Вътрешните министри от ЕС отложиха за следващия месец решението за задължителни бежански квоти в страните от ЕС. С консенсус се прие доброволното разпределяне на 40 хиляди мигранти от Италия и Гърция, което трябва да бъде последвано от още 120 000. Одобри се и пакет от мерки за овладяване на притока на хора по външните граници на Съюза. Беше постигнато само принципно съгласие, но не практическото разпределяне на 160 хиляди кандидати за убежище между държавите - членки.
Правителствата доброволно приеха само 40 хиляди души от Италия и Гърция, но италианският вътрешен министър Анджелино Алфано изрази оптимизъм, че ще има сделка и за останалите:
Има широко съгласие. Самият факт, че политическият елит на Европа реши да премести 160 хиляди души от няколко малки страни, е без прецедент.
Към момента доброволната квота на България остава непроменена – Рим и Атина ще ни изпратят 450 души. Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова не даде изявления за медиите след срещата късно снощи, а преди нея уточни:
Смятаме, че това не може да бъде постоянен механизъм.
Като временна кризисна мярка се възприема и другото предложение за подялба на 120 хиляди мигранти от Унгария, Гърция и Италия. За него нямаше консенсус и се отложи до 8 октомври, потвърди Жан Аселборн, министър по миграцията на Люксембург, който ръководеше извънредното заседание:
Въпреки че сме в спешна ситуация, все пак трябва да се спазват процедурите... Щеше да е прибързано, ако съветът вземе решение днес.
Твърдо против принудителните квоти бяха страните от Вишеградската четворка, но също и Латвия, а министърът на Литва изобщо не дойде. Държавният секретар Полша Пьотр Стаханчик заяви:
Не можем да приемем идеята за автоматично разпределяне на тези хора. Това бе единственият проблем.
Френско-германският тандем настояваше за ясни ангажименти от всяко правителство и Бернар Казньов от Франция изрази съвместното недоволство заедно германския му колега Томас Де Мезиер:
Европа не е меню по избор. Солидарността не се дели. Трябва всички да са на необходимата висота и да поемат отговорност.
Единомислия имаше само по мерките за спиране на мигрантите през границите и връщането на онези, които не отговарят на условията за бежански статут.
Даде се разрешение на европейските военни кораби да преследват и конфискуват лодки на трафиканти в Средиземно море, а Балканските страни - кандидатки за членство влизат в списък от сигурни държави без право на бежански статут за техните граждани. Изключение е Турция, заради "ситуацията с кюрдите", много от които имат турски паспорти и искат политическо убежище в Европа.
Държавите - членки на Европейския съюз (ЕС) се договориха да си поделят една четвърт от общо 160 000 бежанци, за които настояваше председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер . До декември Италия и Гърция ще пратят само 40 хиляди души в..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство с мандата на ГЕРБ. С колегите – БСП и ИТН, водещо беше, че се обединихме около отговорността,..
Условията за зимни спортове и туризъм в планините са добри, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст, предаде БТА. В планините времето е тихо и предимно слънчево. Съоръженията в курортите работят. Спасителите..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ. "Опитват се да върнат правосъдната система към времената на..
България вече има редовно правителство с премиер Росен Желязков. 81 дни след вота парламентът избра 105-ото правителство на България. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена..
ДПС на Доган вървим по нашия път и нямаме нужда от сдобряване или да правим ортаклък с Делян Пеевски и неговия модел. Думата ни тежи и има значение. Така Илхан Кючюк, евродепутат, отговори на въпроса дали ще се наложи Бойко Борисов да сдобрява..
Международен фестивал на зимното плуване се провежда днес в Кипър. Проявата е част от заявките, които средиземноморският остров отправя за превръщането си в целогодишна туристическа дестинация. Зимният плувен фестивал се организира за втори път..
Длъжни сме да дадем толеранс от 100 дни на новото правителство. Около това мнение се обединиха в ефира на БНР Емил Дечев от Съюза на съдиите, който е бивш заместник-министър на правосъдието и Димитър Марков от Правната програма на Центъра за..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..