Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представители на правителството и бизнеса ще се срещнат на форума на медийна група "Капитал"

| обновено на 19.01.16 в 10:18

Представители на бизнеса и правителството ще се срещнат на поредния годишен форум, организиран от медийната група "Капитал".

Дискусията между правителството и бизнеса ще премине под надслова "България в глобалната несигурност. Рисковете и възможностите за икономиката“. По традиция в конференцията ще участват премиерът Бойко Борисов и повечето министри с икономически ресори. Сред лекторите в панела, посветен на перспективите пред страната ни, са енергийният министър Теменужка Петкова и икономическият Божидар Лукарски. Вицепремиерът Томислав Дончев ще коментира възможностите, предоставени от европейските фондове.

Финансовите предизвикателства и възможности ще бъдат основни акценти в изказването на финансовия министър Владислав Горанов. Гуверньорът на БНБ Димитър Радев и председателят на банковата асоциация Петър Андронов ще представят състоянието на сектора и влиянието на икономическите процеси върху него.

Участие в конференцията ще вземе и еврокомисарят по регионална политика Йоханес Хан.

Според управляващия редактор на в-к "Капитал" Алексей Лазаров, управляващите трябва да вземат мерки срещу 4 основни риска за страната:

Първата е нещо като бежанската вълна. Един друг много по-сериозен проблем е евентуалното разделение в ЕС, което заедно с това, което се случва във Великобритания, създава реалната опасност Европейският съюз да се раздели на две скорости. Ние ще останем във втората скорост, Съюзът ще се раздели на център и периферия. Ние ще останем в периферията. Конфликтът между Русия и Турция е другото нещо, което много засяга България, той ще стане, както за ЕС, така и за нас, защото ние сме в непосредствената зона между интересите на тези две държави и последното нещо, за което ще си говорим, е недовършената стабилизация на еврозоната, което също крие рискове, които биха могли да заплашат доста сериозно нашата икономика.





 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилено полицейско присъствие и допълнителен паркинг до Рилския манастир за празничните дни

Засилено полицейско присъствие с участието на звено на "Жандармерия" са осигурени от четвъртък следобед преди големите християнски празници Свето Успение Богородично - на 15-и август, и Успение на Свети Иван Рилски - на 18-и август, в Рилския манастир, обявиха от Областната дирекция на МВР в Кюстендил.  Към Светата обител се очаква да бъде..

публикувано на 14.08.25 в 20:23

Патриарх Даниил ще посети Кюстендил за празника Голяма Богородица

Патриарх Даниил ще посети Кюстендил на празника Голяма Богородица. Негово светейшество ще отслужи света литургия в храма "Успение Богородично" в града. С решение на общинските съветници Голяма Богородица е духовнтият празник на Кюстендил - денят е почивен за общинските звена и служби.  Посрещането на патриархът Даниил започва в 8:30 часа в двора..

публикувано на 14.08.25 в 20:17

Според Тръмп вероятността за провал на срещата с Путин е 25%

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вероятността за провал на утрешната му среща с руския президент Владимир Путин е 25%, предаде ДПА, цитирана от БТА. "Има 25 процента вероятност тази среща да не бъде успешна“, каза Тръмп пред радио "Фокс нюз". "В такъв случай аз ще продължа да управлявам страната и вече за шест месеца сме..

публикувано на 14.08.25 в 20:07

Село Калчево в Украйна отпразнува Деня на младежта с български танци

Село Калчево в Украйна отбеляза Деня на младежта с празничен вечерен концерт и тематична програма, съобщи във Фейсбук Домът на културата в селото. Събитието се състоя на 12 август на площада пред културното средище и включваше танцови изпълнения, конкурси и викторини, съобщава БТА. В програмата участваха танцовите колективи "Веселушки" и "Гармония", а..

публикувано на 14.08.25 в 19:39
Пропалестински протест на пристанище в Гърция
 /архив/

Протест срещу кораб с израелски туристи на пристанище Пирея в Атина

Пропалестински протест се проведе на пристанището Пирея в гръцката столица Атина по повод на пристигането на круизния кораб "Краун Айрис", на който се намират стотици израелски туристи, съобщиха гръцките медии, цитирани от БТА. През последните седмици подобни протести имаше и при пристигането на кораба на островите Родос и Крит, както и в град..

публикувано на 14.08.25 в 19:29
Държавната психиатрична болница в г. Ловеч

Сигнали до БНР за тормоз над персонала в Държавната психиатрична болница в Ловеч: Кой го извършва?

Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение д-р Людмил Тумбев. За това сигнал до БНР изпрати д-р Камелия Панова , председател на организацията към Синдикат "Защита". За проблема вече са уведомени МЗ, омбудсмана, Инспекцията по труда и..

публикувано на 14.08.25 в 19:00

КЕВР проверява ВиК дружества заради сигнали за системното нарушаване на достъпа до вода

Комисията за енергийно и водно регулиране започва проверка на ВиК дружества в страната във връзка със сигнали за системното нарушаване на достъпа до питейна вода, в резултат на зачестилите проблеми с безводието в страната. Фокус на проверката ще бъдат изпълнението на нивата на показателите на качеството - загуби на вода във водопроводната мрежа,..

публикувано на 14.08.25 в 18:55