва да се отнася по-добре с туристите

Снимка: БГНЕС


На края на туристическия сезон се правят равносметки, излизат статистики, организират се конференции. Преди да чуем равносметката на служебния заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев, с която ще влезе в обществената дискусия "Дневният ред на България - национални цели и приоритети в туризма", да видим какви са разликите между митовете, служебните похвали и реалността в туризма.

Да, силни думи - ето защо.

Тъжни впечатления от българската туристическа индустрия споделиха пред репортерския касетофон на Ирина Недева две чужденки, които избраха да почиват на Боровец в края на лятото: Мирия Антониауду, гъркиня от Кипър, Никозия, която дълго време е работила в Европейски институции в Брюксел, и Хелън Ванесис, британка, която  живее в Кувейт, но пътува много. Само това лято е била в Сингапур, Тайланд, Гърция, Кипър и България.

Очаквахме, че хората работещи в сферата на услугите ще са по-позитивно и приятелски настроени спрямо туристите - казва Мирия Антониаду от Кипър и дава пример:  В нашия хотел нямаха карта на София. Питаме ги за карта на столицата им и те нямаха. Хората не са свикнали да се грижат за други клиенти освен българските. Има проблем с езика, хората не говорят английски. Вчера обаче разбрах, че хората, които говорят други езици напускат Боровец през лятото и отиват във Варна.

Защо обаче хората, които работят в сферата на туризма не изглеждат много радостни и позитивно настроени да посрещат туристи е въпрос, който озадачава чужденките. Според Хелън, британка от Кувейт, това да бъдат приветливи служителите на хотелите и на ресторантите, би трябвало да влиза в задълженията им.
 
Пред съседния хотел имаше прекрасно място за седене, с кресла. Бяха махнали обаче възглавниците, понеже по-рано беше валяло дъжд. Попитахме сервитьора дали може да седнем там, но той настояваше да седнем на някоя от масите и въпреки молбите ни не искаше да донесе възглавници, за да седнем на креслата. Все пак беше спряло да вали преди 3 часа и повечето места биха сложили обратно възглавниците. В крайна сметка донесе само една, така че трябваше да стоим двама души на една възглвница. А това все пак би трябвало да му влиза в задълженията.

Според Хелън възможно обяснение е те да не са обучени добре в сферата на услугите. 

Аз идвам от Кипър,
сподели Мирия Антониаду, а това е страна, където туризмът е от голямо значение за икономиката, нашето общество е в голяма степен ориентирано към услугите. Може би ние влагаме прекалено голямо усилие, но ако вие искате да привличате туристи във вашата страна определено трябва да научите заетите в сферата на услугите да са по-гостопроемни, по-приятелски настроени и услужливи, да дават необходимата информация, да се гордеят със страната си и сами да насочват туристите към места, които си струва да посетят.


Снимка

Гостенката от Кипър е критична и заради сравнението което прави с миналото:  Ако трябва да съм честна, била съм тук и преди, веднага след края на комунистическият режим и не виждам промяна в културата и отношението на хората. Изглежда ми така като че ли не са изминали толкова много години.

Чуждите туристки са озадачени и от това, че даже световни модели като практиката на туристичските автобуси, които обикалят културните забележителности в столицата са "побългарени" и съответно  не отговарят на очакванията им.

Така наречените "хоп-он хоп-оф" автобуси са туристически автобуси, които съществуват в много страни и идеята, че можеш да слезеш на определени спирки и след това да се качиш пак от там без да трябва да плащаш билет отново. Ние взехме такъв автобус в София, билетът струваше 20 лв, пътуването беше по-малко от час и ни казаха, че заради жегата няма да спират никъде. Даже и да бяхме слязли някъде, автобусът нямаше да дойде пак.



Озадачаващо, според техния кратък опит в София, е и това, че  информацията, която четеш в интернет или която ти дават по телефона се оказва некоректна. Например, виждаш, че автобусът, който не би трябвало да работи днес всъщност работи. Аз бях проверила, че би трябвало да работи само петък, събота и неделя, но работеше и днес така че, ние решихме да го вземем. След като се качихме обаче ни казаха, че е само 50 мин и в 12 на обяд е последният автобус за деня, а ние бяхме платили пълния билет.

Липсата на гъвкавост и адаптиране към променящите се атмосферни условия от служителите в туристическата индустрия също е проблем. Компенсирането на непълния курс и непълната услуга на туристическия автобус, например, би могло да остави по-добро впечатление, тогава когато услугата не е пригодена за жега или дъжд.

