Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си млад учител в ерата на бурно развитие на дигиталните технологии?

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова
Чуй новината! Чуй новината:

60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално поколение. 

Забраната на мобилните телефони в училище се очаква да доведе до по-добри образователни резултати и да подобри комуникацията между децата, коментира пред БНР заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова, която се включи в десетата национална среща. 

С последните промени в закона за предучилищното и училищното образование джиесемите в клас се забраняват, а директорите на училищата ще могат да налагат наказания за лоша дисциплина. Това не са рестрикции, а мярка за по-добра комуникация, коментира пред БНР заместник - образователният министър Емилия Лазарова:

"Не става въпрос за по-строги наказания, а се дават повече възможности на учителите, на класните ръководители да могат да работят с децата и с родителите и когато има системни проблеми, да ги решават. Акцентът е върху мерките за превенции. След това идват санкциите. Телефоните са забранени в учебния час, но в определени обстоятелства са разрешени – когато трябва да се използват за образователни цели, за изпълнение на някаква задача, при различни медицински заболявания на децата, при някои форсмажорни обстоятелства, разбира се, че ще бъдат използвани. Идеята е да има по-високи резултати, по-голяма концентрация на децата, повече общуване с тях и между тях. Те са дигитално поколение и да не бъдат непрекъснато до телефоните". 


Основните трудности в образователния процес в час свързани с мотивацията на учениците, коментира Александра Петрова, която има 7 години учителски стаж и е преподавател по български език и литература, както и по английски език в Професионалната гимназия по производствени технологии в Силистра:

"Трудно е да се мотивират и да излязат от тази "черупка" на информационните технологии. В момента ги вълнуват най-вече телефоните. Трудно е да "отлепим" от тях и да ги концентрираме в ученето". Забраната на телефоните в училище ще помогне за по-добри постижения за напред.

"По-скоро предизвикателството е да ги научим как да отсяват информацията и да ги насърчим да мислят малко повече да използват технологиите за себе си и да ги надграждаме", допълни Цецка Александрова, учител по професионална подготовка във Видин.

Тодор Георгиев е учител от една година. Преподава математика в Средното училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица и насърчава учениците си да използват мобилните телефони:

"Използвам мобилните телефони активно в час, с тях правим нашите преговори. Аз ги използвам. Има много софтуер, който е направен за нас, да помага. Да покажем на децата, че телефоните не са само средство за игра, а и за учене".


Ще се насърчават математическите и природоматематическите гимназии да правят прием и в прогимназиалния курс. Проблемите с приема в професионалните гимназии продължават, а има недостиг на работна ръка, коментира последните законодателни промени Цецка Александрова от Видин.

"Зависи за коя част на България става дума. На ниво министерство – да, но в малките райони, какъвто е Видин, езиковите и математическите гимназии все още са по-предпочитани, а има недостиг на кадри в професионален план".

Младият учител Тодор Георгиев е намерил своя начин, който се оказва печеливш, за да запали децата по математиката:

"Правя го чрез похвали в дневника и голяма връзка с родителите. Децата искат да получат похвала и от това да остане следа. Така че една похвала, написана в дневника, помага и не срещам отговори: "Не мога да направя това", напротив: "Аз мога и ще го направя".

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея - с допълнителни обвинения

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол, който се намира в затвора, получи допълнителни обвинения, предаде Ройтерс. Специален прокурор продължава разследването срещу него за краткотрайното обявяване на военно положение в страната през декември.  Новите обвинения включват възпрепятстване на упражняването на правата на други лица чрез злоупотреба..

публикувано на 19.07.25 в 10:44
Жаир Болсонаро

Полиция нахлу в дома на бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро

Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..

публикувано на 19.07.25 в 10:12