Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерите от ЕС ще преговарят по новите условия за британското членство и миграционната криза

| обновено на 18.02.16 в 07:46
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите от Европейския съюз (ЕС) ще преговарят тази вечер по споразумение, което може да реши изхода от предстоящия референдум за членството на Великобритания в Съюза.

Сделката по новите условия на британското членство трябва да бъде подкрепена единодушно от 28-те държавни ръководители, за да стане юридически обвързваща.

Пакетът от мерки включва забрана за определени социални помощи и детски надбавки за новопостъпилите на работа европейски граждани на британския трудов пазар. Освен това, когато имигрантите отглеждат децата си извън Великобритания, парите за детските помощи ще са намалени до размера в родните им страни.

Спорен остава срокът на този предпазен механизъм, но Лондон настоява за поне 4 години с две възможни продължения. България и други източноевропейски страни искат годините да са по-малко.

Споразумението ще има силата на международен договор с обещание за промени в европейските закони веднага щом референдумът във Обединеното кралство завърши с положителен резултат и правителството потвърди оставането като пълноправен член на ЕС.

Сделката за предоговаряне на условията на британското членство е нужна на премиера Дейвид Камерън, за да излезе от изключително сложната вътрешнополитическа ситуация в страната му. Подклаждано от евроскептични медии и политически демагози, голяма част от общественото мнение в страната е крайно негативно настроено към ЕС, често пъти оприличаван като "бюрокрацията в Брюксел", която налага решенията за живота на англичаните. За да се опита да спре мнозинството от тях да гласуват за напускането на Съюза на подготвяния референдум, министър-председателят поиска гаранции от останалите правителствени лидери, които да отговарят на очакванията и философията на британците, която Камерън описа в едно от последните си публични изказвания:

Не желаем страната ни да се обвързва с все по-тесен политически съюз в Европа. Ние сме горда нация с независими и демократични институции, които ни служат добре от векове насам. За нас Европа означава да работим заедно за повече споделен просперитет и сигурност. А не да бъдем въвлечени в някаква европейска супердържава. Нито сега, нито когато и да било.

През втория ден се очаква лидерите да обсъдят мерките по миграционната криза, които още не се прилагат изцяло. Част от заседанието е посветено на сътрудничеството с Турция и на войната в Сирия.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви в Бундестага, че на днешната среща трябва да бъде взето решение дали сделката с Турция от ноември за спиране на притока на мигранти трябва да бъде спазена или да бъде изоставена в полза на създаване на бариера по границите на Гърция с България с Македония. Въпреки договорените политически отстъпки и финансови стимули за Анкара, от началото на годината през Егейско море са преминали десетки хиляди нелегални мигранти. Гърция пък е изградила само два от петте центъра за регистрация, които трябваше да бъдат готови в края на 2015-а. Меркел се обяви за продължаване на сътрудничеството с Турция.

По-рано тази седмица обаче страните от Вишеградската четворка се обявиха за "План Б", който предвижда втори вал към Европа на българско-гръцката и македонско-гръцката граница.

Представители на българското правителство се обявиха за общоевропейско решение за засилване на външните граници на Съюза. Външният министър Даниел Митов заяви, че ще поиска включване на НАТО срещу миграционния поток през границата с Турция, а също и обща европейска политика за връщане на икономическите мигранти.

В звуковия файл може да чуете кореспонденция от Брюксел на Никола Миладинов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оставиха в ареста бивш граничен полицай за изнудване и разпространение на порнографски материали

Прокуратурата повдигна обвинение на бивш граничен полицай, който беше арестуван вчера в благоевградския квартал  "Еленово", а днес съдът му наложи постоянна мярка за неотклонение "арест". До ареста на бившия служител на "Гранична полиция" Атанас Коцев се стигнало след серия жалби срещу него и оперативна разработка, свързана с изнудване и..

публикувано на 14.05.25 в 18:07

Министърът на образованието Красимир Вълчев упрекна кмета на София

Министърът на образованието Красимир Вълчев упрекна кмета на София Васил Терзиев за късно взетото решение денят да  бъде обявен за неучебен заради транспортната стачка: Васил Терзиев: Извинявам се, че се наложи да обявим утрешния ден за неучебен в последния момент "Апелирам към Столична община по-рано следващия път да планират, да обмислят..

публикувано на 14.05.25 в 18:00

Трябват около 500 хил. лева за доремонтиране на почивния дом на БДЖ в Кюстендил

Необходими са около 500 хиляди лева за довършителни ремонти и отваряне за ползване на известния в недалечното минало почивен дом на БДЖ в Кюстендил, съобщават от търговско-промишлена палата в града, откъдето инициираха питане до министъра на транспорта по проблема. Почивният комплекс е затворен от години. Работещи или работили в системата на БДЖ..

публикувано на 14.05.25 в 17:43
Бойко Ноев

Бойко Ноев: Войната на Русия в Украйна въздейства върху обществото и борбата за власт у нас

Войната на Русия в Украйна   има пряко въздействие върху българското общество и върху борбата за власт между различни политически играчи в България. Това каза пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната. "Тя радикализира позициите на хората у нас - едните, които са по-склонни да симпатизират на Кремъл, и огромното мнозинство, които желаят..

публикувано на 14.05.25 в 17:34
Владимир Сиркаров

Владимир Сиркаров: Еврото може да донесе повече позитиви, отколкото негативи

Реално у нас темата за влизането на еврото според мен трябва да се раздели на две части. Едната е валутата като конструкция, а другата е управлението. Ако влезем в еврозоната на 1 януари 2026 г., след няколко месеца няма да си спомняме , коментира икономистът Владимир Сиркаров пред БНР. Според него предложението на  президента Румен..

публикувано на 14.05.25 в 17:26
Бенямин Нетаняху и Еманюел Макрон на среща в Йерусалим, архив, октомври 2023 г.

Нетаняху обвини Макрон, че подкрепя "Хамас"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обвини френския президент Еманюел Макрон, че подкрепя "Хамас", след като Макрон каза, че политиката на Израел в Ивицата Газа "е срамна", предаде Ройтерс.  Нетаняху заяви, че Израел следва своите военни цели да осигури освобождаването на заложниците, да разгроми "Хамас" и да гарантира, че Газа няма да..

публикувано на 14.05.25 в 17:14

Продължава разследването на причините за масовото прекъсване на тока на Иберийския полуостров

Продължава разследването на причините за прекъсването на тока на Иберийския полуостров в края на април. Две седмици след инцидента, правителството в Испания категорично отхвърли версията за кибератака. Загуба на мощност в три подстанции в провинциите Севиля, Гранада и Бадахос. Това е установило разследването до момента. Още не е ясна..

публикувано на 14.05.25 в 17:11