Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Радев: България изостана от Румъния заради липсата на реформи

Няма ясни критерии какво още да изпълнят България и Румъния, за да отпадне Механизмът за наблюдение

| обновено на 16.03.16 в 09:25
Емил Радев
Снимка: БГНЕС

Представители на съдебната и изпълнителната власт ще обсъждат в Брюксел ефекта от Механизма за наблюдение на борбата срещу корупцията и организираната престъпност у нас. Събитието е организирано от българските евродепутати от БСП, ГЕРБ и ДПС. Конференцията "Механизъм за сътрудничество и проверка – функциониране, ефект и препоръки" ще се проведе в сградата на Европарламента следобед, часове след като ресорната парламентарна комисия по правосъдие и вътрешни работи обсъди резултатите, докладвани от Еврокомисията за България и Румъния по съдебните и антикорупционни мерки.
 

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев заяви в предаването "Преди всички", че искат да отпадне Механизмът за наблюдение във вида, в който е в момента – само за България и Румъния:

В Европа в момента действат общи механизми за върховенство на закона, които обхващат всички останали държави-членки. Такъв механизъм се задейства преди три месеца по отношение на Полша, когато станаха скандалите с избора на Конституционен съд, с опита да се овладеят държавните медии. Този механизъм се задейства и действа доста ефективно.

След създаването на Службата за структурни реформи към ЕК в България винаги могат да бъдат изпратени външни експерти, които да направят необходимите анализи и да подпомогнат съдебната система, така че тя да функционира по стандартите на Европа.

Емил Радев посочи, че при дискусия в комисията по правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент водещи експерти са обяснили, че ако механизмът трябва да се прилага в този му вид спрямо останалите държави-членки, в още поне пет държави трябва да се въведе такъв механизъм. Става въпрос за Гърция, Италия, Хърватска, Литва и Латвия.

Следващ доклад ще има и за България, и за Румъния, посочи Емил Радев.

По думите му каквито и усилия да е положат Механизмът за сътрудничество и проверка няма да бъде свален през следващите 12 месеца:

Ние просто казваме нашето мнение – не могат да се дискриминират България и Румъния, защото този механизъм освен за всичко останало се използва и за вътрешнополитически цели, а както виждаме и за външнополитически. Благодарение на този механизъм, въпреки че няма никаква връзка с Шенгенския механизъм, България и Румъния вече четвърта година биват държани извън Шенген.

Евродепутатът подчерта, че Румъния има ясна позиция против Механизма за наблюдение. Той не скри, че през последните три години България е изостанала спрямо Румъния:

Няма какво да се лъжем, преди три години България беше много по-напред от Румъния, но за три години, по време и на правителството на Орешарски, не се случи нито една реформа в съдебната система. А пък и през едната година, в която министър Христо Иванов управляваше Министерството на правосъдието, видяхме, че освен една промяна в Конституцията, нито наказателната политика… по някакъв начин се приеха промени в НК, НПК, Електронното правосъдие... Въобще, видяхме, че това беше една загубена година, за съжаление. Защото, промените в Конституцията, няма да направят съдебните процеси по-бързи и по-справедливи, няма да върнат доверието на гражданите.

Цялото интервю с Емил Радев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Евродепутати организират в Брюксел форум за ефекта от Механизма за наблюдение у нас

Представители на най-високо равнище от съдебнaта и изпълнителната власт ще разискват на конференция в Брюксел ефекта от Механизма за наблюдение на борбата срещу корупцията и организираната престъпност у нас. Събитието е организирано съвместно от..

публикувано на 16.03.16 в 07:22
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея - с допълнителни обвинения

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол, който се намира в затвора, получи допълнителни обвинения, предаде Ройтерс. Специален прокурор продължава разследването срещу него за краткотрайното обявяване на военно положение в страната през декември...

публикувано на 19.07.25 в 10:44
Жаир Болсонаро

Полиция нахлу в дома на бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро

Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се..

публикувано на 19.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската..

публикувано на 19.07.25 в 10:12

Щефан Майстер: За Европа ще е сериозен проблем Украйна да остане в сивата зона между Русия и Запада

"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека..

публикувано на 19.07.25 в 10:10

Интензивен трафик на ГКПП "Лесово" и "Капитан Андреево"

За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА.  Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и..

публикувано на 19.07.25 в 09:51
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин смята, че има ресурс да продължи

Как се възприема в Москва ултиматумът на Доналд Тръмп? Или по-точно - как го възприема Владимир Путин? Необходим е сериозен анализ, обясни говорителят на Кремъл Песков това, че началникът му още не е реагирал лично в публичното пространство. И..

публикувано на 19.07.25 в 09:50

Петков след свиждане с Коцев: Той вече става кауза дали България ще е правова държава

Във вторник ще има нов протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев, които съдът остави за постоянно в ареста.  Шествие в подкрепа на кмета на Варна..

публикувано на 19.07.25 в 09:50