Всички 255 хиляди вложители в Корпоративна търговска банка с гарантирани депозити могат да получат парите си от днес.
От Фонда за гарантиране на влоговете съобщиха, че към 16:30 часа 25 хиляди вложители в Корпоративна търговска банка са се разпоредили с гарантираните си влогове в размер на общо 1 милиард и 70 милиона лв.
Председателят на Фонда за гарантираните влогове Радослав Миленков каза, че има само спорадични спънки, като стари лични карти, сгрешени ЕГН-та и несъгласие на вложителите с размера на сумите, които трябва да им бъдат изплатени.Средствата се изплащат в девет търговски банки. Част от тях ще изплащат сумите в определени клонове, други ще дадат възможност на клиентите да получат парите си във всеки избран офис.
Разпределението на вложителите става по последната цифра от единния граждански номер за физическите лица и единен идентификационен номер или БУЛСТАТ за фирмите. От Фонда за гарантиране на влоговете и от финансовото министерство призоваха всички вложители да не се редят на опашки още от първия ден, тъй като могат да получат парите си в рамките на следващите пет години и препоръчаха да не се теглят големи суми пари в брой.
Първата банкова операция за гарантираните суми до сто хиляди лева ще бъде безплатна. За по-големите суми ще струва 12 лева, обясни Миленков. Ако парите се теглят в брой – теглене на суми до три хиляди лева, таксата е три лева, след което с нарастване на сумата таксата нараства.
Част от обслужващите банки са дали указания, че ако вложителят иска да изтегли по-голяма сума в брой, трябва да си осигури и охрана. Министър Владислав Горанов каза: Абсолютно никакъв смисъл няма да затворят под дюшеците си, образно казано, една огромна налична сума в брой.Спестяванията в чуждестранна валута се изплащат в български лева, като се използва курсът, определен от БНБ за 4-ти декември.
Ако ЕГН-то или фирменият номер завършват на нула, обслужващата банка е ДСК. При последна цифра едно вложителите трябва да се обърнат към Обединена българска банка, две – Юробанк, известна като Пощенска банка, три – Райфайзен банк, четири – Алианц България. Уникредит Булбанк ще обслужва клиенти с последна цифра пет и шест. При седем в края на номера клиентите трябва да се обърнат към Централна кооперативна банка, а при осем към Сибанк. Първа инвестиционна банка ще обслужва вложителите с последна цифра девет и чуждестранните лица.
Във Варна нямаше напрежение днес, показа проверка на кореспондентката ни там Даниела Стойнова. Репортажът, излъчен в предаването "Нещо повече", можете да чуете в звуковия файл.
Проверка на "Хоризонт" показва, че банките в столицата, които изплащат влогове на клиентите на Корпоративна търговска банка, са създали добра организация. Ситуацията пред няколко банкови клона провери репортерът на БНР Евелина Стоянова: Нямаше опашки и..
Десетки вложители на КТБ не могат да си вземат спестяванията и са връщани от банките за допълнителни документи. Час и половина те чакат пред сградата на КТБ, където се оказва, че има срив в системата. Как може? Толкова време, цяло лято. Изведнъж идваме..
Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир..
България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното..
"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за..
Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на..
До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари. По график втората трябва да бъде доставена в..
Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде..
Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец. Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..