Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на една изчезнала общност - евреите от Карнобат научаваме от надгробните плочи казва изследователят д-р Цви Керен

Снимка: www.dw.de


Какво научаваме от мълчаливите надгробни плочи?

Тази седмица беше представена книгата " История на една изчезнала общност - евреите от Карнобат " в Центъра за култура и дебат "Червената къща".  Книгата е издадена на английски език от Американския научен център София и представя на практика резултатите от дългогодишното изследване върху еврейския некропол до Карнобат.

Авторът - Д-р Цви Керен е роден в София, но от малък живее в Израел и е член на кибуца Хар-Менахем.

В последните 20-тина години той изследва бъгарската еврейска общност и по-специално гробищата, които фотографира, картографира и документира. Той ръководи документирането и фотографирането на 200 хиляди документа от основните архиви в София и други градове. Цви Керен е редактор на "електронните досиета" на 34-те различни еврейски общности в България в Музея на Диаспората в Тел Авив. Като османист за първи път той се връща  в България след 1989г. за да прави изследвания на еврейските общности в рамките на Османската империя.

Тогава, в последния момент на научната си визита, той научава за малко известното еврейско гробище в Карнобат.  Какво става след това ще чуем от интервюто на Ирина Недева с д-р Цви Керен - авторът на изследването "История на една изчезнала общност- евреите от Карнобат".

От 1993г. до днес д-р Керен установява липсата на доста надгробни плочи в еврейския некропол. Установени и описани са близо 1000 на брой, но като се има предвид, че най-старата еврейска надгробна плоча е от 17 век, това е нереално малък брой за близо четирите века. Поради качествето на мрамора може да се предпложи, че много от надгробните плочи, особено по-красиво изписаните от тях са откраднати. 

Предполага се, че надгробни плочи от еврейското гробище в Карнобат са използвани в една от фурните в градчето, както и че отделни образци са били използвани в домакинствата и дворовете.

От останалите плочи обаче научаваме това, което иначе липсва като документи за изчезналата еврейска общност.

Първите евреи се заселват в Карнобат през 16 и 17 век когато това селище става клъчово комуникационно място в Османската империя. Еврейската общност не е многобройна, но на фона на също така малкото селище Карнобат е значителна. За жалост обаче не са запазени много документи, които да хвърлят светлина върху живота на еврейската общност. Причина за това е и унищожаването на синагогата през 60-те години на ХХ век по времето на управлението на БКП. Последните евреи напускат Карнобат с т.нар. "алия" - пътуването обратно към земите на предците преди и по време на създаването на държавата Израел през 1948г.

Косвени документи за еврейската общност са тези са участието на евреите от Карнобат във войните - Сръбско-българската, Балканската и Първата световна война.

Въпреки че евреите са се доказали като пълноценни български граждани, давали жертви по време на войните за родината си България, периодът на Втората световна война, когато България е съюзник с Третия райх на Хитлер се оказва труден за еврейските общности.

Семейството на самия явтор - д-р Цви Керен е изселено от родната София в Плевен. Деветгодишният тогава Цви Керен обаче още помни спомена за човешката подкрепа, което семейството му получава от българското семейство, при което се оказва настанено по време на изселването. Въпреки, че по закон евреите е трябвало да си плащат наем в местата където са пратени, българскато семейство Илиеви категорично отказва да взимат наем от изселеното еврейско семейство.


Съдбата отрежда на Цви Керен, който напуска България като малко момче, да живее в един от кибуците в Израел, и десетилетия по-късно да се върне като изследовател в страната, където се е родил.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж с нож взе за заложници персонал на ресторант край Париж

В събота мъж с нож взе няколко служители за заложници в ресторанта на своя баща в покрайнините на Париж, съобщава Франс прес. Полицията е обградила заведението. Пицарията се намира в градчето Issy-les-Moulineaux в югозападните предградия на френската столица, недалеч от околовръстния път на Париж. Мъжът държи "трима или четирима..

публикувано на 16.11.24 в 17:11

Запалена цигара е възможна причина за пожара в старчески дом в Сарагоса

Запалена цигара е една от възможните причини за пожара в старчески дом в Сарагоса, в който загинаха 10 души. Разследващите не потвърждават, но и не отхвърлят тази хипотеза. Според председателя на Асоциацията, предоставяща социални услуги в Арагон, Пакита Мората е възможно някой да е пушил в стаята, откъдето е започнал пожарът. В същото..

публикувано на 16.11.24 в 17:06

Стотици протестиращи в Уелс срещу промените в правилата за данък върху наследството за фермите

В Уелс стотици протестиращи, които се противопоставят на промените в правилата за данък върху наследството за фермите, се събраха пред сградата, където се провежда конгрес на Уелската лейбъристка партия с присъствието на премиера Киър Стармър. Синдикатите на земеделците обявиха, че планираните промени ще имат "катастрофални" последици,..

публикувано на 16.11.24 в 16:55

В болницата във Враца вече работи нов магнитнорезонансен томограф

В многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца вече работи нов магнитнорезонансен томограф.  Във високотехнологичния апарат за образна диагностика са инвестирани над 2,400 млн. лв. от държавния бюджет през здравното министерство. Проектът за нов ядреномагнитен резонанс, както е познат на широката публика..

публикувано на 16.11.24 в 16:50

Детска пиеса в Европейската нощ на театрите в Кърджали

С детска пиеса Кърджали участва в 12-ото издание на Европейската нощ на театрите.  Представена беше постановката "Дядо Божил и дяволчето" по приказката на Елин Пелин.  Тази година акцентът на актьорите е насочен към детската публика, обяви директорът на театъра и режисьор на пиесата Гълъб Бочуков: "Целта е малките зрители да се запознаят с тайните на..

публикувано на 16.11.24 в 16:33

В Гърция се очаква зехтинът да поевтинее с до 50% заради увеличено производство

Производителите на зехтин съобщават, че в рамките на няколко месеца цената на продукта ще се намали с 50 на сто. Вече в търговската верига се появи литър зехтин под 10 евро. Тази година производството на зехтин в Гърция е почти двойно, което позволява корекция и на цените, казаха фермерите. Вече 530 артикула хранителни продукти се продават..

публикувано на 16.11.24 в 16:23

Кипър разхищава и изхвърля най-много храна в Европейския съюз

Кипър разхищава и изхвърля най-много храна в Европейския съюз. Започващата днес Европейска седмица за намаляване на отпадъците (16 –24 ноември) включва информационна кампания и редица инициативи, насърчаващи бизнеса и домакинствата на острова да променят навиците си. Кипърците изхвърлят средно по 294 кг хранителни отпадъци годишно,..

публикувано на 16.11.24 в 16:14