Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политици признават познанството си с Цветан Василев след появата на списък с посетителите му

| обновено на 14.05.15 в 15:17
Снимка: БГНЕС
Списък с имена на известни политици, които са посещавали банкера Цветан Василев, беше разпространен в медиите. Малко по-късно самият Василев отрече той да е публикувал списъка. Пред "Хоризонт" обаче, адвокатът на банкера Константин Симеонов потвърди автентичността на написаното, но беше категоричен, че написаното не е излязло от щаба на Цветан Василев.

По-скоро бих казал, че сега се намериха хора, които се кръстят, ако могат да се кръстят, че никога не са ходили при него. Не е лошо да се разбере, че те лъжат,
заяви адвокатът.

Според него списъкът е воден на ръка и това е нормална практика. Вероятно е изтекъл от охраната или рецепцията на банката, коментира още Симеонов и допълни: Според мен не е неприлично, че политици са ходили при г-н Василев, защото той е ръководел една от големите банки в страната. Сега обаче се намериха хора, които се кръстят, че никога не са ходили при него. Добре е да се знае, че те лъжат. Честно казано, ако разполагах аз с тази информация, щях да я разпратя аз, но щях да я разпратя официално!

В списъка фигурират имената на депутата от ДПС Йордан Цонев, председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, Явор Куюмджиев от БСП, Румен Петков от АБВ и бившия лидер на ДСБ Иван Костов.

Още преди банкерът да отрече да е автор на списъка, част от посочените политици започнаха да обясняват познанствата си с него, но да отричат наличието на кредити или депозити от КТБ. Първи това направи премиерът Бойко Борисов:

Мен ме няма със сигурност. Аз нямам хора.

В списъка обаче присъства председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, който засега не е коментирал темата.

В парламента депутатът от ДПС Йордан Цонев съобщи, че нито той, нито семейството му имат сметки в КТБ, а с Цветан Василев се познават от 90-те години, затова сега има послание към него:

Абсолютно чист съм. Няма да се спра в усилията си българският народ да научи, че този човек е нанесъл най-тежкия удар на българската финансова система през 96-а година, че го е направил съзнателно, че го е направил умишлено..


Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов също призна познанство и дори лични отношения, но не и банкови:

Аз се познавам с него сигурно от 16, 17 години и не само от банката. Ние сме били заедно по сватби, по кръщенета. В периода от 1998-а година насам съм се виждал с него сигурно сто пъти поне. Нямам бизнес. Ние сме имали малко по-различно отношение, сега да не влизам в такива подробности семейно-лични, нито съм теглил кредити, нито съм депозирал пари, нито аз, нито който и да е член от семейството ми, имам предвид братовчеди, братовчедки и т.н. Човек прави срещи там, където може да ги направи, защото пък по кафенетата е малко по-различно. Ходил съм да ходатайствам за много хора - да им се помогне за нещо - търсят  работата, с някакви контакти, лични услуги, помагал съм на едно издателство да издава книги.


Румен Петков от АБВ също отрече да е имал сметки в КТБ и се усъмни в автентичността на списъка:

По този начин спекулативно подхвърлен някакъв списък, а дали господин Василев е автор,  не мога да гадая и не е моя работа. Виждал съм се с господин Василев, той е отличаван от Федерацията по мотоциклетизъм и толкоз.


Малко след като обясниха отношенията си с Василев, самият той описа като "морална низост" пускането на списъка от негово име и отбеляза, че има над 300 опита за хакването на личния му сайт, който е единственият легитимен канал за комуникация с "независимите медии".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Цветан Василев "пусна" списък с имената на хората, които са го посещавали в КТБ

Сканирани копия от десетки страници на тетрадка, в която са записвани имената на посетителите в централата на Корпоративна търговска банка (КТБ), бяха изпратени до медиите с електронно писмо тази сутрин. То е подписано от мажоритарния собственик на..

обновено на 14.05.15 в 11:50

Цветан Василев опроверга поредното писмо с негово име

Банкерът Цветан Василев опроверга появилото се преди няколко часа писмо, подписано от него. На личния си сайт той подчерта, че разпространява публичните си изявления единствено и само на www.vassilev.bg.   Днес, 14.05.2015 г., зависими медии,..

публикувано на 14.05.15 в 12:30
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът на Черна гора е на визита у нас

Президентът Румен Радев ще обсъди с черногорския си колега Яков Милатович възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете страни. Милатович започва днес двудневно официално посещение в България. Черногорският президент и..

публикувано на 10.03.25 в 08:37
Марк Карни

Канада: Марк Карни поема премиерския пост от Трюдо

Бившият управител на канадската Централна банка Марк Карни бе избран за нов лидер на Либералната партия в Канада и ще поеме премиерския пост от Джъстин Трюдо, съобщи снощи председателят на партията Сачит Мехра, цитиран от ДПА. 59-годишният..

публикувано на 10.03.25 в 08:26

Задържаха нападателя на метеоролозите на връх Мургаш

Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж.  Той е задържан е за 72 часа , съобщиха от СДВР за "Хоризонт". Повдигнато му е обвинение по чл. 131 от Наказателния кодекс за причиняване на телесна повреда..

публикувано на 10.03.25 в 08:23

Руслан Трад: Върви се към нова ескалация в Газа

Мнението в Израел е, че ще има сухопътна операция в ивицата Газа до седмица. Това обясни пред БНР международният анализатор Руслан Трад.  Израел нанесе въздушен удар по бойци в северната част на Ивицата Газа, с което наруши крехкото примирие,..

публикувано на 10.03.25 в 08:15

12 полета на летище "Васил Левски" са анулирани заради стачка на германските летищни работници

От столичното летище "Васил Левски" съобщиха за 12 анулирани полета днес заради стачката на летищните работници в Германия. Засегнати са полети между София и   Франкфурт и София - Мюнхен. На пътниците се препоръчва да се свържат с авиокомпанията..

публикувано на 10.03.25 в 08:15
Привърженици на Джорджеску пред Централното избирателно бюро на Румъния, 9 март 2025 г.

Румъния: Забрана за участие на Калин Джорджеску в президентските избори

Румънското Централно избирателно бюро забрани на крайнодесния и проруски кандидат Калин Джорджеску да се кандидатира на повторните президентски избори през май. Това решение вероятно ще задълбочи конституционната криза в страната, която е член на ЕС и..

публикувано на 10.03.25 в 08:11

Иран би обмислил преговори със САЩ за опасенията, свързани с ядрената програма на Техеран

Иран би обмисли преговори със САЩ, ако целта на преговорите е да се отговори на опасенията относно използването на неговата ядрена програма за военни цели, посочи мисията на Иран в ООН в публикация в социалната платформа "Х", предаде Ройтерс...

публикувано на 10.03.25 в 08:00