Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВСС ще проверява шефовете на Софийския градски съд

Снимка: БГНЕС

Висшият съдебен съвет ще провери работата на ръководството на Софийския градски съд. Независимо от резултатите от проверката съдиите от Градския съд потвърдиха, че не се отказват от искането си за оставки на Владимира Янева и част от екипа й.

До края на месеца ще стане ясно ще бъдат ли образувани дисциплинарни производства срещу представители на ръководството на Софийския градски съд. Съдебните кадровици призоваха министъра на правосъдието да спре спекулациите за наличието на политически план за предсрочното прекратяване на мандата на Съвета. 

Най-вероятно проверката ще се прави от онези членове на Съвета, които са работили преди като съдии. Имаше спор за срока и доколко той може да е прекалено кратък, както заради необходимостта да се проверяват много факти, които бяха изнесени днес, така и заради течащата процедура по избор на председател на ВКС, която се очаква да приключи в края на януари. 

След близо тричасовото изслушване съдиите от Софийския градски съд си тръгнаха доволни, че за първи път са били поканени от ВСС и убедени, че с изнесените факти за стила на ръководство на СГС във всяка държава следват оставки и  това е въпрос на елементарна чувствителност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Кандидатите за председател на ВКС ще бъдат изслушани в понеделник

Членове на Висшия съдебен съвет поискаха от правосъдния министър да сложи край на спекулациите, че има политически екшън план за предсрочно прекратяване на мандата на съвета. Призивът беше отправен по време на извънредното заседание на съдебните..

обновено на 08.01.15 в 12:50
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите одобриха на първо четене бюджетната рамка за годината

Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта. Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният..

публикувано на 06.03.25 в 02:57

Поддръжници на Украйна протестираха пред посолството на САЩ в Лондон

Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство.  Демонстрацията, която беше организирана от..

публикувано на 06.03.25 в 02:47

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент,..

публикувано на 05.03.25 в 21:47

15-годишно момиче от село Брезница е намерено мъртво в дома си

15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед.  Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала.  Момичето е  било открито от майка си, която..

публикувано на 05.03.25 в 21:26
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов в Народното събрание

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева.  Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306..

публикувано на 05.03.25 в 21:18

Бюджетът на ДОО е приет на първо четене

Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева...

публикувано на 05.03.25 в 20:09
Хората са излезли да пазаруват в град Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 5 март 2025 г.

"Аксиос": Водят се преговори с "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа

Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници.  Според изданието "Аксиос" американският..

публикувано на 05.03.25 в 19:56