Православната църква отбелязва днес Въведение Богородично. Денят се свързва и с настъпващата зима и тържествата около Рождество Христово.
Според Библията на този ден тригодишната Мария е заведена от родителите си в Йерусалимския храм и е отдадена в служение на Бога. Така денят е символ на въвеждането на младия човек в лоното на църквата и вярата. На този ден вярващите приемат своето причастие, а посещението в църквата, което символизира влизането на бъдещата Божия майка в храма, има за цел и да напомни на родителите за духовните им задължения към децата.
Празникът се чества и като Ден на християнското семейство. Според християнската традиция семейството се събира на тържествена вечеря, а масата остава неразтребена, за да дойде Богородица през нощта да си хапне и да благослови дома.
На днешния Ден на християнското семейство 37 брачни двойки от Харманли ще отпразнуват златните си сватби. Те са сключили брак през 1964-а година. Тържеството по повод 50-ата година семеен живот е организирано от Общината. В програма ще участват деца от детски градини и читалищни състави. Юбилярите ще разрежат специална торта, ще направят наздравица с шампанско и ще получат подаръци.
Младежкото православно сдружение и културно-просветния център към него ИХТИС в Сливен също отбеляза Деня на християнското семейство. Таня Балабанова от сдружението каза:
Организираме вечер на тема: "В общение ли е семейството?". Ще се проведе беседа с участието на свещеник Йоан Петров. Ще разговарят с младите хора богослови, психолог и педагог. Ще бъдат засегнати въпроси, свързани с мисията и смисъла на съвременното семейство, проблемите и предизвикателствата, пред които се изправя то. Ще стане дума за ревността, за изневярата, за насилието, стреса и най-страшното нещо - самотата в брака. Вече е разчупен традиционният модел на семейството мама, татко и аз. Някъде е само мама и дете, някъде е само баба и внуче. За съжаление това е проекцията на нашето съвременно християнско семейство. Клубът на дейците на културата организира конкурс на тема "Християнското семейство - съвършеният начин да обичаш другия".
Според анкета, направена сред хората, днес семейството изглежда разединено, мислейки как да осигури насъщния, а както в любовта трябва да има фантазия и идеал.
Германия, Великобритания и Франция изразиха пълна подкрепа за Украйна по пътя ѝ към траен и справедлив мир. Това обяви говорител на правителството в Берлин след телефонен разговор между германския канцлер Фридрих Мерц, британския премиер Киър Стармър и френския президент Еманюел Макрон с президента на Украйна Володимир Зеленски. Преди през..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц. Даниел Бенатов, университетски преподавател в Украйна. "За последните 3 години толкова много планове за мирно споразумение видяхме, че това е пореден шедьовър. Разглеждаме като новата стъпка да..
Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит днес срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а ръководител на инициативния комитет е Димитър Главчев, който през 2017-та година, когато се заражда идеята за паметника, е председател на Народното събрание...
Въпреки острите критики парламентът одобри на първо четене финансовата рамка за догодина. Проектобюджетът за 2026 г. получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими. Против гласуваха от ПП-ДБ, "Възраждане" и МЕЧ. "Величие" не се включиха в гласуването. Според финансовия министър..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС за неспазване на ангажиментите по Директивата за намаляване на националните емисии. България не е изпълнила задължението си за намаляване на емисиите на амоняк, като е налице системен пропуск в действията на властите въпреки поредица от предупреждения и анализи през последните години...
В Царево започна строителството на временен път, след като наводнението в началото на октомври направи неизползваем моста над река Изгревска. От Пътната агенция съобщиха, че ще бъде възстановена връзката между селата Кости, Бродилово, Българи и общинския център Царево. Очаква се временния път да бъде завършен до 31-ви декември. С цел..
От Кремъл предупредиха украинския президент Володимир Зеленски "да започне преговори сега или ще загуби още територии", предаде БТА. "Ефективната работа на руските въоръжени сили би трябвало да убеди Зеленски, че е по-добре да се преговаря сега, отколкото по-късно", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Лидерите на ЕС ще..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..