Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Н. Зеленогорски: Споразумението решава много въпроси, свързани със стратегията ни за изборите

Лидерите на петте партии от Реформаторския блок ще подпишат до края на деня споразумение за национална обща регистрация в ЦИК за местните избори.

| обновено на 01.09.15 в 09:08
Найден Зеленогорски
Снимка: БГНЕС

И "Движение България на гражданите", и останалите партии решиха в последствие, че единната национална регистрация е най-логична и най-очаквана от обществото и от нашите структури. Това каза за предаването "Преди всички" Найден Зеленогорски, председател на предизборния щаб на Реформаторския блок. Лидерите на петте партии от коалицията ще подпишат до края на деня споразумение за национална обща регистрация в ЦИК за местните избори:

Радвам се, че ще подпишем споразумението – това решава много въпроси, свързани със стратегията ни за тези избори.

Зеленогорски поясни, че щабът е готов с инфраструктурата и технологията за явяване на вота, като през последните седмици организационните екипи са работили активно, за да упълномощят представители на  коалицията в общо 265 общини в България, както и да осигурят присъствието на членове в общинските избирателни комисии:

Това беше едно кооперативно усилие, защото структурите по места сами излъчваха представителство и по този начин започнаха активно да се готвят за местните избори.

Председателят на предизборния щаб на Реформаторския блок заяви, че скоро ще бъдат подредени и изборните листи, и представени и единните кандидатури за кмет:

Предвид това, че Законът за местните избори няма да се променя и в сила ще бъдат преференциите, хората сами ще преценят – мажоритарният елемент вече е факт и се надяваме нашите избиратели да се възползват от него.

Зеленогорски обясни, че след като е било взето решението за единна регистрация, партиите са обсъдили и изчистили всички проблеми градове и общини, за да могат да подпишат споразумението, което ще бъде внесено в ЦИК:

В тези преговори вземаме предвид решенията и протоколите на местните организации на Реформаторския блок. Ще се наложи някъде да арбитрираме преди това, за да има необходимия баланс в листите и да се опитаме да постигнем максимално добър резултат. Важно беше местните структури да свикнат от едно кооперативно действие, защото през годините има доста наслоения, които понякога пречат за по-ефективното функциониране.

След единната регистрация никоя от партиите от Блока не може да се яви сама на изборите.
За нас е постигнато най-важното – единната регистрация от към консолидация на Реформаторския блок – и така изпълняваме учредителното си споразумение, където сме записали, че ще се явяваме заедно на всички избори, допълни Зеленогорски.

Зеленогорски поясни още, че е вероятно Реформаторският блок да има общи кандидати с коалиционния си партньор ГЕРБ, като там, където е възможно, коалицията се е съобразила:

Факт е, че и ГЕРБ подкрепят наши кандидатури – господин Цветанов вече обяви подкрепата за Кюстендил, както и две малки общини в Долна Митрополия и и в Белене. Този процес предстои, логиката на едно добро партньорство означава да уважаваш партньора си.

В 2/3 от областните центрове Реформаторският блок има единен кандидат за кмет, водят се преговори за Пловдив, каза още Найден Зеленогорски. В Кюстендил, Долна митрополия и Белене коалицията и ГЕРБ застават зад обща номинация, десният блок ще подкрепи поне 25-ма сегашни кметове.

Цялото интервю на Борислава Борисова с Найден Зеленогорски чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момент от вчерашните протести в Букурещ - 9 март 2025 г.

Протест пред Конституционния съд на Румъния, който утре гледа жалбата на Джорджеску

Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..

публикувано на 10.03.25 в 21:13

Онтарио: Налагаме допълнително мито от 25% върху износа на електроенергия за САЩ

Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..

публикувано на 10.03.25 в 20:55

Контейнеровозът, сблъскал се с американски танкер край британските брегове, е превозвал натриев цианид

Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска   с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..

публикувано на 10.03.25 в 20:43
Павлина Панова, председател на Конституционния съд

Председателката на КС с изявление за преизчисляването на изборните резултати

Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Това каза председателят на съда Павлина Панова в обръщение, излъчено по Българската национална телевизия във връзка с преизчислението на резултатите от парламентарните избори.  Панова припомни, че действащата..

публикувано на 10.03.25 в 20:34
Ванина Вецина и Кирил Петков по време на посещението в Монтана. На втори план -  Богдан Богданов.

Кирил Петков: Управляващото мнозинство има реални проблеми

"Новото начало" (ДПС-Ново начало) се прави на опозиция, но реално е управляващ партньор. Това заяви в Монтана съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, като подчерта, че е категорично против Росен Карадимов да поеме Комисията за защита на конкуренцията. Управляващото мнозинство има реални проблеми, каза Кирил Петков. Според него от..

публикувано на 10.03.25 в 20:26
Президентът Румен Радев положи венец на паметните плочи на спасителите на българските евреи

Румен Радев положи венец пред паметните плочи на спасителите на българските евреи

Президентът Румен Радев положи венец пред паметните плочи на спасителите на българските евреи до катедралата "Света София" на церемония по случай 82-та годишнина от спасяването на българските евреи, съобщава президентският прессекретариат. В церемонията е участвал и главният секретар на Светия синод Мелнишкият епископ Герасим, представители на..

публикувано на 10.03.25 в 20:06

Монтират 3 км предпазна мрежа на пътя при кюстендилското село Николичевци

Община Кюстендил ще монтира около 3 километра предпазна мрежа на пътя при близкото с. Николичевци срещу безстопанствени животни по трасето, каза кметът инж.Огнян Атанасов. Това ще стане веднага, след като приключи поставянето на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на м.г. стана ПТП с коне и загина 18-годишно..

публикувано на 10.03.25 в 19:54