Поне 80 души са загинали там при безмилостна стрелба с автомати и вероятно и гранати. Някои са успели да се укрият до щурма на френските спецчасти, които освободиха няколко десетки. Залата за 1500 души е събрала предимно млади хора, както и заведенията в района, срещу които бяха открити другите 3 стрелби, взели най-малко 30 жертви.
Едно от оцелелите момичета в смъртоносното нападение в зала "Батаклан" разказа:
Аз бях в публиката. Концертът продължаваше вече около час и тогава започнахме да чуваме много силни шумове, идващи от дъното на залата. След това хората започнаха панически да се опитват да излязат. Ние на трибуните се скрихме на пода зад седалките и започнахме да пълзим към аварийните изходи. Успяхме да минем през пожарния изход и се скрихме в стая в една от ложите. Барикадирахме се там и чакахме полицията да дойде.
Паралелно е имало три експлозии в центъра на града, в близост до стадиона Стад дьо Франс. Франция беше домакин на приятелска футболна среща с Германия. Френският президент Франсоа Оланд е гледал мача и е бил евакуиран.Канцеларията на прокурора на Париж е заявила, че 8 нападатели са загинали, след вълната от атентати във френската столица, съобщава Асошиейтед прес. 7 от тях при самоубийствени нападения, а осмият е убит от силите за сигурност при щурма им на концертната зала "Батаклан", където нападателите взеха заложници. Властите съобщават още, че е възможно да има терористи на свобода, затова парижаните са предупредени да не напускат домовете си, докато около 6 000 военни и полицаи - целият състав на силите за сигурност, са мобилизирани да пазят страната.
Заради нападенията, за първи път от 70 години насам, на цялата територия на Франция е обявено извънредно положение. Най-малко 5 линии на парижкото метро не работят. Днес ще бъдат затворени всички учебни заведения, прекъснати са всички спектакли и други програми. Столицата на Франция е блокирана, границите са затворени, таксита превозват безплатно хора до домовете им. Живеещи в кварталите, където се случиха престрелките, се организират в социалните мрежи. С хаштаг #Отворени врати те предлагат да приютят минувачите по улиците, за да не остават навън.
Според френската телевизия iTele, терористите в Париж са действали, разделени на групи. Едната група е стреляла в различни части на града, след което е нахлула в зала "Батаклан". Другата е дейставала в района на Стад дьо Франс. Според информацията на канала терористите са били млади хора и са говорили френски. Очевидци съобщават, че докато са стреляли по хората в зала "Батаклан", мъжете са викали, че това е отмъщение за Сирия.
Все още нито една терористична организация не е поела отговорност за терористичните актове.
По неофициални данни на "Хоризонт", до този момент няма данни за пострадали българи, посолството ни в Париж все още обобщава информацията.
От днес започва поетапното въвеждане на новата Системата за влизане/излизане (СВИ) на Европейския съюз, предназначена за граждани на трети страни, влизащи в Шенгенското пространство за краткосрочен престой - 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период. В рамките на шестмесечен преходен период, т.е. до 9 април 2026 година, всички външни граници на..
Жителите на 6 села от Пловдивска област излизат на протест заради състоянието на междуселищния транспорт до Пловдив. Организаторите настояват за промяна и подобряване на транспортната услуга, тъй като в момента стотици хора пътуват всеки ден в стари, неудобни и нередовни маршрутки. Пред читалището в Рогош ще се съберат жители на селото, както и..
В Пазарджик днес се провеждат извънредни изори за нов общински съвет с рекорден брой кандидати. Общо 29 партии и коалиции ще се борят за място в местния парламент, като се очаква и силен преференциален вот. Предизборната нощ премина спокойно, но общината остава със засилено полицейско присъствие. В днешния изборен ден ще има и рекорден брой..
Таксиметровите шофьори искат увеличение на тарифите за превоз. Аргументът им е, ча са вложили 1000 лева, за да изпълнят изискванията за въвеждане на еврото. До 31 октомври всички касови апарати в таксиметровите автомобили трябва да могат да издават касов бон с цената на превоза в лева и в евро. Около половината таксиметрови автомобили вече са със..
Британските потребители са ограничили разходите си повече от жителите на която и да е друга страна от Г-7 след пандемията, тъй като високите лихвени проценти и страхът от икономически сътресения подтикват домакинствата да трупат спестявания, вместо да харчат напразно, показва проучване, публикувано в уводна статия на „Файненшъл таймс“. От началото..
Прилагането на новия Кодекс за движението по пътищата в Гърция налага глоби за някои дори странни навици на шофьорите, които се считат за нарушения. Забранено е шофьорът да носи дебело яке, защото се предполага, че се ограничава бързата реакция. Всички пакети и чанти трябва да бъдат поставени в багажника.Пазарска чанта на задната седалка, ако не..
Десетки хиляди пропалестински демонстранти се събраха в центъра на Лондон ден след влизането в сила на прекратяване на огъня между Израел и “Хамас” в Газа. Имаше и контрапротест и се стигна до сблъсъци и арести. Демонстрацията, организирана от “Кампния за солидарност с Палестина“, започна по крайбрежната алея "Виктория", след което участниците се..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..