Самопровъзгласилата се Донецката народна република обяви, че е започнала да изтегля тежките си оръжия от разделителната линия в Източна Украйна. Това съобщи Едуард Басурин, представител на военното министерство на тази република, цитиран от ТАСС.
Силите на самопровъзгласилата се Донецката народна република са започнали пълномащабно изтегляне на 96 единици артилерийски оръдия "Д-30" от района на Дебалцево, Горловка, Донецк и Телманово в 8 часа българско време. Сепаратистите от Луганската народна република съобщиха, че ще започнат да изтеглят реактивната артилерия от Дебалцево в 11 часа българско време.
Междувременно жертвите на терористичния акт в Харков, който бе извършен преди два дни по време на масово шествие, станаха четири, съобщи съветникът на украинския министър на вътрешните работи Антон Герашченко. В ранните часове на днешния ден в болница е починал 18-годишен студент от местен икономически университет. По негови данни, в болница остават още девет души, пострадали от взрива.
Президентът на Русия Владимир Путин заяви в интервю за руската държавна телевизия, че война с Украйна е малко вероятна, въпреки засилването на напрежението между двете страни след анексирането на Крим и бунта в Донбас:
Мисля, че такъв апокалиптичен сценарий едва ли е възможен. Надявам се, че никога няма да се стигне до там. Проблемът не е във връщането на някакви територии. Ръководството на такава голяма европейска държава като Украйна, трябва преди всичко да върне страната към нормален живот, да уреди икономиката и социалните условия, да уреди отношенията си с югоизтока по цивилизован начин.
Министрите на външните работи от "Нормандската четворка" - Русия, Украйна, Германия и Франция ще обсъдят днес обстановката в Украйна и прилагането на споразумението за примирие "Минск-2".
Постигнатото с посредничеството на Европа споразумение за примирие остава единственият начин за постигане на мир в Украйна, заяви Върховният представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини. Според нея, трябва да се положат усилия дипломацията да даде резултат.
Единственото полезно нещо, което може да сработи, е комбинацията от дипломатически натиск, а също и икономически, каза Могерини.Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..
Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..
Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..
Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..
Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..
Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година. За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..
Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..