Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деница Сачева: Не искаме да търсим плаващи мнозинства, особено за бюджета

| Интервю
Деница Сачева
Снимка: Савина Спасова

Предполагам, че още следващата седмица бюджета ще влезе в НС. Днес никой не поема отговорност за недалновидното си законодателство, а се коментира, че сме предложили бюджет, който изпълнява закона, каза в интервю за БНР Деница Сачева, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС в НС..

"В ситуацията, в която се намираме и ясното желание да бъдем стабилно правителство, и плавно да влезем в еврозоната, не искаме да търсим плаващи мнозинства, особено за бюджета, защото това би застрашило нашата голяма цел. В бъдещи времена, при прекрояване на света, България трябва да бъде част от общите европейски политики и да завърши напълно своята европейска интеграция. Наясно сме с рисковете, които поемаме и искаме да носим отговорността", заяви Сачева.

И посочи аргументи:

"Ако ГЕРБ имаше 121 депутата, щеше да има друг бюджет. В момента има 66 депутата, работи в сложно коалиционно споразумение. Налага се да имаме политика на сътрудничество. Нашата преценка е, че не можем да търсим алтернативни мнозинства. Интересуваме се от нещата, които са възможни, разумни и полезни.

Да, бюджетът е коалиционен и отразява вижданията на всички парламентарни групи, които ще го подкрепят."

И обясни, че вдигането на пенсионните осигуровки с 2% е било планувано, но с по процент за 2026 и 2027 г. Сега обаче се е наложило да бъде изтеглена промяната по-рано, за да се осигурят приходите и да се осъществят законодателните текстове.

"Почти 67% от бюджета са плащания за заплати, здравни и социални. Обективно преценяваме, че нямаме мнозинство за тежки структурни реформи и не искаме да влезем в еврозоната, за да дадем храна на партиите, които казват, колко е зле там", коментира Сачева.

Тя е категорична по отношение на проекта за бюджет за 2026 г., че имат оценка и тя е, че "правим възможното тук и сега".

За Пътната карта за пенсионната реформа обясни, че трябва да бъде приета до 31 декември т. г.

"Правителството работи и чакаме МТСП да дадат информация докъде са стигнали. Усъвършенстването на пенсионната система трябва да бъде стабилна. пътната карта ще даде хоризонт, в който трябва да се случат определени процеси, защото ако не се случат, ще бъдем изправени в криза. Тази година 12 млрд. лв. има трансфер към НОИ. Това надвишава 47%, но е критична точка. По важно е ,че до 3 – 4 години в пенсия излизат около 110 000 души, а на пазара на труда ще влязат 50 000 души. Ако не предприемем стъпки сега, кризите след 4 години няма да могат да бъдат решени от днес за утре", обясни Деница Сачева.

Бързането за Лукойл е, защото часовникът тик-такал и до 21 ноември няма време, напомни тя.

"Това в петък е лакмус за информираност, организираност и адекватност на опозицията. Сега в момента сме притиснати от крайните срокове, да реагираме адекватно, допълни Сачева и призна, че се надява президентът Радев да не наложи вето, за да не се губи време.

А за избора на особен управител на рафинерията, посочи, че "има хора в държавата, които имат решения и работят да има":

"За нас е важно след 21 ноември т. г. рафинерията да не спре да работи, защото иначе ще е катастрофа и след това ще е трудно да стартира работа. И всякакви обяснения след това ще бъдат несъстоятелни."

Сачева припомни, че министърът на енергетиката Жечо Станков е имал срещи с американския си колега и се работи по всички възможности рафинерията да не спре на 21 ноември т. г.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия отчете ръст на нахлуванията на дронове в ключовата ѝ инфраструктурата

Пет дрона са забелязани в неделя вечерта над белгийската АЕЦ "Дул", съобщиха от енергийната компания ЕНГИ.  Сигналът за първите дронове е постъпил малко преди 22 часа местно време.  Според ЕНГИ, инцидентът не е повлиял на работата на централата. По-рано в неделя полетите на летището в Лиеж бяха временно спрени за около час след сигнали за дронове...

публикувано на 10.11.25 в 14:34
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: "Лукойл" е съществена част от бюджета, а не намира място в обсъжданията му

Правителството трябва да обясни и мотивира политиката, която провежда през Бюджет 2026, но за съжаление виждаме липса на политики. Това заяви пред БНР Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа" и коментира: "В бюджета за 2026 г. е планиран нисък ръст на заплащането на труда, което е 5% за масовите хора, които работят в администрацията..

публикувано на 10.11.25 в 14:18
Президентът Румен Радев (вдясно) се среща с президента на Ливан Жозеф Аун (вляво), който е на официално посещение в България.

Радев: България може да играе важна роля във възстановяването на Ливан

България може да играе важна роля във възстановяването и в икономическото развитие на Ливан, заяви президентът Румен Радев след среща с ливанския си колега Жозеф Аун, който е на посещение в София. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на отношенията между София и Бейрут в областта на икономиката, инвестициите, търговията, военното дело,..

публикувано на 10.11.25 в 14:04

Съдът оправда бившите полицаи, ескортирали пиян шофьор, който причини тежка катастрофа

Софийският градски съд оправда бившите полицаи Георги Малински и Любка Гечева, подсъдими, че срещу подкуп, са ескортирали пиян шофьор, причинил преди три години тежката катастрофа на Околовръстното шосе в София, в която загина френски гражданин, а съпругата му пострада тежко. За пътния инцидент има отделно дело, в което подсъдим, че е шофирал..

публикувано на 10.11.25 в 13:54

Разследват епископа на Кадис за педофилия

Ватиканът започна разследване срещу епископа на Кадис за педофилия. 76-годишния Рафаел Зорноза е заподозрян за многократно сексуално насилие над непълнолетен през 90-те години. Жертвата е изпратила жалба по пощата до Конгрегация за доктрината на вярата в Рим. В писмото си мъжът обвинява настоящия епископ на Кадис, че го е малтретирал от..

публикувано на 10.11.25 в 13:42
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Сачева и Манолов знаят кои дупки да се запушат и 9 млрд. лв. да се влеят във фондовете на НОИ

Не трябва да се подкрепя проекта за бюджет за 2026 г., но не с аргументите на ПП-ДБ , а защото се замразяват социални плащания и се вдига с 2% осигурителната вноска за пенсия. Това каза в интервю пред БНР съветникът в СОС Ваня Григорова, бивш синдикалист, икономист и председател на Движение "Солидарна България". И това би препоръчала на..

публикувано на 10.11.25 в 13:40
Владимир Иванов

ДКСБТ: Потребителската кошница с основните храни поскъпна за седмица от 98 на 100 лева

Цената на потребителската кошница с основните храни се повиши през последната седмица от 98 на 100 лева, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Такава стойност не е регистрирана от пролетта насам.  Растат цените на едро на тиквичките с 30 стотинки, на ябълките с 20, на краставиците с 13 стотинки, на пипера, гроздето и..

публикувано на 10.11.25 в 13:28