Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Букет от знаменитости ще пристигне в Русе за "Мартенски музикални дни"

Снимка: marchmusicdays.eu

"Мартенски музикални дни" е най-успешният български фестивал през последните години. На прага на пролетта Русе се превръща в столица на музиката за две седмици, а русенци приемат с възторг всички големи имена от световната сцена, пристигащи много често със специално подготвени за форума проекти и програми.


2015-а бележи 55-ото издание на фестивала "Мартенски музикални дни", а с концерта по откриването на 13-и март ще бъде отпразнувана още и 55-годишнината от създаването на Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" - Русе. За събитието ще се събере специално Фестивалният оркестър от бивши възпитаници на училището, сред които са и диригентът Емил Табаков, и солистът Светлин Русев.

Афишът на фестивала до 29-и март включва гостувания на знаменитости като гамбиста Жорди Савал, чембалиста Пиер Антай, баритона Матиас Гьорне, виолистите Юрий Башмет и Александър Земцов, цигуларите Мила Георгиева, Ваня Миланова и Минчо Минчев, пианистите Пламена Мангова, Мария Принц и Евгени Божанов, квартет "Новус", ансамблите "Кремерата Балтика" и "Московски солисти", оркестъра на БНР и Румънския национален оркестър и т.н. Важен акцент в програмата са постановката на "Катерина Измайлова" от Шостакович с режисьор Вера Немирова и световната премиера на "Омагьосаният" - мадригална комедия от Божидар Спасов. 

Чуйте интервюто с Ива Чавдарова - артистичен директор на фестивала "Мартенски музикални дни".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Димитър Русков (1925 - 2010)

Спомен за маестро Димитър Русков

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100 години от рождението на проф. Димитър Русков -  един от големите български хорови диригенти от средата и втората половина на ХХ век. На 1 август се навършиха 100 г. от неговото рождение. Свързваме името му предимно с Българската хорова капела..

публикувано на 22.08.25 в 15:17
Жилищният блок в центъра на Босилеград, върху който ще бъде създаден стенописът.

Млади кюстендилски художници рисуват уличен стенопис в Босилеград

Млади кюстендилски художници, възпитаници на школата "Новите майстори", рисуват уличен стенопис в Босилеград, Сърбия.  Оригиналният пърформанс, подкрепян от Общината в сръбския град и сдружението "Глас", се прави за четвърти път и ще продължи до неделя, 24 август.  Тазгодишното издание е под мотото "Стените, които ни свързват", а стенописите..

публикувано на 21.08.25 в 20:20

За трети път "Мишовите звукови пейзажи" ще са в село Антон

Село Антон се превръща в своеобразна сцена за музикални експерименти и място за срещи на специалисти и меломани, заинтригувани от съвременните тенденции в музикалното творчество и интерпретация. На 23 и 24 август в подножието на Стара планина ще се проведе третото издание на Фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи" , посветено на..

публикувано на 21.08.25 в 19:35
Красимира Стоянова

Красимира Стоянова с поредно забележително участие на родна сцена

Варненци и гостите на морската ни столица са големи късметлии - особено ако са орепомани, защото от Варна ще започне да се пише историята на българските постановки на операта "Русалка" от Антонин Дворжак. А Държавна опера - Варна може да се похвали с присъствието на една от най-високо ценените изпълнителки на главната роля – оперната прима..

публикувано на 20.08.25 в 16:07

"Каста дива" с отзвук от фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

В 12-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от спектакъла на операта “Риналдо“ от Хендел на студентите от оперната студия на Йерусалимската опера /кореспонденция на Феня и Искра Декало/ - Отзвук от спектакъла на операта “Дама Пика“..

обновено на 20.08.25 в 15:14

Отиде си известният виолончелист и педагог проф. Венцеслав Николов

На 82-годишна възраст в Габрово почина проф. Венцеслав Николов - един от забележителните български виолончелисти, уважаван педагог и общественик, а също и плодовит писател. Роден през 1943 г. в Русе, той получава първите си уроци по виолончело от баща си – известния русенски виолончелист, диригент и педагог Мишо Николов. Първият си концерт изнася,..

публикувано на 18.08.25 в 18:16
Участници в Internationales Musikfest in Wien 2025

Българско участие в Международния музикален фестивал във Виена

В разгара на летните месеци музикалните афиши в австрийската столица продължават да бъдат привлекателни, предлагайки на меломаните  разнообразие от събития в класическия жанр. Един от тези артистични форуми е Международният музикален фестивал във Виена (Internationales Musikfest in Wien), който се проведе за осми път като партньорство между..

публикувано на 18.08.25 в 15:01