Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На бис - пианистката проф. Борислава Танева

Борислава Танева
Снимка: личен архив

Гост в предаването „На бис – българските музиканти” е Борислава Танева – пианист и композитор, професор в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София. От години тя прави концерти из различни европейски държави с изцяло българска програма, като се стреми да покаже най-богат спектър от автори, поколения и течения в нашата класическа музика. Какво предизвикателство е това и как чуждата публика откликва на това ново познание – това е основата на разговора с проф. Танева.

Борислава Танева завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков” - София със златен медал. Продължава образованието си в Държавната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” със специалности пиано – при проф. Джулия и Константин Ганеви и композиция - при проф. Парашкев Хаджиев.

От 1989 досега работи в НМА „Проф. Панчо Владигеров” в София. От 1990 до 1993 преподава пиано в Нова консерватория - Солун, Гърция.

Лауреат на конкурсите Sinegallia - 1983, „Св. Обретенов” - 1988. В клавирно дуо с Илия Чернаев печелят награди на международните конкурси в Caltanissetta -1996, TIM - 1998, Tokyo - 2000, Creta-Zeiler - 2006.

Изнасяла е концерти в България, Гърция, Македония, Италия, Испания, Германия, Литва, Израел, Франция, Люксембург, Норвегия, и др. Участва в различни камерни формации.

През 1999/2000 г. печели стипендия на Външното министерство на Италия и специализира съвременна музика при проф.Cherie Broome (Чери Брум) в Милано, където изнася и редица концерти.

Била е солист на оркестри в България, Солунската филхармония, “Orchestra ton chromatin” - Aтина, Тhe Ashdod chamber orchestra – Израел, Симфоничния оркестър на националното радио на Украйна, Wallisellen Orchester - Швейцария.

Сътрудничи с консерватории в Атина, Женева, Солун, Лариса, където води майсторски класове и изнася музикални семинари на различни теми: “Начална педагогика”, “Проблеми при интерпретирането на клавирния концерт”; “Интерпретация на съвременни творби”, “Особености при изпълнение на българска музика” и др.

Чуйте разговора с проф. Борислава Танева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34