Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На бис - Анна Карадимитрова и Преслав Петков

| обновено на 01.04.16 в 18:09
Анна Карадимитрова и Преслав Петков

Това е среща с двама изпълнители, благодарение на които българска класическа музика звучи на хиляди километри от страната ни – в Кувейт. Гостува артистичното семейство Анна Карадимитрова – сопран и Преслав Петков – кларинет, което живее и работи там повече от 10 години.

Анна е преподавател по пеене в Американския университет в Кувейт, а Преслав преподава дървени духови инструменти в Английското училище. Двамата съчетават педагогическите ангажименти с изпълнителската си дейност, а през 2014 г. за първи път правят концерт с произведения от Добри Христов, Асен Карастоянов, Парашкев Хаджиев, Марин Вълчанов и други наши композитори, озаглавен „Български брилянти“. В концерта се включват още тенорът Даниел Острецов и кларинетистът Михаил Живков , които пристигат в Кувейт специално за събитието.

През 2015 г. Анна Карадимитрова и Преслав Петков реализират друг свой проект – концерта „Когато класиката среща джаза“, за който също канят български изпълнители.

Идеята  да се представя българска класическа музика в тази далечна държава продължава да е актуална и макар че тя изисква доста усилия от тяхна страна, а и средства, Анна и Преслав имат планове да я продължат още тази есен. През ноември се очаква там да гостува цигуларят Светлин Русев, концертмайстор на Филхармонията на Френското радио и на Сеулската филхармония, който да представи пред кувейтската публика произведения от Панчо Владигеров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска получи наградата “Златен век“ огърлие

С изключителна тържественост завърши юбилейният 25-и международен майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска, организиран от Нов български университет. На сцената на Софийската опера Райна Кабаиванска получи наградата на Българския дарителски форум “Личност със значим принос за развитие на дарителството в България“ и най-високото отличие..

публикувано на 19.09.25 в 23:40

Спомен за проф. Бенцион Елиезер

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отдаваме почит на един композитор и педагог с разностранни интереси в музиката - проф. Бенцион Елиезер. На 8 септември се навършиха 105 години от рождението му. Мнозина са изпълнявали неговите произведения - класически, естрадни, джазови. Поколения студенти са учили хармония..

публикувано на 18.09.25 в 18:18
Деляна Лазарова на фестивала BBC Proms 2025

Деляна Лазарова с блестящ дебют на фестивала Би Би Си Промс

С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски музикален фестивал - Би Би Си Промс. Концертът в Роял Албърт Хол на 10 септември беше част от ежегодните участия на Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си. С него, по особено тържествен и специален..

обновено на 18.09.25 в 17:02
Изложба на Никола Грозданов

Звездни усещания в изложбата на произведения от стъкло на Никола Грозданов

Произведения от стъкло, създаващи усещане за движение, за разширяване, за трансформация, за клетъчно деление и образуване на звезди - това съдържа новата изложба на Никола Грозданов, озаглавена "Наяве". Тя може да бъде разгледана в галерия "Пунта" в София. Грозданов проявява интерес към стъклото още от 15-годишен.  " Има нещо като..

публикувано на 18.09.25 в 12:10

Георги Тошев: Катя Паскалева премина през живота по един много достоен начин

Това е може би най-личната ми книга! Това каза пред БНР журналистът и продуцент Георги Тошев за "Тишина от думи", посветена на Катя Паскалева, която на 18 септември щеше да навърши 80 години . "Позволих си за първи път, наред с документалните факти и биографични такива, в които се проследява житейският и творчески път на голямата актриса, да..

публикувано на 17.09.25 в 18:23

Започват есенните Дни на музиката в Балабановата къща

Есенното издание на XVI международен музикален фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" ще започне с интригуващо събитие на 17 септември в Епископската базилика на Филипопол. Концертът WONDROUS MACHINE ще събере на една сцена оперната прима с международна кариера Светлина Стоянова, духовия квинтет "Пилекадоне" и джаз триото Константин Костов,..

публикувано на 17.09.25 в 14:35

"Каста дива" в памет на маестра Росица Баталова

В 15-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч.: Музикални желания на слушатели 21-22 ч.: Един час, посветен на изкуството на маестра Росица Баталова, по повод 95-годишнината от рождението й Музикална загадка с награди Приятно слушане!..

обновено на 16.09.25 в 17:57