Изключително символно събитие събира тази вечер в Никозия лидерите на двете кипърски общности Никос Анастасиадис и Мустафа Акънджъ. Те ще открият постоянна експозиция с предмети, принадлежали на бившия президент на Кипър Глафкос Клиридис, известен със силната си подкрепа за обединението на Кипър. Личната му колекция е разположена в открития преди една година център, представящ заедно историята и културата на кипърските гърци и кипърските турци.
Около 3000 книги от личната библиотека на Глафкос Клиридис, негови медали и отличия от Втората световна война, многобройни аудиовизуални записи, снимки, стари карти на Кипър и подаръци влизат в новата експозиция в Никозия, посветена на покойния кипърски президент. Тя ще бъде открита от сегашния президент на страната Никос Анастасиадис и лидера на кипърските турци Мустафа Акънджъ.
Всички предмети са били лично притежание на Клиридис и са дарени от дъщеря му Кати на Центъра за визуални изкуства и изследвания в Никозия. Открит точно преди една година, той е единствената двуобщностна институция на острова, посветена на културата на Кипър и на помирението между двете общности. Центърът се намира на метри от телената ограда на буферната зона под контрола на ООН, разделяща кипърската столица.
Самият Глафкос Клиридис е известен със силната си подкрепа за обединението на Кипър, включително и на “Плана Анан”, отхвърлен през 2004 г. от кипърските гърци.
Политикът-ветеран, отдал над 60 години от живота си в служба на Кипър и кипърския народ, почина на 94-годишна възраст през ноември 2013 г., без да види страната си обединена. Избиран е за президент два последователни мандата от 1993 до 2003 г., като шест пъти се е кандидатирал за висшия държавен пост в страната. Клиридис е и първият председател на парламента на Кипър, на който пост остава в продължение на 16 години – от 1960 до 1976 г.
Лидерите на двете кипърски общности Никос Анастасиадис и Мустафа Акънджъ ще се срещнат след седмица, на 14 септември, за да продължат преговорите за решаване на Кипърския въпрос.
Дневният ред на Народното събрание и началото заседанието може да претърпят промени заради обявения нов протест на "Възраждане" срещу въвеждането на еврото у нас. От партията поканиха всички български граждани да се включат и да заявят пред депутатите мнението си за влизането на България в еврозоната. Очаква се протестът да започне в 8..
Законопроектът за Бюджет 2025 ще бъде разгледан и в Комисията по образование и науката в парламента. Предвижда се да се запази политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование, както и заплатата на учителите да достигне 2800 лева. Възнагражденията на академичният състав през 2025 г. също ще..
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Споразумението може да бъде подписано в петък, предаде агенция Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският му колега Володимир Зеленски иска да дойде във..
Очаква се парламентарната работа да започне с продължението на дебата по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете. Припомняме ви, че депутатите гласуваха разискванията да се предават пряко по БНТ и БНР, но поради липсатс на кворум миналата седмица, законът остана неприет. Законът транспонира..
Със заявка за 2.09 процента от БВП влиза в комисията по отбрана бюджетът на армията. Във вторник президентът Румен Радев предупреди, че бюджетът не може да продължи изпълнението на модернизационната програма. Кабинетът "Желязков" посочи, че отбраната е един от приоритетите в бюджета за тази година. Министърът на отбраната Атанас..
Правителството се събира днес на редовното си седмично заседание, след като в понеделник на извънредно прие бюджетните закони и четиригодишната си управленска програма. В дневният ред отново влиза решението за одобрение на договора за "Придобиване на управляеми противотанкови ракети "Джавелин". На последното си заседание служебното..
Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев". Над 6000 са откритите по..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...