В предаването гостуват двама български музиканти с огромен авторитет в Европа и в света – оперната прима Веселина Кацарова и Павел Балев, главен диригент на Филхармонията на Баден-Баден, Германия. На 14 януари 2016 г. те се събраха за първи път на родна сцена – за концерта им със Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов” в зала „България”. Тази изява на двамата музиканти беше провокирана от съвместната им работа по компактдиска „Руски арии” заедно с оркестъра на Баден-Баден. Той излезе през октомври миналата година и беше номиниран за международната награда за класическа музика ICMA.
Концертът на 14 януари беше първата среща на Веселина Кацарова със Софийската филхармония след 27-годишна кариера по големите сцени: Баварската и Виенската държавна опера (които я удостоиха с титлата „камерзенгерин” съответно през 2005 и 2010 година), Дойче опер – Берлин, Миланската скала, „Ковънт гардън” - Лондон, Парижката национална опера, театрите „Реал” в Мадрид и „Лисео” в Барселона, Метрополитен опера – Ню Йорк, Лирик опера - Чикаго и редица други. Кацарова често гостува на Залцбургския музикален фестивал, където дебютира през 1992 г. в операта „Милосърдието на Тит” от Моцарт под диригентството на сър Колин Дейвис. Фактът, че за първи път солира на Софийската филхармония е парадоксален, но има своето обяснение. Откакто гради своята кариера в чужбина, от 1989 насам голямата наша певица е правила само няколко концерта у нас - със Симфоничния оркестър на БНР и с Фестивалния оркестър на Новогодишния музикален фестивал. Затова всяка среща на Веселина Кацарова с българската публика е много емоционална за нея и за почитателите й, и преживяна по незабравим начин.
Павел Балев е главен диригент на Филхармонията на Баден-Баден и главен художествен ръководител на Международната лятна академия „Карл Флеш” в сътрудничество с концертмайсторите на Берлинската филхармония. Гостува на оперните театри в Хамбург, Лайпциг, Бремен, Цюрих, в Земпер опер - Дрезден и Комише опер - Берлин. Има редовни изяви със Симфоничния оркестър на Датското радио, с Националния академичен симфоничен оркестър на Санкт Петербург, Националната опера и оркестъра на Монпелие, Софийската филхармония и редица други.
Сред солистите, с които е работил, са Ане-Софи Мутер, Едита Груберова, Томас Хемпсън, Диана Дамрау, Анна Нетребко, Пьотр Бечала, Веселина Кацарова, Красимира Стоянова. Двата компактдиска, реализирани от Красимира Стоянова и Мюнхенския радиооркестър под негово диригентство - ”Славянски арии” и „Арии от Верди”, получават редица награди.
Чуйте в звуковия файл предаването "На бис - българските музиканти" със специални гости Веселина Кацарова и Павел Балев.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..