Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК иска и България да участва финансово в спасяването на Гърция

| обновено на 15.07.15 в 16:17

Eвропейската комисия потвърди, че ще иска от България и останалите 8 страни извън еврозоната да участват в спасяването на Гърция чрез гаранция за спешен заем от близо 13 милиарда евро.

Гърция се нуждае от преходно финансиране за следващите 3 месеца, преди да започне новата ѝ спасителна програма, обяви комисарят, отговорен за общата валута, Валдис Домбровскис:

Поради очевидната липса на по-добри решения единственият възможен вариант остава Европейският фонд за финансова стабилност. Това е инструмент, който беше създаден в началото на дълговата криза и принципно трябваше вече да не се използва.

Във фонда обаче има налични пари от европейския бюджет като гаранция, които могат да покрият неотложните плащания на Гърция от 7 милиарда евро през юли и още 5 милиарда през август. Без да върне просрочения заем към МВФ, той не може да участва в сключената сделка с евролидерите за 86 милиарда евро, а гръцките банки няма да получат помощ, за да спрат ограниченията.

Проблемът е, че се иска гласуване на ниво 28 страни, а повечето от членките извън еврозоната, като Великобритания,  заявиха, че не желаят да поемат задължения заради гърците. Затова Комисията търси начин да ги обезщети и да им даде гаранции, обясни Домбровскис.

Една от възможностите е изкупуването на ценни книжа за гаранция или бъдещи парични трансфери от европейския бюджет в замяна на този заем.

Предложението отива отново на масата на финансовите министри. България официално не е изразила позиция, но на Европейския съвет на 26 юни премиерът Бойко Борисов заяви:

Ако бяхме сега в еврозоната, ние също ще трябваше да дадем пари за Гърция. И по-бедните ще дадат на по-богатите, което не ми се вижда логично.

Сега се оказва, че българският бюджет може да гарантира за гърците, въпреки че не сме в еврозоната. Ветото срещу заема може да бъде заобиколено чрез гласуване с квалифицирано мнозинство на едва 15 финансови министри, представляващи държави с 65% от общото население на Съюза, обясниха източници от Брюксел.

Еврокомисита обяви нови привилегии при отпускането на 35 милиарда от еврофондовете за Гърция. Комисарят по регионална политика Корина Крецу уточни, че на гърците ще бъдат преведени авансово плащания по още незавършени проекти от предишния и от новия програмен период на обща стойност 1,5  милиарда евро свежи пари. Освен това делът на съфинансиране от гръцкия бюджет остава 10%. За сравнение българската държава участва в европроектите с 20 на сто собствени средства.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

ЕК иска и България да участва финансово в спасяването на Гърция

Eвропейската комисия потвърди, че ще иска от България и останалите 8 страни извън еврозоната да участват в спасяването на Гърция чрез гаранция за спешен заем от близо 13 милиарда евро. Гърция се нуждае от преходно финансиране за следващите 3..

обновено на 15.07.15 в 16:17
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хората с вещите си седят в парка след силното земетресение в Истанбул, Турция, 23 април 2025 г.

Продължават вторичните трусове след силното земетресение, разтърсило Западна Турция

Серия от трусове, най-силният с магнитуд 6,2 по Рихтер, разтърси крайбрежието на Мраморно море, близо до западните покрайнини на турския мегаполис Истанбул. Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас  В опит да се спасят,..

публикувано на 23.04.25 в 18:45

Паника сред българските изселници в Чорлу и Силиври, страхуват се от земетресение в Мраморно море

" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България.  Хората там са много наплашени и са навън. Страхът е най-вече от земетресение в Мраморно море. За такова се говори от години". Силно..

публикувано на 23.04.25 в 18:40

В София политици и граждани поднесоха съболезнования след кончината на папа Франциск

Председателката на Народното събрание Наталия Киселова, бившият министър-председател Симеон Сакскобурготски, дипломати и граждани поднесоха своите съболезнования след кончината на папа Франциск в специална книга, изложена в Апостолическата нунциатура..

публикувано на 23.04.25 в 18:37
Ива Михайлова

В България ще бъде отслужена заупокойна литургия за папа Франциск на 28-и април

В България ще бъде отслужена заупокойна литургия за папа Франциск в понеделник, 28-и април. Това каза пред БНР Ива Михайлова, говорител на Католическата църква в България. Близо 8 часа се чака за поклонението пред тленните останки на Папа..

публикувано на 23.04.25 в 18:12

Близо 8 часа се чака за поклонението пред тленните останки на Папа Франциск

Във базиликата "Св.Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на Папа Франциск, който почина в понеделник. От ранни зори вече близо 100 000 богомолци и други желаещи да се поклонят пред саркофага на Светия отец чакат на опашка в..

публикувано на 23.04.25 в 18:07

Защо българите четат все по-малко?

Няма държавна политика, която да е свързана с четенето. Това отбеляза пред БНР Гергана Димитрова, главен редактор и създател на издателство "Лист", в Световния ден на книгата и авторското право. Издаването на книги е мисия, а не само търговска..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Пеевски може да даде ново начало на българските пътища

Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. "Всеки ден трябва да задаваме на г-н Пеевски въпроса кога ще започне новото начало за..

публикувано на 23.04.25 в 17:44