Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кънев: Десните и проевропейски партии и гражданското общество да подкрепят Плевнелиев за президент

Прессекретариатът на държавния глава: Изявлението на ДСБ не е съгласувано с президента

| обновено на 13.05.16 в 17:49
Снимка: БГНЕС


Лидерът на ДСБ Радан Кънев призова десните и проевропейските партии и гражданското общество да се обединят и подкрепят Росен Плевнелиев като независим кандидат за президент.
По думите на Радан Кънев, по този начин Плевнелиев, с когото не са водени предварителни разговори, ще получи необходимата подкрепа и увереност, както за да приеме такава  номинация, така и да изгради кампанията си и убедително да спечели президентските избори.

Ние смятаме, че президентската институция е основен гарант за геополитическата стабилност на България, за нейната външнополитическа ориентация, за отбранителната способност на армията и за защита на правосъдието от политически намеси, каза Радан Кънев.

Той допълни, че това е и конституционната роля всъщност на българския президент. Кънев каза още, че Плевнелиев е най-успешният президент от всички държавни глави досега. Радан Кънев определи последните шест месеца като период на задълбочаваща се политическа криза, от която няма да може да излезе страната ни и предрече предсрочни избори до месеци. По думите му, до тези предсрочни избори десните партии и граждански организации трябва да се обединят в силен десен политически субект.

Изявлението на ръководството на ДСБ не е съгласувано с президента Росен Плевнелиев, посочват от прессекретариата на държавния глава. Държавният глава е поел ангажимент да оповести решението си дали ще се кандидатира за втори мандат в края на юни. „Дотогава всяко твърдение отразява само позицията на своите автори, но не и тази на държавния глава“, подчертават още от президентството



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на Комисията по икономическа политика и иновации в НС - 12 март 2025 г.

Изслушаха кандидатите за шеф на КЗК в Комисията по икономическа политика и иновации

Въвеждане на постоянен механизъм за наблюдение на цените на храни, горива, енергия и лекарства, и наблюдение на рисковите пазари при въвеждането на еврото, предложиха двамата основни конкуренти за поста председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Десетимата кандидати бяха изслушани от депутатите в ресорната Комисия по икономическа..

публикувано на 12.03.25 в 17:37
Николай Стайков

Николай Стайков: Прокуратурата не разследва изборните измами, а разследва Конституционния съд

Случващото се в държавата изглежда като доказателство за това, че живеем в прокурорска република. Това заяви пред БНР Николай Стайков, АКФ. "Парите и кариерата, които са най-ценните активи в политиката, са в ръцете на изпълнителната власт.  Но над нея има един огромен чадър – прокуратурата – най-мощният и независим, но в лошия смисъл на..

публикувано на 12.03.25 в 17:30
Здравният министър Христо Хинков

Проф. д-р Христо Хинков: Увеличението на парите за здраве насочва хората да влизат в болница

Продължават да се наливат непрекъснато пари за лекарства и болнична помощ, каза проф. д-р Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването , в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира парите за здравеопазване – бюджета на НЗОК за 2025 г. "Медикодиагностичните дейности, извънболничната помощ, са само 3% от общото..

публикувано на 12.03.25 в 17:09
Володимир Зеленски

Украйна никога няма да признае окупираните територии за руски, заяви Зеленски

Украйна никога няма да признае окупираните територии за руски, заяви на пресконференция президентът Володимир Зеленски, цитиран от Укринформ: "Няма да признаем никои от териториите, окупирани от Русия. Това е факт. Нашият народ се сражава за това, нашите герои дадоха живота си. Толкова много хора бяха ранени, толкова много страдания понесохме. Ето защо..

публикувано на 12.03.25 в 17:08

В резолюция за отбраната на ЕП: Русия е най-голямата заплаха за ЕС

ЕС да позволи на своята администрация да предприема по-бързи процедури в случай на война или други кризи със сигурността от голям мащаб. Трябва да бъде развит и европейски стълб в НАТО, който да може да действа автономно в случай на необходимост. Това се казва в приета от Европейския парламент в Страсбург резолюция. Общността трябва да..

публикувано на 12.03.25 в 17:05

Ресорната парламентарна комисия прие проектопромени в Закона за закрила на детето

Парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството прие на първо гласуване проект за промени в Закона за закрила на детето, внесен от Тошко Йорданов и група народни представители от "Има такъв народ". С него се правят редица промени в Закона за здравето, Наказателния кодекс и други нормативни актове. Сред тях е забрана на..

публикувано на 12.03.25 в 16:51

Работник е пострадал от токов удар на строителен обект в Девин

42-годишен работник е пострадал от токов удар на строителен обект в Девин. Мъжът е наливал бетон на строеж на хотел в местността "Струилица“.  На мястото са пристигнали полиция, пожарна и линейка. Мъжът е с обгорена ръка, но без опасност за живота. Транспортиран е за прегледи в областната болница в Смолян.

публикувано на 12.03.25 в 16:47