Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На акушерката Емилия Ковачева ще бъдат повдигнати нови обвинения за насилие над бебета

| обновено на 11.09.15 в 13:16
Снимка: БГНЕС
Софийският градски съд отказа да пусне на свобода акушерката Емилия Ковачева заради високата обществена опасност. Ковачева е в ареста заради обвинение в опит за убийство на новородено. Решението може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд. Скоро предстои да бъде внесен обвинителният акт.

Освен това на акушерката Емилия Ковачева ще бъдат повдигнати нови обвинения за нанасяне на телесни повреди и на други новородени, обясни прокурорът от Софийската градска прокуратура Николай Христов. Данни, че тя е малтретирала и други деца, са били установени при прегледа на записите от охранителните камери в "Софиямед", нареден от директора, след като в средата на април стана ясно, че по време на дежурството си Емилия Ковачева е нанесла поне осем удара по главичката на новородената Никол.

На още три дежурства, освен на това, на което Никол едва не е била убита, се вижда на записите как Ковачева удря по идентичен начин новородени. Става дума за нейни дежурства в периода 17 март - 17 април, защото графиците в "Софиямед" се пазят като архив само месец назад. Така няма как да се получи отговор на въпроса, практика ли е било Емилия Ковачева да усмирява новородени с ръце или с бебешки бутилки, какъвто беше случаят с Никол.

Не се знае точно и кои са децата, на които тя е нанасяла удари, защото експертизата от записите е била готова едва през август. Сега по нея предстоят разпити и идентифициране на децата и предприемане на съответните действия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още 100 млн. лева нов дълг бяха поети на вътрешния пазар

Още сто милиона лева нов  дълг бяха поети на вътрешния пазар, става ясно от резултатите от обявения аукцион на сайта на БНБ . Аукционът е за продажба на част от емисия тригодишни лихвоносни съкровищни облигации) с падеж 22.01.2028 г. Постигната е среднопретеглена доходност от 2,85%, което е по-висока стойност спрямо предишното отваряне на..

публикувано на 10.03.25 в 17:03

80 години от Дравската епопея и битките на Силистренския полк

Силистра посреща годишнината от Дравската епопея без живи ветерани, участвали във Втората световна война. На 10 март 1945 г. при с. Кишбайом 31-ви пехотен полк удържа своята най-голяма победа. Заради проявения висок боен дух и себеотрицание на силистренските бойци вместо с името "Варненски“, с което полкът съществува от формирането си през 1904..

публикувано на 10.03.25 в 16:52
Николай Свинаров

Николай Свинаров: Невъзможно е връщането на наборната военна служба

НАТО не е панацея, изключително важно е България да се включи в превъоръжаването на ЕС. Това каза пред БНР Николай Свинаров, министър на отбраната в правителството на Симеон Сакскобургготски (2001 - 2005 г.). "Всички говорим за националния ни интерес, но не го знаем кой е . Това продължава вече 25 години, а вероятно и преди това, аз говоря за..

публикувано на 10.03.25 в 16:48

Служители на Гранична полиция бяха отличени за приноса си за членството на България в Шенген

Служители на Граничната полиция, сред които и директорът на службата Антон Златанов, са отличени заради усилията им България да стане пълноправен член на Шенген.  На церемонията премиерът Росен Желязков обяви, че страната ни е надхвърлила очакванията на партньорите по отношение на охраната на европейските граници: "Днес България гордо стои, доказала не..

публикувано на 10.03.25 в 16:44

Глоби за родителите на непълнолетни в Лом

Родителите на четирима непълнолетни от Лом ще бъдат глобени заради това, че децата им са били навън след 22.00 часа без придружител. Децата са били спрени за проверка от полицаи. Глобата е между 300 и 500 лева. Санкцията се налага по Закона за закрила на детето, уточниха от пресслужбата на полицията в Монтана.  При повторно нарушение..

публикувано на 10.03.25 в 16:31

Предложение: Хората с пенсии до линията на бедност да получат добавки от 100 лв. за април

Всички с пенсии до линията на бедност от 638 лева да получат добавки от 100 лева за април. Това предвижда внесено от депутати от "Възраждане" предложение за промени в гласувания на първо четене бюджет на държавното обществено осигуряване за 2025 година. Вносителите посочват, че за Великденските добавки ще са нужни 60 милиона лева, и предлагат..

публикувано на 10.03.25 в 16:29

В Дупница отбелязаха 82 години от спасяването на българските евреи

82 години от спасяването на българските евреи от Холокоста бяха отбелязани в Дупница - града, известен с етническата си толерантност. Пред паметника на един от преките участници в събитията през март 1943 година Димитър Икономов в Градската градина беше организирано поклонение и бяха поднесени венци и цветя.  Преди това беше открита..

публикувано на 10.03.25 в 16:23