Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Украйна не е приоритет за Тръмп, прехвърля я изцяло в ръцете на европейците"

Щефан Майстер: За Европа ще е сериозен проблем Украйна да остане в сивата зона между Русия и Запада

"Замразеният конфликт ще превърне тази съседна държава в източник на постоянно напрежение"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека Ткешелашвили, министърка на външните работи на Грузия по време на президента Михаил Саакашвили.

Днес Грузия е авторитарна държава-сателит на Москва и нейната история е поучителна за Украйна и всяка друга постсъветска държава, която Путин иска да върне в сферата на влияние на Русия.

Д-р Щефан Майстер от Германското дружество за външна политика не е склонен директно да сравнява Грузия и Украйна. "Украйна е много по-важна за Русия", изтъква той.

Руските сили нахлуха 2008 в Грузия броени месеци след срещата на върха на НАТО в Букурещ, когато Алиансът се разколеба да покани Тбилиси и Киев. А предлогът за окупацията на Абхазия и Южна Осетия - също както шест години по-късно в Крим и Донбас - беше защитата на руското малцинство там. "Събитията са свързани, но историята никога не се повтаря едно към едно", отчита Щефан Майстер, един от най-уважаваните изследователи на постсъветското пространство.

"Опитът от Грузия показа на Путин, че може безнаказано да използва военна сила, за да задържи постсъветската зона в орбитата на Москва. А също и да покаже на Запада, че украинската граница е непристъпна за НАТО и разширяването на ЕС и на Алианса на изток е приключилоМеждувременно пряко застрашена е европейската сигурност. Но трябва да сме честни докрай - европейците го осъзнаха едва след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Макар войната да се води на европейска територия от 2014 година, истинският катализатор за ускоряването на европейските инвестиции в отбраната е Тръмп."

Това означава ли, че без американците Европа не може да сключи трайно мирно споразумение с Москва? Опитът с провалените Мински споразумения е доста показателен.

"Когато си оставил собствената си сигурност в чужди ръце - в случая на американците - никой не те възприема сериозно. Затова руснаците не говорят с нас. Минските споразумения са добър пример за провал. Те съдържат прекомерни компромиси към Москва. И най-важното - нямаше как да гарантират сигурността на Украйна. И сега е така - без Съединените щати гаранции за сигурността на Украйна не може да има."

Преди руското нахлуване в Грузия тя вървеше уверено към демократизиране и евроинтеграция, но без изгледи да бъде приета под защитния чадър на НАТО. И днес Грузия е по-близо до Москва от когато и да било в постсъветската си история. Виждате ли опасност същата съдба да сполети и Украйна заради нейните колебливи западни съюзници?

"В резултат на колебливото отношение към Грузия тя се върна към диктатурата. Ако си спомняте, ЕС закъсня с поканата за членство. Същото се случва и на Западните Балкани - мудният процес на разширяване доведе до отчуждение от евроинтеграцията.

Ако Украйна също остане в сивата зона между Русия и Запада, Европа ще се сдобие с много по-сериозен проблем - Украйна е голяма държава с добре въоръжена и опитна армия, но без ясна перспектива за приобщаване към Запада. Обществото е травматизирано и податливо на чуждо влияние. Замразеният конфликт ще превърне тази съседна държава в източник на постоянно напрежение.

Най-важният урок за нас трябва да бъде да не допускаме повече сиви зони в Европа. А гаранции за сигурност извън НАТО просто няма. Евроатлантическата интеграция може да бъде на етапи, но трябва да я има. Ако искаме да живеем в сигурна Европа, трябва да намерим пътя към членството на държави като Украйна и Грузия в НАТО, но в момента това няма как да се случи.

И все пак нещо се задвижи - европейците заработиха по-тясно, инвестират повече в отбрана, подкрепят Украйна не само с доставка на оръжия, но и в съвместно военно производство там, на място. Но всичко това много закъсня, резултатите ще бъдат видими едва след година-две. А в това време войната ще продължи."

Ако продължим да търсим аналогии с Грузия, там Кремъл си отгледа един проруски милиардер, който стана министър-председател. За Украйна Русия непрекъснато повтаря, че се управлява от нелегитимен президент с изтекъл мандат, че там трябва да се произведат избори, въпреки че военното положение го забранява. Готви ли Москва грузински сценарий и за Украйна, има ли подготвен президент, който да замени Зеленски?

"Медведчук беше подготвен да бъде инсталиран в Киев, но дори и да не бъде той, ще се намери друг. Целта е ясна - не само военно подчиняване на Украйна, но и смяна на властта. Всъщност, добрата тактика за Русия би била да се съгласи на примирие, в това време да увеличи натиска върху Киев и да подготви почвата за смяна на властта. Но в момента това не изглежда много вероятно, защото украинците са изключително антируски настроени."

Американският президент Доналд Тръмп, който след моркова тази седмица извади и тоягата срещу Путин, уж много иска примирие, дори може би траен мир, но разпознавате ли в поведението му да има стратегия?

"Тръмп за нищо няма дългосрочна стратегия. В най-добрия случай има идея. Според мен Тръмп сбърка в преценката си за Русия и лично за Путин. В момента болезнено се сблъсква с реалността, че устойчиво примирие с Русия не може да има. Това не му пречи да се стреми към нормализиране на отношенията с Русия, защото Украйна не е приоритет за него. Тръмп я прехвърля изцяло в ръцете на европейците без преди това да е договорил примирие. Затова оставам скептичен, че Вашингтон ще успее така да притисне руснаците, че да се съгласят на отстъпки."

А имат ли европейските съюзници на Киев стратегия?

"Теоретично идеята е Украйна да бъде така въоръжена, че руските амбиции да бъдат неутрализирани. Но какво се случва на практика? Обещание за инвестиции в отбранителните способности на европейските страни членки на НАТО. Украйна, или по-точно бъдещето на Украйна е от второстепенно значение. Да, има двустранни проекти с Киев, имаме "коалицията на желаещите", за да се преодолее ветото на Унгария или Словакия и да се заобиколят американците, но само толкова. Липсва ми конкретен план за действие."

След опита с Грузия и Украйна, какво може да спре Путин да тръгне да защитава интересите на руски малцинства в други държави?

"Путин не зачита никакви червени линии. Путин води война не само в Украйна, той води война срещу Европа. Хибридните атаки не са нищо друго, освен война срещу нас за разклащане на нашите общества, за всяване на страх и подкопаване на демокрацията. Единственото, което може да го спре, е увеличаването на разходите за тази война и победа на бойното поле. За Путин воденето на война, включително хибридна, трябва да стане непоносимо скъпо. Той няма лесно да се откаже от голямата цел - подчиняването на постсъветските държави и превръщането им във васали на Москва."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00