"Този акт на президента суспендира не само Конституцията, но и прекъсва процедурата по преговори с ЕК и ЕЦБ и процедурата по издаване на конвергентен доклад. Призовавайки за референдум, той манипулира общественото мнение. Манипулирането на парите е многостранно, то не е само с обществено мнение. В тази игра президентът винаги печели – той е нещо като гълъб, който играе шах. Тича по полето, разхвърля фигурите, прави някакви други неща и след това отлита и казва, че е спечелил партията. Това е доста сериозен акт на президента, който или не трябва да бъде зачетен от НС, т.е. да не бъдат приети тези неща, но то няма начин, след като ги е внесъл, да не бъдат приети, или да бъдат отхвърлени. Но когато бъдат отхвърлени с решение на НС, президентът ще сезира Конституционния съд и пак ще спре процедурата. Ситуацията не е тривиална", обясни Станчев. И се съгласи с твърденията, че "това е подарък за Путин" и че "това е саботаж".
Според него в българското общество няма консенсус по темата за приемане на еврото, защото няма обяснение на нещата.
"Манипулирането на общественото мнение и вярата, че едно мнозинство ще вземе правилно решение, е доста глупаво", категоричен бе икономистът в интервю за предаването "Преди всички".
Тук няма някаква война между институциите, разясни той и уточни, че е налице съзнателен опит за саботиране на процедура, която е започнала:
"Тук има един гълъб, който печели от цялата тази ситуация. Съответно гълъбът трябва да бъде сложен в клетка".
Красен Станчев напомни и какви са рисковете от приемането на еврото. По думите му нито едно от условията за членство в еврозоната не противоречи на интересите на българските граждани."Когато спирате тези неща да бъдат прилагани, което иска да направи президентът, всъщност давате път на онези, които искат да противоречат или да деградират интереса и благоденствието на българските граждани", смята той. А за ползите изтъкна:
"Премахва се възможността за манипулиране през бюджета и публичните финанси на благосъстоянието на българските граждани и преразпределяне на около между 2 и 4 млрд. на година през прокуратурата. Това е - няма нещо особено. Всичко останало работи. Имаме ситуация на т.нар. уседнал бандит, който взима малка част от пицата, оставя останалите да ядат, но взима тази част от пицата постоянно. В момента става дума за прехвърляне на правата от една група, която яде от пицата, на друга група. Президентът иска да дойде друга група, която да яде от пицата".
Цялото интервю на Спас Крайнин с Красен Станчев и Стоян Панчев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

Окръжният прокурор Владимир Николов на Плевен заяви, че действията му по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна Попова, са били в рамките на закона. Вчера и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов разпореди да бъде проверена работата на плевенската прокуратура в първоначалния етап на разследването на катастрофата. Владимир Николов каза,..
Варненският кмет Благомир Коцев излиза от ареста срещу 200 хиляди лева гаранция, реши преди минути Варненският окръжен съд. Пред сградата на съда днес отново се събраха негови поддръжници, които заявиха подкрепата си за Коцев. Очаквайте подробности. Адвокатите на Коцев поискаха да бъде пуснат с мярка "подписка" (ОБНОВЯВА СЕ)
На национална среща във Велико Търново бизнесът от различни отрасли на икономиката даде срок на правителството до 15 декември да подготви новия бюджет на държавата. В противен случай ще започнат протести под надслов "Един час без икономика". Бюджет 2026 ще бъде оттеглен и преработен Желязков за оттегления бюджет: Имаме достатъчно време през..
Не ми се вярва правителството да разчита да се приеме бюджет с гласове на опозицията и с гласове "против" на ключови участници в мнозинството, защото няма как да има каквато и да е промяна, без да има съгласие между поне половината от депутатите. Това заяви пред БНР Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика, като..
Министерството на земеделието ще създаде нов взаимоспомагателен фонд, който ще служи за компенсиране на фермерите при загуби от природни бедствия. Министърът на земеделието Георги Тахов обясни, че фондът ще събира средства чрез отчисления в размер на 1,5% от субсидиите на земеделците и ще покрива загуби при над 20% щети на стопанствата. "В..
Софийският градски съд назначи нова автотехническа експертиза по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на пешеходна пътека на столичната улица "Гурко". Това стана на 21-вото заседание по делото. Обвиняем за смъртта на момчето е Петър Тодоров, който е шофирал с 88 км/ч и с над 2 промила алкохол в кръвта. Страните..
Министерството на културата обяви очакваната обществена поръчка за ремонт на сградата на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". Строителството трябва да осигури пълно възстановяване на зданието, след като при пожар през април беше унищожен покривът и част от ателиетата. Предстои пълно премахване на временния покрив и..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..