Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на бежанците

Никола Казаков
Снимка: БГНЕС

В навечерието на днешния Международен ден на бежанците страната ни получи 4 милиона евро за справяне с бежанския наплив и тяхната издръжка. Това стана, след като бе договорено между председателя на Агенцията за бежанците Никола Казаков и европейските институции.

През първата половина на 2015 година страната ни е приела 6000 бежанци, съобщи Казаков. От тях статут на бежанец са получили 2500 души, а над 300 души са получили хуманитарен статут. България обаче приема Международния ден на бежанците със смесени чувства:

От една страна ние откликваме на проблемите на бежанците, предоставяме им закрила, устройваме ги, притесняваме се за тяхната съдба. Знаем, че им е много трудно, положението им е много трудно - бягат от войната, бягат от изтезания, бягат от мъчения., каза Казаков.

Според директора на Агенцията за бежанци Никола Казаков, страната ни желае да бъде намалена квотата за нас, тъй като нямаме необходимите възможности за тяхната издръжка

Българската държава подкрепя принципа на солидарността. В същото време, в предложението на ЕК беше записано, че Италия и Гърция са близо до военни конфликти, при тях има засилен миграционен натиск и това ги прави по-уязвими като държави. Ние бихме искали и България да бъде причислена към тези държави, тъй като никой не бива да забравя, че основната сухопътна граница между Европа и Турция, това е сухопътната граница на България. Ние също сме уязвима държава и сме подложени на засилен миграционен натиск .


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК изплаща на България 438,6 млн. евро по ПВУ

България получи нов транш от 438,6 милиона евро безвъзмездно финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост, съобщиха от Европейската комисия. Същевременно Брюксел забавя превеждането на 214,5 млн. евро заради неизпълнена реформа на Антикорупционната комисия. Отпуснатата сума е втората, която България получава по своя национален..

публикувано на 11.11.25 в 13:41

Рекордни санкции за търговски обекти за неправомерно смесване на отпадъци в София

Столичният инспекторат отчита рекордни санкции на търговски обекти за неправомерно смесване на отпадъци по време на временната организация по сметопочистването в районите "Люлин" и "Красно село". Жител на "Люлин": От години не съм виждал града толкова мръсен Само за месец октомври 2025 г. инспекторите са съставили за цяла София 499..

публикувано на 11.11.25 в 13:29

Мъж нападна с нож служител на заложна къща в Тетевен

Полицията в Тетевен е задържала 45-годишен мъж, който е нападнал с нож служител на заложна къща в града при опит да открадне пари.  Инцидентът е станал в понеделник около 16.00 ч. Криминално проявен от тетевенското село Глогово е направил опит да отнеме оборота, п оследвало е сбиване между него и служителя на обекта. Нападателят е нанесъл..

публикувано на 11.11.25 в 13:25
Емил Радев

Емил Радев: Все още няма официално предложение за създаване на обща разузнавателна служба в ЕС

Още няма законодателно предложение и нищо официално за създаването на обща разузнавателна служба в ЕС , заяви евродепутатът Емил Радев в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той коментира идеята за създаване на разузнавателен орган.   "Идеята да има орган, който да координира службите на 27 държави членки, идва от едно проучване,..

публикувано на 11.11.25 в 13:17

Сръбската петролна компания НИС поиска удължаване на лиценза за работа

Сръбският министър на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович Ханданович обяви днес, че руските собственици на сръбската петролна компания НИС са изпратили молба до Службата за контрол на чуждестранните активи, която е агенция на Министерството на финансите на САЩ (OFAC), за удължаване на лиценза за работа на основата на преговори с трета страна...

публикувано на 11.11.25 в 13:05
Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Деница Сачева, президентът на КНСБ Пламен Димитров, президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов коментираха пред медиите обсъденото на срещата си във връзка с проектобюджета на страната за 2026 г.

Управляващите не предвиждат промени в проектобюджета

Управляващите не предвиждат промени във вече оповестения проект на държавен бюджет за догодина. Това стана ясно след среща на лидерите на КНСБ и на КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Димитър Манолов с председателя на партия ГЕРБ Бойко Борисов. В срещата участваха още председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева и финансовият..

публикувано на 11.11.25 в 13:04
Заместник-говорителят на НАТО Клеър Краанен присъства на форум за отбраната и демокрацията в София

Заместник-говорителят на НАТО: Най-пряката заплаха идва от Русия

Най-пряката заплаха идва от Русия. Това изтъкна заместник-говорителят на НАТО Клеър Краанен на форум за отбраната и демокрацията, организиран от Центъра за изследване на демокрацията. Клеър Краанен посочи, че опасността от Русия няма да приключи при край на войната, защото руският президент Владимир Путин инвестира 40 процента от бюджета във..

публикувано на 11.11.25 в 13:03