Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цензура след падането на Стената - разговор за началото и края на вестник "Независимост"

В-к Независимост - изложба в Националната библиотека, ноември 2014г.,архив 1989
Снимка: Ирина Недева

Кой спря първия опит за независим печат, вестник Независимост, който започва съществуването си по стените на сградите в София като самиздат през ноември 1989г.?

Отговорът на този въпрос е съвсем ясен, казва издателят Ганчо Ганчев ден след откриването на изложбата с уникалните броеве на вестника в Националната библиотека.

​Точно на 18 ноември преди 25 години излиза първият независим вестник... в началото зависим единствено от куража на своите първи автори, матричния принтер на компютърния спец Емо и най-вече - от издателя Ганчо Ганчев, сам хуморист и син на писателя хуморист Марко Ганчев.

Снимка
Много от темите тогава приличат на днешните. Например  явлението "контра-митинг" е познато още в зората на демокрацията, когато по думите на Ганчо Ганчев комунистическата партия е владеела това упражнение до степен, контра-митингът да се проведе даже преди митинга, както става на 17 ноември когато БКП организира пред Народното събрание своите привърженици, ден преди обявения първи митинг на демократичната опозиция.

В началото вестник Независимост се прави на компютър "Правец" и това дава основание на шегаджиите да твърдят, че със сигурност поне в едно нещо Правец е дал добър резултат. Още по време на отпечатването на първия брой обаче матричният принтер отказва на третото копие, а тогава за да размножиш текст на копирна машина се иска спец-разрешение от началник. Затова на групата ентусиасти, които се заемат с печатното дело им хрумва да  залепят разпечатките на картони, които с въженца да закачат пред Полския център и до градинката Кристал, където са били бити активистите на Екогласност малко по-рано. Всяка седмица картоните и текстовете се сменят, лепилото е здраво, хората се събират на групи за да четат и вестник независимост остава непокътнат цяла зима въпреки, че е изложен на снега, вятъра и дъжда.

Снимка

По -късно вестникът започва да излиза в печатница "Димитър Благоев" като Ганчо ганчев и приятелите му закупуват сами хартията.... до момента, когато не получават разрешение да купят хартия точно защото това разрешение се дава от министър-председателя въпреки че Желязната завеса вече е паднала и страната е поела към демокрацията.

Точно три дни преди първите демократични избори вестник Независимост спира да излиза.

Снимка

Част от хората, които го правят тогава остават в журналистиката, като карикатуристът Чавдар Николов и фотографът Симон Варсано. Издателят Ганчо Ганчев по-късно намира тих пристан като библиотекар, а някой се отказват.

С ясна дата на раждането и на смъртта си тази история на първия опит за независим печат е наречена от писателя Деян Енев  с краткото определение -  “поучителна”, а е и кратка история.. Какво всъщност се случва с първия опит за независим печат и с вестник независимост ще разберете от разговора на Ирина Недева с Ганчо Ганчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше..

публикувано на 24.02.25 в 16:20

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Не трябва да има преговори за мир в Украйна без Украйна и ЕС

Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз.   Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на  Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба.  Премиерът изтъкна, че от самото..

публикувано на 24.02.25 в 16:00
Кая Калас

Кая Калас: Членство в НАТО - най-силната гаранция за сигурност на Украйна

"Най-силната гаранция за сигурност на Украйна и същевременно най-евтина, е нейното членство в НАТО" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Ако членството на Украйна в НАТО не е на масата, тогава всички страни, които ще дадат гаранции за..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Коалицията "ВМРО-БНД-ИТН" печели изборите за общински съветници в Сандански

В 14 часа Общинската избирателна комисия в Сандански публикува окончателните резултати от проведените нови избори за общински съветници и разпределението на мандатите. Най-много представители в Общинския съвет има местната коалиция "ВМРО-БНД-Има такъв народ“.  Над 17 часа продължи обработката на резултатите от проведените нови избори за общински..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

Обмислят разширение на СМГ или строителство на нова сграда

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

ИСС с препоръки за пенсионния модел: И максималната пенсия да се повишава

Максималната пенсия да се повишава всяка година със същия процент като останалите пенсии, а веднъж на всеки три или пет години да се преоценяват размерите на осигурителните вноски за пенсия - това са част от препоръките, записани в изготвен от Икономическия и социален съвет на България анализ за пенсионната система.  Председателят на Съвета..

публикувано на 24.02.25 в 15:43