Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прокуратурата в Брюксел призна, че няма пълна информация за жертвите на атентатите

Вътрешните министри от ЕС ще обсъждат единни мерки за борба с екстремизма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На третия ден след атентатите в Брюксел прокуратурата призна, че нито една от жертвите не е напълно идентифицирана. Докато властите продължават да издирват останалите замесени в терористичния заговор, вътрешните министри от Европейския съюз (ЕС) ще обсъждат единни мерки за борба с екстремизма. България е представена от вицепремиера Румяна Бъчварова.

Имената на само четирима от 31 загинали вече са известни, но и те формално все още не са идентифицирани. Семействата на всички хора, които все още са в неизвестност след атентатите, бяха доведени във военната болница "Недер Овер Хембек", за да съдействат за разпознаването и да очакват резултати.

Сред ранените, настанени в други болници в града, освен белгийци има множество французи, американци, британци, испанци, хора от Португалия, Унгария и Румъния. Още няма данни за пострадали българи.

След като медиите обявиха, че се издирва пети участник в терористичните актове, днес беше разпространен фоторобот на мъжа, забелязан да носи голям сак заедно с другия камикадзе Халид Ел Бакрауи. Така терористите на свобода са двама, без да е ясно още колко са участниците в белгийската терористична мрежа от помощници, организирали мащабните атаки.

Според анонимни източници на електронното издание "Дериер Йор" първоначалната цел на братята Ел Бакрауи всъщност били атомните централи в Белгия. Твърди се, че те са инсталирали скрита камера пред дома на директора на Белгийската програма за ядрени изследвания. След внезапния арест на Салах Абдеслам обаче братята са се отказали и са ускорили атентатите на летището и метрото, пише изданието.

В Брюксел ще се съберат вътрешните министри на ЕС. Според Холандското ротационно председателство темите на дискусия са актуалната ситуация в борбата с тероризма и бързото прилагане на съответно законодателство. Десетки закони и единни стандарти за обмен на информация, превенция на трафика на оръжие и експлозиви, борба с религиозния екстремизъм и други стоят недовършени от правителствата на 28-те държави.

И докато се уреждат специални методи за пристигането на министрите, международното летище в Брюксел, което обслужваше 23 милиона пътници годишно, скоро няма да бъде отворено, защото неговият терминал все още е място на престъпление.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцката опозиция иска обсъждане в парламента на договора за сътрудничество с Киев

Гръцката опозиция настоява за публично обсъждане в парламента на договора за сътрудничество с Киев. Премиерът Мицотакис обяви, че се подготвя такова споразумение след форума "Украйна - Югоизточна Европа" вчера в Дубровник. След срещата с украинския президент Зеленски в Добровник, на която изрази пълна подкрепа за Киев, Мицотакис заяви,..

публикувано на 10.10.24 в 11:11

Сложни археологически ситуации при разкопките в крепостта "Трапезица"

На сложни археологически ситуации попадна екипът на великотърновския археолог доцент Деян Рабовянов при все още продължаващите тазгодишни разкопки в крепостта "Трапезица" в старопрестолния ни град.  Проучване на пластове от ранножелязната и късножелязната епоха или през тракийския период в крепостта "Трапезица" във Велико Търново е била една от..

публикувано на 10.10.24 в 10:36
Росица Кратункова

Социален център на колела за деца от уязвими групи в Сливен

В Сливен започва да работи мобилен център за психо-социални дейности, насочени към деца от уязвими общности. "Представлява малък камион с класна стая отзад , където могат да се съберат 7-8 деца. Има бяла дъска, чинове, могат да се извършват различни дейности", обясни пред БНР Росица Кратункова от фондация "За Надежда". Изграждането на..

публикувано на 10.10.24 в 10:30

ООН разследва смъртта на мигранти в полицейски участъци в Атина

Работна група от експерти от ООН е в Атина във връзка с разследване на случаи на смърт на мигранти в полицейски участъци през септември. Неправителствени организации насрочиха за събота митинг в подкрепа на правата на мигрантите. Държавтата телевизия ЕРТ съобщи, че проверката е предизвикана от случея със смъртта в полицейски участък в Атина на..

публикувано на 10.10.24 в 10:06
Проф. Васил Марков, директор на Центъра за древни култури към Югозападния университет

ЮЗУ - домакин на научна конференция за мегалитните култури и култови практики

Югозападният университет в Благоевград е домакин на тридневна научна конференция, посветена на мегалитните култури и култови практики. В световния форум участват учени и университетски преподаватели от 24 държави и 4 континента. Конференцията се провежда на всеки четири години, а основен организатор е Центърът за древни култури към Югозападния..

публикувано на 10.10.24 в 09:55
Проф. Вихра Миланова

Голяма част от случаите на депресия и тревожност идват от работното място

Повече от 1/3 от хората, които търсят помощ, страдат от депресия и тревожност. Голяма част от тези хора свързват този дискомфорт с проблеми на работното място. Това заяви пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница. Днешният Световен ден на психичното здраве е с фокус именно върху работното място...

публикувано на 10.10.24 в 09:50
Борислав Сарафов

Предложиха Борислав Сарафов за главен прокурор

Кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор беше внесена на последното възможно заседание на Висшия съдебен съвет.  Предложението бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.  Петров посочи като мотиви професионалните и нравствени качества на Сарафов.  По думите му той има управленски опит, знание и опит в..

публикувано на 10.10.24 в 09:43