Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС прие на първо четене промените, даващи повече правомощия на главния прокурор

Снимка: БГНЕС
Народното събрание (НС) одобри на първо четене промените в Гражданския-процесуален кодекс (ГПК), които дават възможност прокурорът да може да започне производства по граждански дела и да участва в тях в предвидените от закона случаи.

С гласуваните промени се цели да се приемат адекватни мерки за защита на държавния и обществения интерес и да се даде възможност на прокурора да предявява искове и да бъде страна в гражданското съдопроизводство за защита на интересите на държавата, общините или на гражданите, ползващи се от особена закрила на закона.

Промените в ГПК, внесени от ГЕРБ, Патриотичния фронт, БДЦ и ДПС бяха подкрепени от "БСП - лява България", от АБВ и отчасти от "Атака". Те се обявиха около становището, че с промените се възстановяват правомощия на прокуратурата:

Нека припомня, точно преди Коледа на 1997-а година, дясното мнозинство в парламента, днешни наследници – Реформаторският блок, отмени това правомощие на прокуратурата. Това беше направено в навечерието започващата голяма приватизация в България. Предлага се добре, но много късно и с малък ефект, коментира Янаки Стоилов от БСП.

От Реформаторския блок остро възразиха на промените в ГПК и попитаха как те ще помогнат да се върнат източените пари от КТБ и прокуратурата да се намеси и да призове определени лица. Реформаторите поискаха да бъде изслушан главният прокурор. От трибуната на Народното събрание съпредседателят Радан Кънев посочи основните проблеми в промените в ГПК:


Абсолютно недопустимо е подобно пожарно законодателство да влиза в ГПК или в НПК, защото засяга неограничен брой казуси с непредвидими последици. Първо, прокуратурата далеч, далеч няма грам капацитета да се включва във всички граждански дела, в които абстрактно е засегнат някакъв публичен интерес. Тук ще са необходими драстични нови назначения, изключително голямо увеличение на разходите и съответно много рязко сваляне на без друго плачевното ниво на българската прокуратура с тия нови назначения.

Четин Казак от ДПС обаче даде други аргументи:

Специално този законопроект не е толкова тясно свързан с конкретният казус КТБ, а е принципен в подхода си да се възстанови едно отнето правомощие на прокуратурата. Цялостната история на България от 1997-а година насам, когато след отнемането на това правомощие ние се нагледахме на стотици и на хиляди примери, в които държавният интерес по всеобщо мнение на обществото не беше защитен - и в процеса на приватизация, и в други случаи.

Депутатът от "Атака“ и зам.-председател на НС Явор Нотев беше категоричен, че тези промени няма да бъдат панацея за държавата и няма гаранции, че държавният интерес ще бъде защитен.

Председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов обаче уточни:

Предвиждаме сериозни изменения между първо и второ четене, включително и по отношение на субектите, чийто интерес може да бъде обект на защита в този случай. Основното ни предложение е това да се сведе само до държавния интерес, да отпаднат общините и другите лица.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свиленградски съд пусна под гаранция от по 6 хил. лв. задържани за нелегална цигарена фабрика

Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..

публикувано на 12.07.25 в 20:19

Протестно автошествие "Не на еврото" премина по централните улици на Варна

Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..

публикувано на 12.07.25 в 19:40
Асен Василев

ПП ще предложи на ДБ три различни теми за вот на недоверие на правителството през есента

"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..

публикувано на 12.07.25 в 19:10

От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нов протест

Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..

публикувано на 12.07.25 в 18:24

КЗП: Наблюденията ни в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките

Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..

публикувано на 12.07.25 в 17:56
Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от ЕС от 1-и август, обяви Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..

публикувано на 12.07.25 в 17:51

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом" (Обновена)

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..

обновено на 12.07.25 в 17:43