В град Сухиндол ще празнуват за 151-ви път деня на Трифон Зарезан. Това е първото селище у нас, в което е започнало организираното честване на Деня на лозарите и винарите.
Трифон Зарезан се чества и като ден на община Сухиндол, защото от древността, лозарството и винарството са основния поминък на населението. Именно в Сухиндол, през 1909 година е създадена първата на Балканите лозарска кооперация "Гъмза".Във Враца ще бъде отбелязан лозарският празник Зарезан с общоградско честване в етнографския комплекс. Празникът е сред най-почитаните от врачани, които масово отглеждат малки лозови масиви за домашно производство на вино. Общоградското честване на Зарезан ще започне с ритуала по зарязване на лози, пресъздаден от читалищни самодейци.
За традициите на празника припомня възрастната лозарка баба Цеца:
На Зарезан се събираме роднини, приятели. Отиваме на лозето, заставаме един по един до главинките и докато режем, останалите пеят зад нас. Поливаме с вино, пожелаваме да има грозде.
В общоградското честване, освен музика и танци, ще има и традиционен конкурс за най-вкусни домашно приготвени вина и мезета.
Ако не зарежеш лоза на този ден, няма да ти е сладко, нито мезето, нито питието. А и няма да се роди в лозето реколта, разказват врачани за празника Зарезан, който е сред най-почитаните празници от тях.
Важно е на този ден да зарежеш не само лозите, а да зарежеш грижите, както и лошото настроение. Изобщо да си отвориш душата за хубавото на този свят, защото виното е едно от най-хубавите неща в живота, допълва друг жител на Враца.В Плевен пък ще зарежат лозята в местността Томовското, където са масивите на единствения на Балканите Институт по лозарство и винарство. В избата се гордеят с най-старото вино у нас - от реколта 1892 година. Новите десертни и винени сортове на плевенския институт са търсени по цял свят, поясни директорът на института професор Иван Пачев:
Този празник е един от най-старите в България. Траките го приспособяват по някакъв начин към почитта си към бог Дионис, а вече когато се образува българската държава и приема християнството като религия, за великия мъченик Свети Трифон започва да се празнува като празник на лозаря.
52 % от сортовия състав на българските лозя е създаден през годините от Плевенския институт. Сега обръщат особено внимание на биологичните сортове, при които човешката намеса е минимална.
Още от едно време хората са казали, че лозето не иска молитва, а мотика. Това е един от трудоемките отрасли в нашето селско стопанство. Пожелавам на всички лозари и винари, да са упорити в своята работа, както и да получават онези блага, които изработват със собствените си ръце, пожелават от Плевен на лозарите.Денят на лозаря в Търговище започна с празнична Света литургия в храма"Свети Иван Рилски", а малко по-късно в село Баячево ще се проведе Празник на виното.
В района се отглеждат над 10 000 декара лозя като 80 % от тях са бели сортове, които тук дават най-добра реколта и се получава висококачествено вино. Най-големите масиви са разположени в селата Вардун, Кралево, Дългач и Кръшнево, разказа изпълнителният директор на лозаро-винарския комплекс инженер Петко Матеев и коментира състоянието на лозовите масиви:
Проверката, която сме направили, както при нас, така и в Института по лозарство в град Плевен - имаме евентуално измръзване 20-30%, а някъде и 50 процента. Дано повече да няма измръзване, а с връзването и резитбата ще успеем да компенсираме лозята на 100 %.
Лозарството и винарството са едни от най-развиващите се браншове в региона, които осигуряват работа на над 2 000 работници и специалисти, през всички сезони на годината.
Много добра реколта от грозде отчитат от резиденция "Евксиноград“ във Варна - това съобщи Меглена Роева - управител на резиденцията, по време на традиционния ритуал по зарязването на лозята на Трифон Зарезан. 63 тона грозде е добивът през миналата година. Запазват се традиционните сортове - посочи Роева:
Врачански мискет, Траминер, Шардоне, Немски ризлинг. 104 декара са общо площите на лозята. Всичката продукция, която предлагаме, е само наша - заяви Меглена Роева. Тя коментира и обзавеждането на резиденцията, с което приключва проекта по реставрацията й:
Мебелите се очакват да пристигнат. В момента вървят процедурите. Очаква се, надявам се, до два-три месеца да обзаведем напълно двореца и да бъде по-атрактивен за посетители. Надявам се по този начин да се върне пълният блясък на резиденцията. Това е идеята и на проекта, и на екипа, и на нашите служители. Предполагам, че към края на месец март мисля вече ще можем да започнем да приемаме посетители. След като се уточни и с Министерски съвет цената на посещенията, понеже ще има повече маршрути вече, тъй като и Кастрици вече ще бъде включена в обиколките, и се надявам да е максимум до 15 лева, като за различните възрастови групи ще има различни цени.
Израел предупреди, че ще предприеме действия в случай на едностранно признаване на палестинска държава. Израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че едностранното признаване на палестинска държава ще принуди Израел да предприеме "едностранни действия“, след като няколко страни, сред които Франция, обявиха, че планират да предприемат такава стъпка...
40 университетски преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет, Нов български, Пловдивския и Великотърновския университети излязоха със становище след предложението на президента Румен Радев да се свика референдум за въвеждането на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г...
Драстично намаляват площите с картофи, които българските земеделци засяват – сочат данните от последния оперативен анализ на министерството на земеделието. Подобна е ситуацията и с производството на българско зеле. Към края на април 2025 засадените площи с картофи са с близо 62% под нивото отпреди една година, а със зеле на открито -..
Завърши ремонтът на републиканския път от изхода на Кюстендил към парка "Хисарлъка" над града - около 1 километър, за който се изисква и винетка, казаха експерти. На практика отиването до парка с кола без винетка, което е масово, е в нарушение. Ситуацията би трябвало да се реши между АПИ и Общината, коментират водачи. Ремонтират..
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
Най-големият и известен Фестивал на цветята в Кипър се провежда днес в крайбрежния град Ларнака. Ежегодните майски празници, посветени на пролетта, популяризират културните традиции и история на острова и съществено допринасят за развитието на туризма. Украсени с композиции от живи цветя платформи, много деца в костюми на цветя, представители..
Британският външен министър Дейвид Лами е наредил на служителите на министерството да работят така, че винаги да поставят справянето с миграционната криза в дневния ред на всяка международна среща, съобщи "Индипендънт“. Това се случва, докато правителството се готви да представи дългоочакваната си “Бяла книга” за миграционната политика и докато..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
"Нека влезе, за да излезе най-накрая." Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на..