Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Симов: Горивата поевтиняват три-четири пъти по-малко от суровия продукт

Васил Симов
Снимка: БГНЕС

С повече от 30% е поевтинял петролът на българския пазар през 2015 година, съобщи директорът на Софийската стокова борса Васил Симов. От 55 долара за барел в началото на миналата година, цената вече пада под 30 долара, посочи Симов:
Петролът продължава да бие рекорди, продължава спадането на цените на горивата по бензиностанциите, но в много по-малка степен. Около пет, максимум до десет процента за някои горива при намаление цената на петрола в рамките на около 30 процента. Така че, виждате, може би три към едно, четири към едно е съотношението на намаляване цената на суровината спрямо намаляване на цената на готовия продукт.

Цената на пшеницата, търгувана на борсата, е паднала с 25% – до 280 лв. за тон в момента.

Не зная дали това за земеделски производители е много или малко. Естествено, когато доларът е по-силен, те ще получат и в левово изражение по добра цена в лева. Но като цяло сега цената е в рамките на около 20, 25 процента по-ниска в сравнение с началото на 2015 година.

В България цената е някъде около 260-280 лева на тон. По-скъпият долар не знам дали  действа стимулиращо за износа ни. По-скоро сме в една много неприятна ситуация, чисто географски, защото имаме много силна конкуренция - най-вече Украйна и Русия - които са гиганти като производители на  зърно и в частност на пшеницата. Изнасят в рамките на може би около  30 милиона тона пшеница, а ние изнасяме, да речем, около 2 млн. тона пшеница. Така че конкуренцията в Черноморския басейн е много силна. Сега цената е някъде около  175-180 долара за тон пшеница.

В Черноморския регион, където с износ на зърно се конкурира и България, тон хлебна пшеница се продава за 180 долара за тон, посочи още Симов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Конференция

Културният туризъм във фокуса на ресорното министерство за 2026 г.

2026 година ще бъде във фокуса на Министерството на туризма като година на културния туризъм . Ведомството ще се насочи върху разработването на нови тематични туристически маршрути . Това съобщи заместник-министърът на туризъм Ирена Георгиева в рамките на конференция "Дестинация България на фокус за 2026 г.".  Събитието, в което участват..

публикувано на 18.11.25 в 14:24

Бизнесът с претенции по бюджета, но и с алтернативни решения

"Отиваме в бюджетната комисия. Аргументираме разчетите. Изслушваме и техните аргументи. Надяваме се да има развитие между двете четения. Надяваме се, че там могат да се направят корекции. Ако не се направят подобни корекции, обсъждаме най-различни варианти в работодателските организации, в това число и определени форми на протестни действия "...

публикувано на 18.11.25 в 14:05

"Мяра": 80% от българите смятат, че демокрацията не е истинска

Социологическо проучване показва, че за четирима от всеки петима българи преходът не е свършил. Данните са от допитване на агенция "Мяра" по повод навършените този месец 36 години от началото на демократичните и пазарни промени в България.  Независимото проучване е проведено между 12-и и 17 ноември сред 807 пълнолетни български граждани.  Малко над 80..

публикувано на 18.11.25 в 14:02

Защитни мерки във връзка с вноса на определени феросплави в ЕС

Европейската комисия наложи окончателни защитни мерки върху вноса на определени феросплави в ЕС, за да предпази местната индустрия от сериозни щети. Решението идва след 11-месечно разследване, което доказва нарастващ внос и спад в пазарния дял на европейските производители - от 38% през 2019 г. до 24% през 2024 г. Новите мерки включват квоти..

публикувано на 18.11.25 в 13:49
Снимката е илюстративна

Община Пловдив обяви началото на инициативата "Дай нов живот на стария си велосипед"

Община Пловдив обяви началото на инициативата "Дай нов живот на стария си велосипед" - една от кампаниите, с които в града ще бъде отбелязана Европейската седмица за намаляване на отпадъците. Целта е не само да се насърчи отговорното отношение към околната среда, но и да бъдат подкрепени хора в уязвимо положение чрез осигуряване на..

публикувано на 18.11.25 в 13:43

Приемът на проектни предложения по "Красива България" - до 10 февруари

Социалното министерство ще приема до 10 февруари проектни предложения по програмата "Красива България" за следващата година.  За средства по "Красива България" могат да кандидатстват общини, областни управители, държавните институции, контролните органи, които са собственици на сградите, включени в проектните предложения. Ще могат да се..

публикувано на 18.11.25 в 13:43

Страхил Делийски: Правителството е стабилно поради липсата на сериозна алтернатива

Мислите ли, че няма да е по-интересен разговорът, каква държава искаме, за кого да работи, отколкото кой по-грозен, кой е по-дебел, кой е по-крадлив и кой какъв прякор има, и т. нат.? Аз си мисля, че първият тип разговор, каква държава искаме , ще повиши интереса към политиката. Това предложение за политически разговор направи политологът и..

публикувано на 18.11.25 в 13:42