Лични оръжия, принадлежали на Васил Левски, Христо Ботев, Панайот Хитов, Георги Сава Раковски и Захари Стоянов бяха изложени в Народното събрание в навечерието на Националния празник на България - 3 март. Откритата от председателя на парламента Цецка Цачева изложба включва репродукции на картини, пресъздаващи моменти от Руско-турската война, предоставени от Националния военноисторически музей, и посветени на национално - освободителното движение и изграждането на съвременната българска държава. В присъствието на дипломати, депутати и общественици известният историк проф. Андрей Пантев призова на този ден да бъде забравено политическото противопоставяне:
Тази изложба крие цяла гама от саможертва, упование, надежда и тревоги. Няма красиви войни, когато държиш пушка или ракета, или си в танк, ти не си ангел, но има нравствени войни, има войни на вярата. В случая едновременно война на вярата и нравствена война, защото руснаците и техните съюзници идваха не само да освободят славяни и българи, те идваха да освободят славяни. Така че в този случай Русия изпълняваше велика европейска мисия, така че коленичим, благодарни сме, знаем собствената си стойност и цена, но знаем, че не сме го направили сами. Това е разликата на един цивилизован и благодарствен народ.
Специален гост на събитието бяха децата от Детския радиохор на Българското национално радио, които поздравиха присъстващите със свои изпълнения. Председателят на парламента Цецка Цачева им връчи плакет по повод 55-тата годишнина от създаване на Детския радиохор.
В Плевен втори ден продължава изложението на българските университети и колежи. В тазгодишното издание, организирано от Общината, участват 31 университета. Днес на щандовете на университетите и колежите очакват ученици и родители от 9.00 до 12.30 часа. Подредени са в хотел "Ростов на Дон", изложението е под наслов "Избирам да уча и остана в..
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун е наблюдавал тест с изстрелване на стратегическа крилата ракета, съобщи официалната новинарска агенция на страната. Ким е разпоредил пълна готовност за използване на способностите за ядрена атака, което ще осигури най-ефективната защита на страната, допълва агенцията. В съобщението се уточнява, че ракетата е..
Откакто сме в Шенген няма, кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган, какви разрешителни се използват, от кой, кой имат право и използват ли се, коментира в интервю пред БНР Йоана Лалова, зам.-председател на Европейски транспортен клъстер. "Ние имаме "Автомобилна администрация", която не функционира и не..
Земетресение с магнитуд 5 по скалата на Рихтер разтърси южното крайбрежие на архипелага Кралство Тонга, разположен в южната част на Тихия океан. По данни на австралийската геоложка служба - трусът с дълбочина около 10 километра е бил усетен най-силно на главния остров Тонгатапу, където се намира столицата Нукуалофа, предаде БТА. Не се..
Московското международно летище "Шереметиево" е възобновило тази сутрин полетите от и за него след прекъсване през нощта. Това съобщават в Telegram руските авиационни власти, цитирани от Ройтерс. От агенцията напомнят, че ограниченията са били въведени, за да се гарантира сигурността на полетите, както и че е имало отклонен самолет, който..
Днес отбелязваме Световния ден на редките болести, който тази година минава под мотото "Повече, отколкото можеш да си представиш". Пред БНР доктор Мила Байчева - ръководител на Клиниката по гастроентерология в Специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев" каза, че на много места у нас тези болести все още не са добре познати, а хората с..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че изпраща делегация в Кайро за продължаване на преговорите с палестинската групировка "Хамас" за прекратяване на огъня в ивицата Газа, съобщи Ройтерс. По-рано от "Хамас" изразиха готовност за проговори за втория етап на споразумението, след като няколкостотин палестинци бяха освободени предишната..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..