Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на една изчезнала общност - евреите от Карнобат научаваме от надгробните плочи казва изследователят д-р Цви Керен

Снимка: www.dw.de


Какво научаваме от мълчаливите надгробни плочи?

Тази седмица беше представена книгата " История на една изчезнала общност - евреите от Карнобат " в Центъра за култура и дебат "Червената къща".  Книгата е издадена на английски език от Американския научен център София и представя на практика резултатите от дългогодишното изследване върху еврейския некропол до Карнобат.

Авторът - Д-р Цви Керен е роден в София, но от малък живее в Израел и е член на кибуца Хар-Менахем.

В последните 20-тина години той изследва бъгарската еврейска общност и по-специално гробищата, които фотографира, картографира и документира. Той ръководи документирането и фотографирането на 200 хиляди документа от основните архиви в София и други градове. Цви Керен е редактор на "електронните досиета" на 34-те различни еврейски общности в България в Музея на Диаспората в Тел Авив. Като османист за първи път той се връща  в България след 1989г. за да прави изследвания на еврейските общности в рамките на Османската империя.

Тогава, в последния момент на научната си визита, той научава за малко известното еврейско гробище в Карнобат.  Какво става след това ще чуем от интервюто на Ирина Недева с д-р Цви Керен - авторът на изследването "История на една изчезнала общност- евреите от Карнобат".

От 1993г. до днес д-р Керен установява липсата на доста надгробни плочи в еврейския некропол. Установени и описани са близо 1000 на брой, но като се има предвид, че най-старата еврейска надгробна плоча е от 17 век, това е нереално малък брой за близо четирите века. Поради качествето на мрамора може да се предпложи, че много от надгробните плочи, особено по-красиво изписаните от тях са откраднати. 

Предполага се, че надгробни плочи от еврейското гробище в Карнобат са използвани в една от фурните в градчето, както и че отделни образци са били използвани в домакинствата и дворовете.

От останалите плочи обаче научаваме това, което иначе липсва като документи за изчезналата еврейска общност.

Първите евреи се заселват в Карнобат през 16 и 17 век когато това селище става клъчово комуникационно място в Османската империя. Еврейската общност не е многобройна, но на фона на също така малкото селище Карнобат е значителна. За жалост обаче не са запазени много документи, които да хвърлят светлина върху живота на еврейската общност. Причина за това е и унищожаването на синагогата през 60-те години на ХХ век по времето на управлението на БКП. Последните евреи напускат Карнобат с т.нар. "алия" - пътуването обратно към земите на предците преди и по време на създаването на държавата Израел през 1948г.

Косвени документи за еврейската общност са тези са участието на евреите от Карнобат във войните - Сръбско-българската, Балканската и Първата световна война.

Въпреки че евреите са се доказали като пълноценни български граждани, давали жертви по време на войните за родината си България, периодът на Втората световна война, когато България е съюзник с Третия райх на Хитлер се оказва труден за еврейските общности.

Семейството на самия явтор - д-р Цви Керен е изселено от родната София в Плевен. Деветгодишният тогава Цви Керен обаче още помни спомена за човешката подкрепа, което семейството му получава от българското семейство, при което се оказва настанено по време на изселването. Въпреки, че по закон евреите е трябвало да си плащат наем в местата където са пратени, българскато семейство Илиеви категорично отказва да взимат наем от изселеното еврейско семейство.


Съдбата отрежда на Цви Керен, който напуска България като малко момче, да живее в един от кибуците в Израел, и десетилетия по-късно да се върне като изследовател в страната, където се е родил.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите приемат окончателно промените в Закона за бюджета

По предложение на Министерския съвет депутатите ще приемат окончателно промените в Закона за бюджета, така че да определят точната сума за капиталови разходи за общините. В същото време опозицията се събира, за да обсъди внасянето на нов вот на недоверие. Депутатите започват работа с окончателно приемане на промени в Закона за държавния..

публикувано на 23.07.25 в 07:30

МС одобрява създаването на "Магазин за хората"

Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост,..

публикувано на 23.07.25 в 07:25

Протестите на "Правосъдие за всеки" срещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26