Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци. Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.
Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в България, Япония, Унгария, Германия, Швейцария и други.
През 2006 г. е номинирана за най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци "Кристална лира" за върхови постижения в раздел "Педагогика", като нейни ученици танцуват в най-престижните професионални ансамбли – "Филип Кутев", "Пирин", "Тракия".
Кая Иванова е удостоена със златни медали от VI и VII фестивал на художествената самодейност и е носител на наградата "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци.
И на 73 години хореографът Кая Иванова продължава да танцува и да преподава красотата на автентичните български хора. Дъщеря й Мила Нейкова също е възпитаник на Държавното хореографско училище и дипломиран преподавател.
В интервю за рубриката „Горещи сърца“ на предаването "Рано в неделя", споделя:
"Аз бях мъничка, когато вкъщи непрекъснато танцувах и моите родители решиха да ме запишат в "Двореца на пионерите", когато бях на 8 години, при една от първите хореографки Люба Вълчева. Там на една от репетициите се запознах с изтъкнатия хореограф Димитър Димитров и той всъщност беше причината много рано да ме изтегли към ансамбъл „Средец“. В последствие влязох в Държавното хореографско училище и веднага след завършването му започнах работа там като асистент на Димитър Димитров. И така повече от 40 години бях преподавател!"
Кая Иванова си спомня за годините в Държавното хореографско училище:
"В онези години беше голяма конкуренцията на кандидатите за нашето училище – тогава то беше на бул. „Дондуков“. И от кандидатите дори се затваряше едва ли не булеварда, имаше проблеми с трамваите, заради многото деца и родители пред входа. Имали сме по 600 кандидати за максимум 16 места. Ние имахме шанса да работим с деца, които идват, обичайки българския танц, с огромно желание и с много голяма мотивация. Моята задача като преподавател беше да запазя енергията, любовта и индивидуалността на всяко едно дете в тези непрекъснати упражнения. Второто, на което ги учих е, да запазят морала си."
Заедно със съпруга й Христо Иванов, който е бил първо 12 години солист в ансамбъл "Филип Кутев", 6 години хореограф на ансамбъла и 23 години преподавател в Държавното хореографско училище, сега художествен ръководител на ансамбъл "Загоре", провеждат десетки международни семинари за български танци в редица държави.
"Невероятно е да видиш как чужденци обожават българския танц, наистина го обожават. При някои от тях интересът стига до детайлите – започват да търсят музика, костюми, идват на събори в България."
Кая Иванова и съпругът й създават и школа за автентични български танци БИС "Без измислени стъпки".
И до днес Кая и дъщеря й Мила преподават в читалище "Елин Пелин" в столичния квартал "Мусагеница". С голямо въодушевление споделя:
"Всъщност то е много различно от работата ми в училището. Сега работя с хора на различна възраст, които имат различна професия. Контактът с тях е невероятен, незаменимо е усещането, че ти успяваш тези хора да ги запалиш."
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..