Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Иран руският президент ще проведе разговори за ситуацията в Сирия и ролята на Асад в конфликта

| обновено на 23.11.15 в 12:28
Снимка: ЕПА/БГНЕС
В Техеран започва среща на върха на страните - износителки на природен газ, сред които освен Иран и Русия са и Катар, Оман, Алжир, Обединените Арабски Емирства, Боливия, Венецуела, Нигерия, Екваториална Гвинея и Тринидад и Тобаго.

В срещата ще участва и руският президент Владимир Путин, който днес е на посещение в Иран за разговори за ситуацията в Сирия и ролята на сирийския президент Башар Асад в конфликта.

След започналото затопляне на отношенията между Техеран и Вашингтон, Русия започна активно да ухажва Иран в сферата на икономиката, търговията и енергетиката. Русия и Иран започнаха да размразяват стари сделки в областта на отбраната, които заради международното ембарго не можеха да се реализират като доставката на ракетите С300. Едва през последните седмици започна да се раздвижва темата. Русия и Иран подготвят сделки за близо 3-4 млрд. долара и предвиждат създаването на обща банка, която да финансира различни проекти между тях, като използва местните им валути за разплащане, а не както е досега - чрез американския долар.

Заедно с Путин в Техеран са и ръководителите на "Газпром" и "Роснефт" Алексей Милер и Игор Сечин, които ще разговорят за реализацията на редица двустранни енергийни проекти.

Макар и Кремъл да приветства вдигането на междунардното ембарго срещу Техеран, на Русия изглежда не ѝ е безразлично какви ще бъдат и котировките на нефта - област, в която Иран е много сериозен играч. Но освен за енергетика и проекти в тази област и разговори на високо равнище, руският президент ще използва посещението си в Техеран, за да разговоря с иранския си колега Хасан Рохани за ставащото в Сирия и съдбата на президента на близкоизточната държава Башар Асад, зад които те стоят. В Москва се прокрадват коментари, че Путин ще се опита да накара Рохани  иранското влияние върху сирийския лидер и напрежението между Иран и Израел да бъде намалено. По тези теми Путин ще разговоря и с духовния лидер Хомейни.

Неотдавна в Москва Владимир Путин разговаря с израелския премиер Бенямин Нетаняху, на когото даде гаранция, че Иран и терористичната групировка "Хизбула" няма да използва Сирия за нападение срещу нея. И ако с иранския президент е възможно да бъде постигнат компромис, то анализаторите оценяват като нулеви шансовете на Путин да убеди духовния лидер аятолах Хомейни по отношение на Израел.

Споразумението и уставът на форума на страните, износители на природен газ (The Gas Exporting Countries Forum - GECF), бяха подписани в Москва, а първата среща на върха се проведе в Доха. В Катар е и централата на организацията, която се роди като дискусионна платформа на световните износители на синьото гориво. Наблюдателите в нея са Казахстан, Ирак, Холандия и Норвегия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията #НеДишайСмърт

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи.  По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..

публикувано на 21.02.25 в 15:52

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..

публикувано на 21.02.25 в 15:49