Спадът на руските туристи може да достигне 60%, прогнозира председателят на парламентарната комисия по икономическата политика и туризъм Петър Кънев. Депутатите обсъдиха с представители на изпълнителната власт и туристическия бизнес необходимостта от спешни мерки за провеждане на успешен летен сезон.
Очаква се труден летен сезон, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова, която предупреди, че апокалиптичните картини за предстоящия сезон влияят негативно върху туристите. След приключването на големите туристически изложения през април ще може да се направят по-точни прогнози за това лято, каза Ангелкова, като се позова на предварителните данни.
Очакваме много голям интерес от Германия – между 5 и 10 процента, от Литва, Латвия и Молдова – около 40 процента. Очакваме спад от Украйна от около 20-30 процента и Русия също около 30 процента. Очакваме ръст от Полша между 6 и 7 процента, Чехия 5 и 6 процента, Сърбия 4-5 процента, Македония от 3 до 5 процента, Гърция 10, обясни министър Ангелкова.
Сред предприетите спешни мерки за компенсиране на спада на туристи от Русия и Украйна е ударното участие на всички изложения за привличане на повече летовници от Германия, Литва, Латвия, Полша, скандинавските страни, фокусираната реклама, която отразява особеностите на отделните пазари и целевите групи, облекчаване на визовия режим, заяви още министър Ангелкова. Тя посочи, че целта през това лято е да се запази нивото на туристите от миналата година.
От туристическия бранш призоваха за апел към българските граждани да останат през лятната ваканция да почиват в страната. Те настояха за компенсации от Европейския съюз като антикризисна мярка.
„Туристически сезон 2015 - перспективи, проблеми и решения” е темата на заседанието на парламентарната Комисия по икономическата политика и туризма, което започва от 14 часа в зала „Изток” на Народното събрание. За участие са поканени министри,..
Най-сигурният начин да избягаш от градската суматоха и сивия делник е да се „шмугнеш” в гънките на Странджа. В този недокоснат кът на Българския Югоизток са се ширнали сенчести гори, които таят неподозирани съкровища. През последните години хората..
Туристическият бизнес трябва да бъде подпомогнат с облекчаване на визовия режим за руски летовници, смята народният представител от Реформаторския блок Настимир Ананиев. Очаква се тежък туристически сезон и трябва да се предприемат действия в тази..
В Белград стотици хора блокираха снощи входа на РТС - обществената радиотелевизионна компания на Сърбия, в знак на протест срещу начина, по който медията отразява студентските демонстрации. Започналата малко след полунощ блокада беше..
Днес изтича крайният срок за предложения за промени в държавния бюджет. Вече стана ясно, че има постъпили искания за промени в бюджетите на Държавното обществено осигуряване и Здравната каса, които се финансират през държавната хазна. Тези и други..
Централната избирателна комисия трябва да извърши възложеното й от Конституционния съд преизчисляване на изборите резултати, от което ще стане ясно дали ще има промяна в разпределението на мандатите в 51-то Народно събрание. Днес след обяд..
Представители на президентските администрации на САЩ и Украйна са в Саудитска Арабия, за първи преки преговори за прекратяване на огъня в руската война срещу украинците и постигането на траен мир. Украинският президент Володимир Зеленски обеща, че..
Община Кюстендил въвежда експериментално нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци. Представители на бизнеса и юридически лица, председатели на сдружения на собствениците, управители на етажна собственост и граждани се включиха..
Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..