Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възобновено е доизграждането на газопровода Добрич - Силистра

Снимка: БГНЕС

Възобновени са строително-монтажните дейности по доизграждането на газопровода Добрич - Силистра, съобщиха от Силистренската община. Съоръжението трябваше да бъде пуснато в експлоатация преди повече от година, но строителството се забави.

Инвеститор на проекта е държавното дружество "Булгартрансгаз". От там не съобщават какви са причините за забавянето, но уверяват, че до няколко седмици оставащите около 500 метра тръби ще бъдат изградени и ще се пристъпи към провеждане на проби за якост и плътност.

Довеждащият газопровод е с дължина 80 километра и преминава през територията на 5 общини. Капацитетът му е 100 000 кубически метра газ на час. Стойността на проекта е около 12 300 000 евро. Две трети от средствата са по линия на международния фонд "Козлодуй", а останалите - от държавния бюджет. 

Друг инвеститор "Ситигаз" вече е изградил над 9 километра газопроводна мрежа в град Силистра и се очаква още през следващия отоплителен сезон над 20 общински и държавни сгради да преминат на отопление с газ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят тунел "Дупница" на главния път Е-79 за измиване и боядисване на тръбите

Поетапно ще се ограничава  движението в двете тръби на тунел "Дупница" на главния път Е-79 за периода 10 до 13 ноември, съобщи Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Промените са необходими заради измиване и боядисване на стените в съоръжението. Това ще натовари трафика през Дупница през предстоящата седмица, отбелязват експерти. От 8:00 ч. на 10..

публикувано на 09.11.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Умерен оптимизъм сред туроператорите за посещенията на британски туристи у нас догодина

Умерен оптимизъм по отношение на посещенията на британските туристи през следващата година у нас изразиха туроператори след като страната ни се представи на най-голямото туристическо изложение за професионалист в Лондон. Сред причините са усложнената икономическа ситуация, която засяга редица държави включително и Велиокбритания.  Очакванията..

публикувано на 09.11.25 в 15:27

Чужденците, нарушили пътните правила, ще плащат глобите си преди да напуснат Гърция

Чужденците, които са нарушили правилата за движение по пътищата в Гърция, вече ще плащат глобите преди да напуснат страната. С нова цифрова система, която е свързана с митницата, ще се проверяват всички автомобили, които напускат Гърция. По регистрационните номера митническите власти получават в реално време информация, дали има..

публикувано на 09.11.25 в 14:50

В Босилеградско недоволни от качеството на GSM сигнала на българските оператори

Сънародниците ни в Босилеградско нямат качествен GSM сигнал и интернет покритие на българските оператори, казаха участвали в научната конференция за Деня на Западните покрайнини - 8 ноември. Проблемът е от месеци и затруднява контактите на сънародниците ни и на туристите, посещаващи града и района.  Българските оператори не монтират по-мощни..

публикувано на 09.11.25 в 14:47
Комисар Кристиан Тонев (вдясно), началник на Четвърто РПУ и директорът на Планинската спасителна служба (ПСС) Емил Нешев (вляво) дадоха брифинг за проведената спасителна акция за издирването на 20-годишната Стефани Сурчева.

Полицията с подробности за бягството на 20-годишната Стефани, издирвана два дни в планината

От полицията обявиха, че причините за бягството на 20-годишната Стефани Сурчева, която беше издирвана два дни в планината Витоша, са дълбоко лични. Снощи младата жена беше открита край село Железница в добро физическо и психическо състояние. Продължава издирването на 20-годишната Стефани Откриха изчезналата във Витоша Стефани Стефани е..

публикувано на 09.11.25 в 14:43