Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спечелете билети за концерта „Амур и Бакхус“

| обновено на 29.01.15 в 15:01
Снимка: ljubkabiagioni.de


Заедно с прожекциите на операта „Любовен еликсир“ на Доницети от Ковънт Гардън и оперетата „Веселата вдовица“ на Лехар от Метрополитън,третото голямо музикално събитие в седмицата беше концертът на Софийската филхармония „Зимна приказка” под диригентството на Любка Биаджони.

Защо се превърна в толкова голямо събитие? Прекарвайки повечето вечери в Операта или в Музикалния театър, за известно време бях прекъснала традицията си още от ученическите и студентските години всеки четвъртък да присъствам на концерта на Софийската филхармония в зала „България”. И когато оркестърът засвири, бях изумена от великолепния му брас, което за мен е един от основните критерии за високата класа на един оркестър! В програмата се редуваха красиви зимни музикални картини – от „Годишните времена” на Вивалди, Хайдн и Глазунов, а анимирането им от сцената отново ми напомни за великолепния начин, по който се представят продукциите в кино сезоните на Ковънт Гардън и Метрополитън. Звездите „идват” при нас – публиката, за да ни разкажат интересни факти за изпълняваните творби и своя поглед към тях. Така и диригентът баронеса Любка Биаджони цу Гутенберг ни разказваше с усмивка от сцената на зала „България” за зимата в имението в Германия и за зимата в представяните музикални картини. Прозвучаха две малко известни у нас прекрасни творби – фрагмент из детската сюита „Зимен огън” на Прокофиев и песента „Снегът” на Елгар. А началото и финала на концерта съпостави персонажи от една литературна творба - пиесата „Снежанка” на Островски, пресъздадени различно от двама големи руски композитори – Чайковски и Римски-Корсаков. Аз съм сигурна, че публиката, която аплодира тази програма, ще дойде с удоволствие и на следващия концерт на Софийската филхармония под диригентството на Любка Биаджони – на 14-и февруари от 17 часа със заглавие „Амур и Бакхус“.


Какво ще ни поднесе програмата, наречена „Амур и Бакхус” със солисти звездата на Националния музикален театър "Стефан Македонски" Еделина Кънева и талантливия млад тенор Михаил Михайлов, който вече изгражда кариера и извън границите на България?

Празникът на любовта трябва да се празнува не само на 14 февруари! Всеки ден трябва да сме благодарни, че сме срещнали човека, с когото споделяме живота,  радостта и тъгата! Избрах една програма, която да „заведе” публиката в различни краища на света и на духа. В оперетата „Веселата вдовица” на Лехар са написани най-известните валсове и мелодии, които познавам. За първи път я дирижирах преди 20 години като асистент на Густав Кун и за мен беше едно голямо откритие гениалността на тази музика! В концерта ще прозвучат още фрагменти от „Травиата” на Верди, „Бохеми” на Пучини и най-известните италиански канцонети. За всеки вкус ще има по нещо, нека се радват всички, които все още вярват в истинската любов, споделя Любка Биаджони.

В звуковия файл чуйте цялото интервю на Росица Кавалджиева с Любка Биаджони. А ако искате да празнувате Деня на любовта и виното с хубава музика преди празничната вечеря или да поднесете на любим човек изискан подарък, можете да заявите Вашето желание за участие в томболата за билети на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“ – с писмо на електронната поща castadiva@bnr.bg до 31-и януари. Пожелаваме Ви късмет!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31