Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданската инициатива за спасяване на Тютюневите складове, разрушени от частния си собственик с още въпроси към публичните власти

Граждани спасяват сгради се превръща в емблема на прехода

Тютюневия склад, снимка Ирина Недева

гражданските реакции, арт активизъмТютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева

Само седмица и три дена от събарянето с багери  на едни исторически сгради,  продължава да стои въпросът как и къде се загубва удостоверението за паметник на културата. Техническа грешка беше първото обяснение. Без виновни за това, че е наушен закона и накърнен обществения интерес.  

След влизането на багерите на ул. "Одрин" 8 в Пловдив в почивните дни около националния празник стана ясно, че разрушената сграда е паметник на културата от 1977 г. насам, а от 2000 г. попада и в обхвата на групов паметник Историческа зона "Филипопол – Тримонциум – Пловдив". Това потвърдиха от Министерството на културата, с разпратено копие от документа и от първоначалната версия за техническа грешка се заговори за наличието на един и същи документ с различно съдържание в системата на опазването на културните паметници на национално и на местно ниво. За някои от гражданите това е повод да се постави въпроса дали не става дума и за съществуването на фалшив документ. Тютюневия склад, Пловдив, снимка Савелина Савова

Дали това е прецедент, единично криминално деяние каквото е фалшификацията на документация предстои да се произнесат разследващите органи, въпросът обаче какво се случва с ключови исторически и културни паметници, защо се унищожаване при приватизиране е важен. Дали става дума за повтарящ се модел и дали ще е изход, ако държавата задължи частните собственици да възстановят сградата в историческите й очертания? Тютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева

Започваме с класическото “Казвахме ви ние”. Казват го от Гражданската инициатива за спасяването на Кино Космос – една друга емблечатична сграда в Пловдив, която беше застрашена от унищожаване с идеята да се превърне в поредния търговски обект.  Тютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева

Целият разговор с адв. Тони Стойчева от Гражданската инициатива за спасяване на Тютюневото градче в Пловдив и с Веселина Сариева от Open Arts можете да чуете в звуковия файл. Тютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 самолета са готови да гасят пожари в Кипър

В Кипър в пълна оперативна готовност за гасене на пожари са 11 основни самолета, което е най-големият брой въздушни средства за последните години, съобщиха от правителството. Превенцията и ефективната реакция при пожари е във фокуса на започващата днес на острова Седмица за опазване на горите. Допълнителен персонал и оборудване са осигурени за..

публикувано на 05.05.25 в 03:44
Джордже Симион

Джордже Симион и Никушор Дан отиват на втори тур на президентските избори в Румъния

Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Това съобщават румънските медии, позовавайки се на преброени 99,25 процента от бюлетините на първия тур. Джордже Симион, който кандидат на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците", е..

публикувано на 05.05.25 в 03:37
Румъния гласува днес на първи тур за президент. Изборният ден приключи в 21:00 ч.

Приключи изборният ден в Румъния

Кандидатът на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион е на първо място според първите резултати от екзитпола на социологическите агенции, предава Диджи24. Според данните на "Курс" той печели 33,1 процента от гласовете. Втори се нарежда кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску с 22,9 на сто от..

публикувано на 04.05.25 в 21:31
Петно от черна субстанция на плаж в Поморие.

От РИОСВ ще проверят дали Община Поморие е взела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от плажа

Утре от Регионалната екоинспекция в Бургас ще извършат проверка дали Община Поморие е предприела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от замърсената плажна ивица. Междувременно на сайта си кметът на Общината Иван Алексиев обвини БНР, че публикува невярна информация, като твърденията, че има замърсяване, не отговаряли на истината и..

публикувано на 04.05.25 в 21:26
Председателят на борда на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл.

Ръководителят на Фед няма да бъде отстраняван от поста, каза президентът Тръмп

Ръководителят на Федералния резерв в САЩ няма да бъде отстраняван от поста. Джером Пауъл ще може да довърши мандата си до май 2026 година, увери президентът Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс.  В интервю за NBC Тръмп все пак не се въздържа да изрази недоволството си от Пауъл, като го нарече "пълен бастун" и повтори призива си за понижаване на лихвените..

публикувано на 04.05.25 в 20:46
В изборна секция в Букурещ - 4 май 2025 г.

50,68% е избирателната активност в Румъния към 20 часа

До 20:00 часа в първия тур на президентските избори в Румъния са гласували 9 116 092 избиратели, което представлява 50,68% от регистрираните в избирателните списъци, според данните, предоставени в реално време от Постоянната избирателна комисия. Румънците гласуват на президентски избори В градските райони са гласували 5 498 755 избиратели, а в..

публикувано на 04.05.25 в 20:34
Израелският премиер Бенямин Нетаняху.

След атаката на хутите срещу летището в Тел Авив Нетаняху заплаши с ответни мерки срещу Иран

Израел мобилизира десетки хиляди запасняци, потвърди началникът на генералния щаб на армията Еял Замир.  Повиквателните са разпратени, за да може армията да разшири за пореден път бойните си операции в Ивицата Газа. Израел планира и враждебни действия по отношение на части от Йемен и Иран, стана ясно по-рано днес от изявления на премиера Бенямин..

публикувано на 04.05.25 в 20:26