Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Паскал Браконо: Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години

Доц. д-р Борис Комитов: Световната климатология подценява влиянието на слънцето върху глобалното затопляне

Дебат в ефира на Хоризонт между двама учени за глобалното затопляне.

Синоптичната прогноза за утре в София: "Очаква се терометърът да надмине 50 градуса". Може би не сме далеч от отзи момент?

"В София - 50 градуса ?!": така е озаглавена първата "Среща на бъдещето" във Франския институт и в ефира на Хоризонт до обед. "Срещи на бъдещето" е поредица от дебати, организирани от Френския културен институт в София,​ за ​предизвикателствата на нашето време, ​с участието на водещи учени ​ от Франция и България​.

Ураган

Става дума за промени​те​, които се случват със света и обществата ни. Доколко науката и технологиите могат да допринесат за по-добрия живот на обществата ни, или пък обратно – да ни отчужд​ят?

д-р Паскал Браконо е изследовател от Университета Версай-Сен-Кентен-ан-Ивлин, Франция, ръководител по темите климат, биогеохимични цикли и техните взаимодействия в Лабораторията по науките за климата и околната среда, изследовател в Комисариата по атомна енергия. Тя се занимава с физическо моделиране на климата, процеси на взаимодействие между океана и атмосферата, палеоклимати.

Доц..д-р ​Борис Комитов е геофизик и астроном от Института по астрономия към БАН. ​ Намираме го в Стара Загора, където е Центърът за слънчено и слънчево-земен мониторинг.

Още през 50-те години започнаха да се излъчват изключително много емисии на въглероден двуокис. С помощта на моделирането, което ни позволява да симулираме процесите, успяхме да покажем увеличаването на парниковия ефект.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ климатологът проф. Паскал Браконо от Франция. Наличието на парникови газове в атмосферата е безпрецедентно за последните 8000 години, заяви тя.

Ако продължаваме по този начин, през 2100 г. може наистина да се окажем с климат с 4 градуса по-висок от този, който средно имаме понастоящем. Но, ако още днес предприемем важните мерки, с  не повече от 2 градуса може да мръдне нагоре температурата. Оттук идват и дебатите как можем да се приспособим към промените в температурата, защото те са факт, който ще се отрази върху всяко едно от нашите общества.

Геофизикът доц. д-р Борис Комитов от БАН нарече теорията за антропогенното глобално затопляне „принципно невярна“.

Общият първичен доминиращ фактор за климатичните промени е Слънцето и неговата активност, но не чрез един, а най-малко чрез 5 различни физически механизма – чрез вариации на светимостта, на параметрите на слънчевия вятър,  чрез слънчевите изригвания и слънчевите коронални групи, които са свързани със слънчеви протонни ерупции, които на свой ред пораждат  т. нар. радиационни бури…

Снимка

В подкрепа на твърдението си Комитов изтъкна, че на Балканите има много добре изявена цикличност във валежите и температурите на 20 – 22 години. Със слънчевата активност могат да бъдат обяснени и над 50% от климатичните промени в миналото, допълни той. Ученият е категоричен, че световната климатология реално подценява около 4 – 5 пъти  влиянието на слънцето.

През последните 15 години средната планетарна температура е относително постоянна, а съдържанието на СО2 продължава да расте. Тоест причината  за общата тенденция за затоплянето на климата през последните 300 години трябва по-скоро да се търси някъде другаде. 

Проф. Браконо изтъкна, че посредством изследвания и опити е доказано, че не само слънчевите особености влияят на климатичните промени в момента, но и производството на парникови газове.


Снимка

Въпрос на време е промените в климата да станат необратими заради тяхното ускоряване в последните векове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

UNICEF: Всяко шесто дете живее в район, засегнат от военни действия

2024 година e сред най-пагубните за децата, сочи доклад на Детския фонд на ООН- UNICEF. Светът в момента е арена на най-много конфликти от Втората световна война насам, показва информацията на организацията.  В момента всяко шесто дете в световен мащаб живее в район, засегнат от военни действия. В Судан, в провинция Северен Дарфур, беше обявена..

публикувано на 28.12.24 в 13:18

Пиян и дрогиран шофьор се сблъска с два снегорина на третокласен път

Пиян и дрогиран шофьор на лека кола от село Замфирово е задържан в ареста на полицията в Берковица. Лекият автомобил се сблъскал с два снегорина на третокласен път. Мъжът и спътниците в леката кола нанесъл побой на един от шофьорите на снегопочистващата техника Сигналът за инцидента между трите превозни средства е подаден вчера малко преди 9..

публикувано на 28.12.24 в 13:09

КЕВР проверява EРП-тата и ЕСО заради липсата на ток в села и градове

Комисията за енергийно и водно регулиране обяви, че започва незабавно извънредна проверка на трите електроразпределителни дружества и на "Електроенергийния системен оператор" заради липсата на ток в села и градове през последните дни след обилните снеговалежи. ЕСО: Много по-високо потребление на ток на тези празници в сравнение с миналата..

публикувано на 28.12.24 в 12:55
Ангелин Цачев

ЕСО: Много по-високо потребление на ток на тези празници в сравнение с миналата година

Много по-високо потребление на ток по време на тези коледни празници в сравнение с миналата година отчитат от Електроенергийния системен оператор. Това съобщи за "Хоризонт" изпълнителният директор на електропреносната ни компания Ангелин Цачев: "На Бъдни вечер имаме над 10% по-високо потребление. На Коледа потреблението е с около 18% по-високо и..

публикувано на 28.12.24 в 12:37
Служебният заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова и служебният премиер Димитър Главчев.

Служебният кабинет отпуска 2 млн. лв. за над 20 000 домакинства, останали без ток

Служебният кабинет ще отпусне 2 милиона лева в подкрепа на над 20 000 домакинства, останали без ток. Това стана ясно след разговор на премиера Димитър Главчев с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и министъра на енергетиката Владимир Малинов, информират от правителствената пресслужба.  Задълбочава се кризата с липсата на ток в..

публикувано на 28.12.24 в 12:31

Задълбочава се кризата с липсата на ток в Еленския Балкан

Кризата с липсата на електрозахранване в Еленския Балкан се задълбочава. Населени места, където е било възстановен токът, отново са без електричество, без вода и мобилни връзки. Кметът на община Елена Дилян Млъзев търси помощ от институциите, които да въздействат на енергодружеството да увеличи аварийните екипи.  Десетки големи населени места и..

публикувано на 28.12.24 в 11:34

Възстановено е електроподаването в над 100 населени места, десетки все още нямат ток

Аварийните екипи са успели да възстановят подаването на ток на повече от 100 населени места в Североизточна България. И Габровска област четвърти ден има домакинства без ток . По последна информация от "Енерго про" 80 населени места в областта и 5 квартала в Габрово все още очакват да им бъде възстановено подаването на ток. Екипите на..

публикувано на 28.12.24 в 11:02