Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водата потече в Кърджали след отстраняването на тежка авария

| обновено на 16.03.15 в 14:44
Възстановено е подаването на вода в района на Кърджали след тежката авария на магистралния водопровод. Започна захранването на ниските жилищни квартали, като за останалите части на града се очаква това да стане до края на деня. Водата, обаче, няма да е годна за пиене и готвене от до 06.00 часа сутринта утре, тъй като ще съдържа завишено количество хлор, необходимо за профилактично саниране на водопроводната мрежа, съобщиха от В и К. Тъй като през това време водата може да се ползва само за битови нужди, дружеството се обърна с призив гражданите и фирмите да се запасят с нови количества за пиене. 

По-рано днес бе отстранена тежката авария на магистралния водопровод, която остави без питейна вода десетки хиляди домакинства в района на областния град. Аварийните екипи работеха през цялата нощ, като им бяха осигурени храна, осветление и генератори за ток. Ангажирани бяха три тежки машини. Групите работеха повече от 24 часа при изключително трудни условия на стръмен и хлъзгав терен. Те успяха да заварят двете тръби на скъсаните места и бяха извършени задължителните проби. Повредата беше провокирана от активизирало се старо свлачище край село Пъдарци, на 18 километра от областния град.

Заради водната криза общината в Кърджали зареди тази сутрин детските и социалните заведения с над 2000 литра питейна вода. Доставени бяха и 80-литрови бидони за съхраняване на вода за битови нужди. В многопрофилната болница в Кърджали успяват да се справят с безводието, там в момента са настанени 300 пациенти.

Много е трудно да се работи в такива условия, но не ни е за пръв път. Всички отделения и всеки болен имат питейна вода, резервоарите са заредени с вода за битови нужди. Разполагаме със стерилизирани материали и инструменти за операции, но само за 48 часа, ако не дойде водата, имаме план за споразумение с болницата в Хасково при нужда от операции
, заяви управителят на болницата д-р Тодор Черкезов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Скъсан водопровод остави хиляди в Кърджали и района без вода

Продължава водната криза в Кърджали

През цялата нощ продължи ремонтът на скъсания магистрален водопровод, който остави без питейна вода десетки хиляди домакинства в района на Кърджали. Тежката авария беше предизвикана от свлачище край село Пъдарци, на 18 километра от областния град. Мястото..

публикувано на 16.03.15 в 07:51
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Израел ще позволи на бягащите от войната жители на Ивицата Газа да емигрират

Продължават дипломатическите усилия за постигане на примирие в Ивицата Газа. А израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че Израел ще позволи на бягащите от войната жители на Ивицата Газа да емигрират в чужбина. "Не ги изтласкваме, а им..

публикувано на 13.08.25 в 07:28

Кръгла маса за заразните заболявания по овцете и козите

Продължават усилията на ветеринарните власти за овладяване на разпространението на шарката по овцете и козите на територията на Пловдивска област. Две нови огнища на заразата сред дребни преживни животни са установени в рамките на две седмици в региона...

публикувано на 13.08.25 в 07:26

Режим на водата в индустриалната зона на Ловеч

В част от Ловеч от днес се въвежда режим на водата заради намалелия дебит на водоизточниците, вследствие на трайното засушаване. Авария остави Ловеч без вода Режимът засега ще засегне само северната индустриална зона в Ловеч, разположена по..

публикувано на 13.08.25 в 07:15

Пожари бушуват в повечето страни на Балканите

Пожарникарите до голяма степен овладяха големия горски пожар в Северозападна Турция, ден след като огнената стихия предизвика евакуацията на стотици хора и доведе до спиране на морския трафик.  Продължава борбата обаче с два други горски пожара в..

публикувано на 13.08.25 в 07:09

Ремонт на предавател на БНР

На 13 август от 13.00 до 18.00 часа ще бъде извършен ремонт на предавателя на ултракъси вълни ДУПНИЦА 4 на честота 104.1 MHz, излъчващ програма "Хоризонт". Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет..

публикувано на 13.08.25 в 07:00

Борбата с пожарите продължава, жълт код за жеги в 10 области

Продължава работата по потушаването на пожара над село Илинденци, където едното от огнищата се разгоря отново.  Наземните екипи бяха евакуирани с цел безопасността на хората, обясни директорът на пожарната в Благоевград Валентин Василев. Пожарът над..

публикувано на 13.08.25 в 06:59
Джей Ди Ванс

Американският вицепрезидент ще се срещне във Великобритания с Найджъл Фарадж

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс ще се срещне с Найджъл Фарадж днес на закуска в живописния английски район Котсуолдс, съчетавайки работа с удоволствие по време на лятната си почивка във Великобритания, съобщи вестник „Таймс“. Вицепрезидентът на..

публикувано на 13.08.25 в 05:05