Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на една изчезнала общност - евреите от Карнобат научаваме от надгробните плочи казва изследователят д-р Цви Керен

Снимка: www.dw.de


Какво научаваме от мълчаливите надгробни плочи?

Тази седмица беше представена книгата " История на една изчезнала общност - евреите от Карнобат " в Центъра за култура и дебат "Червената къща".  Книгата е издадена на английски език от Американския научен център София и представя на практика резултатите от дългогодишното изследване върху еврейския некропол до Карнобат.

Авторът - Д-р Цви Керен е роден в София, но от малък живее в Израел и е член на кибуца Хар-Менахем.

В последните 20-тина години той изследва бъгарската еврейска общност и по-специално гробищата, които фотографира, картографира и документира. Той ръководи документирането и фотографирането на 200 хиляди документа от основните архиви в София и други градове. Цви Керен е редактор на "електронните досиета" на 34-те различни еврейски общности в България в Музея на Диаспората в Тел Авив. Като османист за първи път той се връща  в България след 1989г. за да прави изследвания на еврейските общности в рамките на Османската империя.

Тогава, в последния момент на научната си визита, той научава за малко известното еврейско гробище в Карнобат.  Какво става след това ще чуем от интервюто на Ирина Недева с д-р Цви Керен - авторът на изследването "История на една изчезнала общност- евреите от Карнобат".

От 1993г. до днес д-р Керен установява липсата на доста надгробни плочи в еврейския некропол. Установени и описани са близо 1000 на брой, но като се има предвид, че най-старата еврейска надгробна плоча е от 17 век, това е нереално малък брой за близо четирите века. Поради качествето на мрамора може да се предпложи, че много от надгробните плочи, особено по-красиво изписаните от тях са откраднати. 

Предполага се, че надгробни плочи от еврейското гробище в Карнобат са използвани в една от фурните в градчето, както и че отделни образци са били използвани в домакинствата и дворовете.

От останалите плочи обаче научаваме това, което иначе липсва като документи за изчезналата еврейска общност.

Първите евреи се заселват в Карнобат през 16 и 17 век когато това селище става клъчово комуникационно място в Османската империя. Еврейската общност не е многобройна, но на фона на също така малкото селище Карнобат е значителна. За жалост обаче не са запазени много документи, които да хвърлят светлина върху живота на еврейската общност. Причина за това е и унищожаването на синагогата през 60-те години на ХХ век по времето на управлението на БКП. Последните евреи напускат Карнобат с т.нар. "алия" - пътуването обратно към земите на предците преди и по време на създаването на държавата Израел през 1948г.

Косвени документи за еврейската общност са тези са участието на евреите от Карнобат във войните - Сръбско-българската, Балканската и Първата световна война.

Въпреки че евреите са се доказали като пълноценни български граждани, давали жертви по време на войните за родината си България, периодът на Втората световна война, когато България е съюзник с Третия райх на Хитлер се оказва труден за еврейските общности.

Семейството на самия явтор - д-р Цви Керен е изселено от родната София в Плевен. Деветгодишният тогава Цви Керен обаче още помни спомена за човешката подкрепа, което семейството му получава от българското семейство, при което се оказва настанено по време на изселването. Въпреки, че по закон евреите е трябвало да си плащат наем в местата където са пратени, българскато семейство Илиеви категорично отказва да взимат наем от изселеното еврейско семейство.


Съдбата отрежда на Цви Керен, който напуска България като малко момче, да живее в един от кибуците в Израел, и десетилетия по-късно да се върне като изследовател в страната, където се е родил.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки протестираха във Варна срещу войната на пътя

Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шохьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях,..

публикувано на 06.04.25 в 12:30
Протест срещу президента Тръмп и политиките му в Лос Анджелис, 5 април 2025 г.

Десетки хиляди протестираха в САЩ и Европа срещу политиките на Тръмп

Десетки хиляди души протестираха в Съединените щати и в Европа против политиките на президента Доналд Тръмп, като според някои оценки, това са най-големите демонстрации от началото на втория му мандат в Белия дом. Демонтрации под надслов "Долу ръцете!" се проведоха във Вашингтон, Ню Йорк, Чикаго и още градове. Влязоха в сила новите..

публикувано на 06.04.25 в 12:21

Джейхан Ибрямов: Все още коалиционното ни споразумение за кадрови позиции не е изпълнено

Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички кадрови решения ще се вземат с консенсус и ще имаме представители в тези позиции, все още това не е изпълнено . И това е нашето изискване към трите участника в управляващата коалицията. Това..

публикувано на 06.04.25 в 12:04

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий. Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий” бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47

На "Петрохан" вали сняг, от ОПУ съветват шофьорите да сложат зимни гуми

Сняг вали на "Петрохан". Шофьорите да преминават прохода с автомобили подготвени за зимни условия, съветват от Областно пътно управление - Монтана. Снежна покривка се е образувала на прохода тази нощ. Машини почистват и опесъчават пътя. От ОПУ-Монтана напомнят на шофьорите, ако преминават пред "Петрохан" това да става със зимни гуми...

публикувано на 06.04.25 в 11:05