Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две нови линейки ще има спешният център в Кюстендил до края на годината

Снимка: БГНЕС

Две нови линейки ще има спешният център в Кюстендил до края на годината. Все още, обаче, няма осигурена линейка към лекарския кабинет в Рилския манастир. 

Здравното обслужване в манастира се свежда до ежедневно дежурство на лекар, който от 7 години живее в обителта. При необходимост се праща екип на спешното звено в гр. Рила, където от една година работи и бившият кмет на Дупница д-р Панчо Панайотов. Преди 5-6 години от военното министерство предложили да дарят линейка, но монасите отказали, защото разходите за гориво и за поддържането й са големи.  Така в манастира, където има и хотелска част и отсядат десетки посетители и туристи, е без собствена линейка. За решаването на ситуацията освен нормативни има и финансови и чисто организационни проблеми.

Спешният център в Кюстендил ще закупи до края на годината две нови линейки, за да подменят стари автомобили, съобщи  д-р Георгиева. Вече е обявена публична покана за най-изгодна оферта за доставката им. Финансирането е от бюджета на здравното министерство. Ще бъде закупена и необходимата специализирана апаратура за линейките - дефибрилатори, монитори за пациенти и др. Сега 11-те екипа на Центъра в региона разполагат с 15 линейки, някои от тях обаче са износени и с голям пробег. Високо проходим автомобил от 1995-а година още се използва, особено през зимата. Кюстендил е единственият регион, в който такъв модел линейка не е снета, навсякъде другаде в страната са бракувани, каза д-р Георгиева.

Най-новата линейка за кюстендилския спешен център е от 2007-а година, уточни тя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Река Дора в Торино, Италия, 17 април 2025 г.

3 жертви на лошото време по Великден в Италия

Лошото време в Италия създава проблеми в навечерието на Великден. В страната валят проливните дъждове, придружени от силни ветрове и понижение на температурите на места - създават проблеми. Има изолирани селища в северната и централната част на Ботуша. Загинали са трима души. Най-засегнати са областите Пиемонте, където загина възрастен..

публикувано на 19.04.25 в 08:19
Папа Франциск

Папа Франциск не присъства на традиционната процесия в римския Колизеум

Папа Франциск, който все още се възстановява от двустранна пневмония, не присъства на традиционната процесия в римския Колизеум за трета поредна година, предаде Ройтерс. По лекарска препоръка 88-годишният духовен глава ограничи обществените си изяви и не участва в церемонията на открито за Разпети петък. Виа Круцис в Колизеума, за който..

публикувано на 19.04.25 в 08:11
Църквата „Рождество Христово“ във Витлеем.

Без обществени прояви за Великден във Витлеем

Не се очакват обществени прояви за Великден във Витлеем. Традиционната процесия с Благодатния огън от Йерусалим ще пристигне на площад "Мангер", но ще продължи директно в църквата "Рождество Христово" без обичайните публични тържества. За втора поредна година християните в Палестинската автономия са принудени да се откажат от..

публикувано на 19.04.25 в 08:01

За великденските празници: Градският транспорт в София с удължено работно време

За великденските празници в столицата градският транспорт ще се движи с удължено работно време до 1:30 часа. От Столична община уточняват, че метро по линии 1 и линия 4 ще има на всеки от 12 до 24 минути, а по линия 3 - на 20 минути. Велика събота е! По празничен график ще се движат и автобуси, и трамваи, чиито линии и разписание може..

публикувано на 19.04.25 в 07:52

Благодатният огън ще бъде пренесен в Синодалната палата довечера

И тази година църковна делегация от България няма да пътува до Израел, за да пренесе от Йерусалим Благодатния огън, който съпътства Възкресение Христово. Той ще бъде пренесен довечера от Синодната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната. Велика събота е! В Русе Благодатният огън ще пристигне тази..

публикувано на 19.04.25 в 07:43

Велика събота е!

Днес на Велика събота -  последният ден от Страстната седмица, предшестваща Великден, п равославната църква отбелязва погребението на Иисус Христос и слизането му в Ада. Тази сутрин е и последната служба от Великия пост. Василиевата Света литургия тази сутрин от 8:30 часа в митрополитския катедрален храм "Света Неделя" ще води патриарх..

публикувано на 19.04.25 в 07:38
Отец Иван Илчев

Отец Иван Илчев, свещеник, който е убеден в ползата от религията като учебен час

Темата за часовете по религия и вяра във светското образование е натоварена с много говорене и малко правене.  Религия в училище - поредната ябълка на раздора Затова днес ви срещаме с отец Иван Илчев, свещеник, който не си губи времето да убеждава възрастните колко ценно и полезно е това за децата, а заедно с десетки доброволци възстанови..

публикувано на 19.04.25 в 07:30