Ние взехме този автобус понеже, когато си в чужд град за няколко часа и не знаеш къде да идеш, това е може би най-добрия начин да видиш малко от града. Дали билетът е 10 или 20 лв в случая нямаше значение, но да щеше да направи по-добро впечатление ако бяха направили някакви отстъпка предвид съкратеният график за деня. Страна, която иска да развива своя имидиж, да развива туризма си, трябва да се отнася по-добре с туристите. Тук не виждаме много гъвкавост по отношение на това.

Хотели на час път от София в курорт Боровец, в които няма карти на София, туристически хон-он топ автобус, който не спира по спирки, защото е горещо, но не предлага по-ниска цена, ресторант, който отказва да настани, при напълно празно заведение, единствените си клиенти на терасата, защото сервитьорът го мързи да изнесе прибраните предния ден възглавници, независимо, че вече навън грее слънце и е сухо... и мрачни физиономии в сектора - чуйте в звуковия файл как отговаря на всички тези упреци служебният заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев, който е на тази позиция още от предишното правителство.

Към отговорите на служебния министър допълваме и тези от интервюто на репортерката Мила Младенова с Георги Петков от БАТА - Българската асоциация на туристическите агенции.

Темата, разработена в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха огнища на шарка по овцете на гръцкия остров Самотраки

Откриха шарка по овцете на гръцкия остров Самотраки. Наложена е забрана за клането им и продажбата на месо. В три стада с около хиляда овце са открити огнища на шарка, съобщават санитарните власти от остров Самотраки. На острова се оглеждат около 50 хиляди овце и ако заразата се разпространи щетите ще са огромни, коментират местни фермери...

публикувано на 18.01.25 в 11:03
Александър Класковски

Александър Класковски: Перспективата в Беларус зависи от изхода в Украйна

Идната неделя - на 26 януари - в Беларус ще се проведат президентски избори. Александър Лукашенко - единственият досега президент на страната след разпадането на Съветския съюз - се е прицелил в седми мандат. На пръв поглед странно - лидерката на опозицията в изгнание Светлана Тихановская - призова в серия от интервюта съмишлениците ѝ в..

публикувано на 18.01.25 в 10:55

Марк Кенсиан: Ако Западна Европа е единна за Украйна, ще има реален шанс украинците да надделеят

Ръководството на Украйна и невстъпилата още в длъжност администрация във Вашингтон са пред сблъсък още преди Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом, стана ясно през изминалата седмица. Хората, номинирани от републиканеца да оглавят Държавния департамент и финансовото министерство, изразиха готовност да накарат Кремъл да отстъпи от..

публикувано на 18.01.25 в 10:45

Световната новина на седмицата: Израел и "Хамас" се споразумяха за прекратяване на огъня в Газа

Израел и радикалната палестинска групировка "Хамас" сключиха дългоочакваното споразумение за временно прекратяване на огъня и освобождаване на част от израелските заложници. Те бяха взети от бойци на групировката при нахлуването им в израелска територия на 7 октомври 2023 г. Тогава започна войната в ивицата Газа. Споразумението, постигнато след..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Сигнал в БНР: Нуждаещи се още не са получили месечна социална помощ

Имащите право на месечна социална помощ все още не са получили полагащите им се средства, сигнализират на редакционните ни телефони слушатели на БНР. На наше запитване от Агенцията за социално подпомагане отговориха, че в дните до края на месеца парите ще бъдат преведени по сметките. За Стоянка Минкова от Пловдив, която живее сама,  месечната..

публикувано на 18.01.25 в 10:21
Руслан Трад

Руслан Трад: Конфликтът Израел - "Хамас" може да се възобнови съвсем скоро

15 месеца по-късно някои от целите на тази операция са изцяло неизпълнени . Това каза пред БНР Руслан Трад, военен анализатор към Атлантическия съвет във Вашингтон, преди да влезе в сила първият етап от примирието между Израел и "Хамас". Пълният състав на израелския кабинет одобри споразумението за Ивицата Газа Майкъл Милщайн:..

публикувано на 18.01.25 в 10:13

Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша

От днес Столична община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша. През почивните дни е преустановен достъпът на автомобили до планината за пет часа, включително и днес до 15 часа. Увеличават се превозните средства по най-натоварените линии №61 и  №66, които достигат до местност Златните мостове и хотел "Морени", които..

публикувано на 18.01.25 в 10:09