Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ядреният риск и тероризмът са съпоставими като опасност, смята Борислав Сандов от "Зелените"

Кръглата маса за реакция и комуникации при ядрени аварии в Брюксел е била отменена заради терористичните актове

Снимка: архив


По ирония на съдбата, вчерашната Кръгла маса в Европейската комисия за "Реакция и комуникация при ядрени аварии" беше отменена заради терористичен атентат, направен от хора, един от които е бил технически асистент към охраната на една от ядрените централи в Белгия. Не искам и да мисля какво би се случило, ако бяха атакували самата ядрена централа. Тогава евакуацията и комуникацията щеше да е от съвсем друг характер, а нашата Кръгла маса щеше да се пробразува в практическо действие.

Това послание, пратено от Борислав Сандов от "Зелените" от Брюксел стана поводът за разговора в "Хоризонт до обед" в момента, в който Евронюз съобщи, че  са повишени  мерките за сигурност и охраната на атомните електроцентрали из цяла Белгия заради опасения, че се готвят терористични актове тъкмо срещу такива обекти.

Борислав Сандов от „Зелените“ сподели, че  се опитва сам да организира пътуването си до Париж, за да може да се придвижи обратно до България. Посолството ни в Брюксел е предоставило само възможност за подслон на хората, които нямат къде да останат, коментира той:

Другото, което подсигуряваха, е транспорт до някое от най-близките летища, а те не биха могли да поемат полетите, които ние имаме резервирани отпреди това, защото обслужват други компании. Следователно, трябваше да си купим доста скъпи билети в последния момент, за да вземем тези полети.

Ако човек е без средства, няма как да се прибере в България, независимо от онова, което българското посолство е направило.

Сандов  е трябвало да присъства на Кръгла маса в Европейската комисия за "Реакция и комуникация при ядрени аварии", но тя е била отменена заради терористичния  атентат. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Белгийската ядрена централа в Тианж

Белгия повишава мерките за сигурност около АЕЦ

Повишени са мерките за сигурност и охраната на атомните електроцентрали из цяла Белгия заради опасения, че се готвят терористични актове тъкмо срещу такива обекти, съобщи Евронюз. Мерките са взети, след като в белгийския апартамент на един от..

публикувано на 24.03.16 в 14:39
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 12 000 дка засегна пожарът в Пирин

Над 12 000 декара площ засегна пожарът в Пирин, който избухна в петък вечерта и се развива предимно в горска територия. Днес в битката с огъня ще се включат хеликоптери. Вятърът променил посоката си и в момента пожарът се връща към Струмяни и..

публикувано на 28.07.25 в 09:31

МВР отчита подобрение на обстановката с пожарите

Като по-добра от вчера оценяват от МВР обстановката с пожарите в страната в сравнение с неделя. Екипажите за въздушно гасене на пожари от Франция, Словакия и Унгария би трябвало да започнат да помагат при гасенето. С изключително големи размери..

публикувано на 28.07.25 в 09:15

Симеон Караколев за шарката по дребните преживни животни: Пожарът вече гори и у нас!

Близо 100 огнища на шарка по дребните преживни животни вече има у нас. Над 10 000 са унищожените животни . Животновъдите са разтревожени, но дават разнопосочни сигнали и искат противоречащи си неща от институциите.  " Това нещо за нас е вече пожар...

публикувано на 28.07.25 в 08:56

Министрите от ОПЕК+ ще проведат заседание за петролната политика на организацията

Във Виена се очаква Съвместната комисия на министрите от мониторинговия комитет на ОПЕК+ да проведе заседание, съобщи Ройтерс. Възможно е министрите да препоръчат промени в политиката на организацията по добивите на петрол, но е малко вероятно да..

публикувано на 28.07.25 в 08:49

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне с Доналд Тръмп

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне днес с американския президент Доналд Тръмп, който е на посещение в Обединеното кралство, предадоха Пи Ей Медия и ДПА. Очаква се двамата лидери да обсъдят конфликта в ивицата Газа и бъдещето на..

публикувано на 28.07.25 в 08:39

Осем души са ранени при руска атака срещу Киев

Осем души бяха ранени тази нощ при нова руска атака с дронове и ракети срещу Киев. Ударен е жилищен блок. Четирима от ранените са в болница, съобщи в "Телеграм" началникът на военната администрация на столицата Тимур Ткаченко. Въздушна тревога..

публикувано на 28.07.25 в 08:25
Боец на хутите по време на антиамерикански протест в Сана, Йемен, 12 юли 2024 г.

Хутите отново заплашиха с атаки над кораби

Йеменските хути заявиха вчера, че ще атакуват всички кораби, принадлежащи на компании, които работят с израелски пристанища, независимо от националността им, предаде Ройтерс. Хутите поясниха, че това е четвъртият етап от военните им операции срещу..

публикувано на 28.07.25 в 08:13