Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леонардо ди Каприо най-после с "Оскар"

"Спотлайн" – най-добър филм

| обновено на 29.02.16 в 15:08
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Холивудската кинозвезда Леонардо ди Каприо спечели първата нaграда "Оскар" в кариерата си. Той взе престижния приз за ролята си на американския трапер Хю Глас във филма "Завръщането". 

Създаването на "Завръщането" беше за връзката на човека със света на природата – свят, в който всички заедно усетихме 2015 г. като най-топлата година в историята. Продукцията ни трябваше да се премести към южния край на тази планета, само за да открием сняг. Промяната на климата е реална. Случва се сега. Това е най-голямата заплаха, с която се сблъсква целият ни вид, и ние трябва да работим заедно и без да отлагаме, каза Ди Каприо.

Също за "Завръщането" Алехандро Иняриту взе наградата на Американската филмова академия за най-добър режисьор.

Американската актриса Бри Ларсън беше отличена за най-добра главна женска роля за участието си в "Стая". Филмът е създаден по едноименния роман на Ема Донахю, разказващ за 5-годишно момче и майка му, които в продължение на няколко години са държани в плен в стая с размери 3 х 3 метра. При получаването на наградата си Ларсън каза: 

Това, което обожавам в правенето на филми, е необходимостта от работата на много хора. Благодаря на всички, които участваха в "Стая"! Благодаря на всички, които го гледахте! Благодаря на феновете! Благодаря ви, че ходите на кино и гледате нашите филми!

За "най-добър филм" беше обявена драмата "Спотлайт". Нейна тема е спечелилото награда "Пулицър" журналистическо разследване на педофилията в американската католическа църква. Продуцентът Майкъл Шугър заяви:

Този филм даде глас на оцелелите, а наградата "Оскар" усилва този глас, който се надяваме да се превърне в хор, отекващ чак до Ватикана. Папа Франциск, време е да защитим децата и да възстановим вярата. Благодаря ви много!

Първия "Оскар" в кариерата си получи и британецът Марк Райлънс. Той беше отличен като най-добър актьор в поддържаща роля за участието си във филма на Стивън Спилбърг "Мостът на шпионите":

Винаги съм обожавал историите – да ги слушам, да ги гледам, да участвам в тях. Затова за мен възможността да работа с, по мое мнение, един от най-големите разказвачи на истории на нашето време, Стивън Спилбърг, беше огромна чест, каза Райлънс.

Шведската актриса Алисия Викандер получи наградата за най-добра поддържаща женска роля в "Момичето от Дания" – филм за историята на първия човек, преживял операция за смяна на пола.

Унгарската продукция "Синът на Саул" на режисьора Ласло Немеш спечели награда "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм. Лентата разказва за евреин, който е депортиран в Аушвиц и попада сред затворници, работещи в газовите камери.

Водещ на 88-ата церемония по връчването на наградите "Оскар" за втори път беше комикът Крис Рок. На няколко пъти той засегна темата за липсата на цветнокожи сред номинираните в основните категории за втора поредна година, която по-рано доведе до призиви за бойкот на церемонията.

Ние искаме възможност. Искаме черните актьори да получават същите възможности. Това е. Разбирате ли, каза още в началния си монолог Рок.

Прочутият италиански творец Енио Мориконе спечели "Оскар" за музиката на филма "Омразната осморка" на режисьора Куентин ТарантиноТой лично прие наградата, като я посвети на съпругата си Мария, която има принос за нея. Отдавна американският режисьор Куентин Тарантино искаше за свой филм музика от Енио Мориконе и поради отказ на композитора, досега ползваше негови творби от други ленти.
88-годишният Мориконе сподели: 
Мислих дълго каква характеристика да дам на музиката и нейния драматизъм, за да се получи една музика с определено мъжки характер, с ироничен, язвителен и агресивен тембър.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31